Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (07.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

YERLİ VE MİLLİ GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ GÖKBEY’İN 4’ÜNCÜ PROTOTİPİ İLK KEZ GÖRÜLDÜ 

Türkiye'nin yerli ve milli helikopteri 'Gökbey'de yeni prototip yolda

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile üretilen genel maksat helikopteri Gökbey’de sevindiren gelişme yaşandı. Adım adım seri üretime doğru giden Gökbey’in dördüncü prototipi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen törende ilk kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından projelendirilen ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, alanının en iyileri arasında yer alıyor. Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar” programı kapsamında TUSAŞ Tesislerinde ürünleri inceleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra ürünler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Fotoğraf karelerinde dikkat çeken bir detay gözlerden kaçmadı. Yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey’in 4’üncü prototipi ilk kez görülmüş oldu.


OTOMOBİLİNE BOMBA DÜZENEĞİ YERLEŞTİRİLEN KADIN KONUŞTU 

Explosions rock Ankara, Turkey

Hatun Demir isimli kadın, otomobili ile seyir halindeyken aracın altından bir ses geldiğini fark etti. Otomobili durduran Demir, gelen sesi anlamak için aracın altına baktı. Otomobilin egzoz kısmında bombaya benzer bir düzeneğin olduğunu gören kadın, durumu polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine  Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) trafik, asayiş ve bomba imha ekipleri sevk edildi.
Kısa süre sonra olay yerine gelen TEM ekipleri, araç çevresinde incelemelerde bulundu. Ekipler tarafından yapılan kontrollerde araca bomba düzeneği yerleştirildiği tespit edildi. Alınan güvenlik önlemlerinin ardından bomba imha uzmanları tarafından aracın yan tarafında bulunan düzenek güvenli bir bölgeye çekilerek fünye yerleştirildi. Ekipler tarafından bomba düzeneği fünye ile imha edildi. Olayla ilgili inceleme başlatan ekipler tarafından, bombayı yerleştirdiği iddia edilen Demir’in dini nikahlı eşi K.K. gözaltına alındı. Şahsın emniyetteki ifadesinde, suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Olayla ilgili polis ekipleri tarafından geniş çaplı inceleme başlatıldı. Ekipler, bombanın nasıl temin edildiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.


BİLİM KURULU ÜYESİ ŞENER AÇIKLADI: ‘OMİCRON VARYANTINDA PİK SEVİYEYİ ŞUBAT AYINDA BEKLİYORUZ’

Bilim Kurulu Üyesi Şener açıkladı: 'Omicron varyantında pik seviyeyi Şubat ayında bekliyoruz'

“Omicron varyantındaki pik seviyeyi Şubat ayının ilk iki haftasında bekleyebiliriz”

Prof. Dr. Alper Şener, Omicron varyantlı vaka artışlarının tedbirlerle bağdaştırılmasını doğru bulmadığını belirterek, “Çünkü Omicron varyantı aşılanma oranları yüksek olan ülkelerde dahi çok ciddi şekilde yüksek vakalara sebep oldu. ABD 1 milyona yakın, Fransa 200 bin vaka bildirdi. Almanya ve İngiltere’de de yüksek vaka sayıları devam ediyor. Türkiye’de de vaka tırmanışı devam edecektir diye düşünüyorum; ancak bu vakaların tamamı Omicron varyantı değil. Delta ve Delta Plus varyantıyla birlikte Omicron el ele gidiyor. Bu durum bizim açımızdan özellikle birkaç hafta daha tehlike barındırıyor; çünkü Omicron varyantı olgularında karşı karşıya kaldığımız hastaneye yatış oranı daha düşükken, Delta ve Delta Plus varyantlarında hala yüksek. O yüzden Omicron varyantının tırmanacağı pik seviyeyi şubat ayının ilk iki haftasına kadar ki zaman dilimi içerisinde bekleyebiliriz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Omicron varyantının tırmanacağı pik seviyeyi Şubat ayının ilk iki haftasında beklediklerini söyledi.

“Omicron vakalarının artışı aşı ve aşılama perspektifiyle alakalı”

Omicron varyantının Türkiye’de baskın olarak İstanbul’da görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Şener, “Diğer illerde de yavaş yavaş yayılacağını düşünüyorum. Diğer illere yayılmasıyla birlikte vaka sayıları daha da yükselecektir; ancak burada üst sınır tahmin etmek çok zor. Şu anda dünyadaki vaka sayısı, salgının başından beri görülen en yüksek vaka sayısı. Bu, Türkiye’deki vaka sayılarına da yansıyacak. Bu vaka sayılarının da tedbirlerle ilişkili olabileceğini düşünmüyorum. Daha çok aşı ve aşılama perspektifiyle alakalı” diye konuştu.


BAŞKAN CİN, DANIŞMA MECLİS İLE BİRLİKTE 

Resim

“Gönül birliği yaptığımı refiklerimizle bir araya gelmeye devam ediyoruz. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” sözleri ile sosyal medya hesabından paylaşım yapan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Yayalar Mahallesi AK Parti Pendik Danışma Meclis ile birlikte.


TEŞKİLAT MENSUPLARI İLE İSTİŞARE

Resim

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin,  Fatih Mahallesi AK Parti Pendik Danışma Meclisi teşkilat mensupları ile buluşan bir araya gelerek istişarede bulunmaya devam ediyor. 2023 hedefleri için çalışma hazırlanıyor. 

“KOMPOZİT YAPAY ZEKA UYGULAMALARI ÖNE ÇIKACAK”

Dijital dönüşüme yönelik teknolojiler 2022’de etkisini artıracak

Salgınla birlikte hız kazanan dijital dönüşüm çalışmalarına yönelik teknolojilerin, 2022’de etkisini artırması bekleniyor.

Tüm sektörler için önemi günden güne artan dijital dönüşüm uygulamaları, daha verimli iş süreçleri oluşturma sürecinde etkin rol oynuyor.

ABD merkezli araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre, dünya çapındaki bilgi teknolojilerine yönelik harcamaların yüzde 5,5 artışla 2022’de 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu kapsamda, yapay zeka, veri analitiği, siber güvenlik, kurumsal yazılımlar, bulut sistemleri gibi dijital dönüşümü etkileyecek alanlardaki yatırımlar ve gelişmeler önem taşıyor.

( BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK PLATFORMUNDA  HABER ÖZETLERİ PAYLAŞILDIĞINDAN DOLAYI BU HABERİN DEVAMI PENDİK GAZETESİ WEB SİTESİNDE YER ALMAKTADIR)


 YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR, NE ZAMAN BAŞLADI? 

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR? 

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI? 

Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

TÜRKİYE’DE YAZ SAATİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI? 

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu Kararı’nda şu ifadelere yer verildi: “Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Söz konusu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine, 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül’de alındı.


 “İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NDAN ‘YAZ SAATİ’ PAYLAŞIMI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından, yaz saati uygulanmasına son verilmesi gerektiğini belirterek videolu bir paylaşım yaptı.

Türkiye’de kalıcı yaz saati uygulaması, Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde, 7 Eylül 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile başladı. “İleri saat” uygulaması, 2 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kalıcı hale geldi. Tüm tepkilere rağmen hükümetin yürürlükten kaldırmadığı kalıcı yaz saati uygulaması, her gün yurttaşlara büyük bir zorluk yaşatmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da, konuyla ilgili sosyal medya hesabından videolu bir paylaşımda bulundu.

İmamoğlu paylaşımına, “Yaz saati uygulamasına neden son verilmeli? Anneler, öğrenciler, çalışanlar ve uzmanlar anlattı” notunu düştü.


  OKYANUSTAKİ ASİTLENME BAKIN NELERE SEBEPOLUYOR?

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nin yaptığı araştırma okyanus asitlenmesinin fitoplanktonların üzerindeki etkilerini inceliyor.

Atmosferdeki karbondioksit gazının okyanusa karışmasının neden olduğu okyanus asitlenmesi, deniz yaşamının yapısı ve işlevi için önemli bir tehdit.

New Phytologist‘te yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar okyanus asitlenmesinin diatom adı verilen fitoplanktonların (sudaki besin zinciri için kritik olan tek hücreli bitkiler) enerji depolaması üzerindeki farklı etkilerini ortaya çıkardı.

Çalışma, karbondioksite maruz kalan bir Antarktika fitoplankton topluluğundan gelen diatomlara odaklandı. Bazı diatomlar, yüksek karbondioksit seviyelerindeki proteinlere yönelik uyum gösterirken, diğerleri hem lipid hem de protein depolamasını artırdı.

‘Deniz ekosistemlerimizin üretkenliği etkileniyor’

phys.org‘da yayımlanan habere göre, karbondioksit seviyelerinin  canlılardaki etkisini incelemek, iklim krizine karşı fitoplankton tepkilerinin dünya okyanuslarındaki besin ağı dinamikleri üzerinde nasıl katmanlı etkilere sahip olabileceğini ortaya çıkarabilir.

Araştırmayı yapan Sidney Teknoloji Üniversitesi‘nde Doç. Dr. Katherina Petrou, çalışma bulgularıyla ilgili, “Bugüne kadar okyanus asitlenmesinin fitoplanktonun besin değerini nasıl etkileyeceği hakkında çok az şey biliyoruz. Çalışmamız asitlenmiş koşullara maruz kalan diatom türlerinin fazla enerjiyi benzersiz şekillerde depolama şeklini değiştirdiğini gösterdi” dedi.

Doç. Dr. Petrou, deniz ekosistemlerinin üretkenliğinin etkileneceği uyarısında bulundu ve şunları söyledi:

Çalışmamız, okyanus asitlenmesinin besin ağının tabanında mevcut olan canlı türünü etkileyeceğini ve bu da nihayetinde deniz ekosistemlerimizin üretkenliğini etkileyebileceğini gösteriyor.”

Okyanus asitlenmesi nedir?

Okyanus asitlenmesi, atmosferdeki karbonu giderek daha fazla soğuran okyanusların daha da asidik hale gelmesiyle oluşan bir fenomen. Atmosferdeki karbon miktarı, insan faaliyetleriyle artıyor. Son 200 yılda toplam emisyonların yaklaşık yüzde 30’u okyanuslar tarafından yutuldu. Günümüzde deniz sularının her yıl soğurduğu karbon miktarı yüzde 25 civarında.

Okyanus asitlenmesi, deniz sularının atmosferden emdiği karbondioksitle tepkimeye girmesiyle meydana geliyor. Bunun sonucu olarak daha fazla asidite artırıcı kimyasal açığa çıkıyor ve deniz organizmalarının varlıklarını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu kalsiyum gibi önemli mineraller azalıyor.


PENDİK İLÇESİ ( 7 OCAK ) VEFAT EDENLER

  • Adı Soyadı ŞERAFETTİN ÇAĞLAR

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama SULTANBEYLİ ABDURRAHMAN GAZİ CAMİİ – 14:30 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri İSPİR

———————————————————

  • Adı Soyadı BAHATTİN DEMİR

Mahalle YENİŞEHİR MAH.

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama YENİŞEHİR HZ.İSMAİL CAMİİ – 12:00’DE (OSMANGAZİ MEZ.)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri TİLKİHÜYÜK

———————————————————

  • Adı Soyadı SELMA KIRCA

Mahalle SÜLÜNTEPE MAH.

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama ŞEYHLİ TOKİ CAMİİ –

Doğum Yeri ESENYAKA

———————————————————

  • Adı Soyadı AHSEN İŞLEK

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama FEVZİ ÇAKMAK REŞAT ÜÇÜNCÜ CAMİİ – 15:00 (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri PENDİK

———————————————————

  • Adı Soyadı EMİNE KAYA

Mahalle BAHÇELİEVLER MAH.

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama BAHÇELİEVLER MEHMET ALİ TUNGA CAMİİ – 15:00 (BALLICA KÖYÜ MEZ)

Defin Yeri BALLICA

Doğum Yeri MAÇKA

———————————————————

  • Adı Soyadı ŞEHRİYE DERE

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 07 Ocak 2022

Defin Tarihi 07 Ocak 2022

Açıklama KAVAPINAR MERKEZ CAMİİ – 15:00 (ŞİFA MEZ)

Doğum Yeri KARGI


ÇOCUKLARLA DOĞRU İLETİŞİM 

Çocuklarla Doğru İletişim  7 Ocak Cuma günü (bugün) saat 13:30’da Afra Güçlü İlgar tarafından, Fevzi Çakmak AÇEM’de sunulacaktır. Keyifli seyirler.


ÇOCUKLARDA MAHREMİYET 

Psikolog ve Aile Danışmanın Sema Kömürcü tarafından anlatılacak olan Çocuklarda Mahremiyet konusu, 7 Ocak Cuma günü saat 13.30’da  tüm dinleyicileri ile Dumlupınar AÇEM’de sizlerle. Keyifli Seyirler


YAZI VE ŞİİR ATÖLYESİ 

Yazı ve Şiir Atölyesi A. Ali Ural tarafından 8 Ocak Cumartesi günü saat 10.30′ da Mehmet Akif Ersoy SM’de tüm sevenleri ile beraber olacak. Keyifli seyirler.


TOLKİ VE DİNO ŞARKICI OLUYOR 

Tolki ve Dino Şarkıcı Oluyor adlı çocuk tiyatrosu, 8 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’da Şehit Burhan Öner SK’ da, tüm çocuk seyircisi ile buluşacak.


YÜZYILLIK YALNIZLIK 

Yüzyıllık Yalnızlık' kitabının ardındaki acı öykü! Marquez mi yoksa Mercedes mi daha fedakar?

Yüzyıllık Yalnızlık; Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Bu evlilik yüzünden domuz kuyruklu olan ailenin, lanetin sona ermesi için tüm üyelerinin ölmesi gerekiyor.


TURGUT UYAR – VAİZ SOKAK NO. 70 

“Ben sana kürk alamam doğrusu
Güzel bileklerine bilezik alamam
Bir kap yemek, bir elbise
Öyle bir tad var ki fakirliğimizde
Başka hiçbir şeyde bulamam…

Sokağımız arnavut kaldırımı,
Evimiz ahşap iki oda.
Daha iyisi de olabilirdi ya,
Şükür buna da.”


BU FİLOZOFU TANIYOR MUYDUNUZ?

Thomas Aquinas (1225-1274)

25. Thomas Aquinas (1225-1274)

Thomas Aquinas bilgi, metafizik, siyaset, ruhun ölümsüzlüğü hakkında fikirleri ile skolastik düşüncenin önemli ismi ünlü Hıristiyan filozofdur fakat aynı zaman fikirleriyle Orta Çağ skolastik düşüncesinden Rönesans düşüncesine geçişte önemli bir yere de sahiptir.

Onun yaşadığı dönemde hukuk ve adalet konularındai Hıristiyan geleneğinin ve kadim Kilise insanlarının belirlediği kurallar bulunmaktaydı. Aynı şekilde, Cicero ve Aristo gibi bilgelikleri Orta Çağ insanının saygısına mazhar olmuş Hıristiyanlık öncesi filozofların da etkileri düşün dünyasını şekillendiriyordu. Fakat Aquinas birden fazla doğru olamayacağını düşünüyordu ve bu nedenle Roma hukuku, Kutsal Metinler ve antik çağın sevilen kâfirlerinin görüşlerini bağdaştırarak batı felsefesinin çok önemli yapı taşlarından biri oldu.


KOLAY KIŞ ÇAYI TARİFİ 

Kolay Kış Çayı Tarifi

Havaların soğumasıyla birlikte sıklıkla tüketilen kış çayları solunum yollarını rahatlatırken aynı zamanda da kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olmaktadır. Kış çayları yapımında birden fazla malzemenin kullanılması lezzeti etkilediği için evdeki malzemeleri kullanarak da kış çayı yapmak mümkündür.

Kış çayları soğuk algınlıklarını engellemek ve sağlıklı uyku için de faydalı olmaktadır. Kış çayı olarak kullanılmasının yanında her zaman tüketilebilmektedir. Kış çayı içerisindeki vitaminler ve doğal malzemeler ile sindirim sistemine de faydalıdır.

Kış çayı için malzemeler;

Bir tutam ıhlamur

4-5 adet kuşburnu

1 çay kaşığı zencefil

1 yemek kaşığı biberiye

Yapılışı; orta boy bir demlik içerisine malzemeler koyularak kaynatılır. Renk almaya başladığında süzülerek servis yapılır. Tüm karıştırma işlemleri için tahta kaşık kullanılır. Tercihen tatlandırmak için içerisine 1 tatlı kaşığı bal servis esnasında eklenebilmektedir.


HERKESİN BİR DÜKKÂNI/MAĞAZASI OLACAK 

www.pegazone.com

İNSANIMIZA YAŞADIĞI BÖLGENİN TÜM DEĞERLERİNİ SUNDUK.

PENDİK’İN HER KÖŞE BUCAĞINDAKİ

PENDİK’İN EMLAK  PORTFÖYÜNÜ

BÖLGE İNSANIN AVUÇLARININ İÇİNE KOYDUK

SİZDE BUYRUN


PENDİK’İN HER DÖNEMİNE AİT FOTOĞRAFLAR “PENDİKGUİDE’DA 

www.pendikfotograflari.com

Bir neslin çocukluk hayallerini süsleyen, herkesin anılarını göz önüne getiren dinozor park sizlerle…

dahası ve fazlası için Pendikguide’ı takipte kalın 🙂


PENDİK (07.01.2022) NÖBETÇİ ECZANELER 


PENDİK HAVA DURUMU 


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x