Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (06.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

PENDİK’TE 400 BİN TL’LİK ARAÇ SANİYELER İÇİNDE ÇALINDI 

Pendik'te 400 bin TL'lik aracı saniyeler içinde çaldı

Pendik Velibaba Mahallesi’nde meydana gelen olayda bir şahıs, önce cadde üzerinde bulunan bir iş yerinin yanındaki ATM’nin yanına giderek para çekme bahanesi ile bekledi. Şahıs, buradan çalışanları takip etti. Daha sonra yolun karşısına geçerek uzun süre çevrede en uygun zamanı beklemeye başlayan hırsız, üzerine mont giyip tekrar ATM’nin yanına geldi. Çevrede bulunan güvenlik kameralarına takılmamak için eğilerek hızlıca araca doğru giden hırsız, çalışanların bir anlık dalgınlığından faydalanarak kaşla göz arasında park halindeki Wolkswagen marka otomobile atladığı gibi kaçtı. Cadde üzerinde bulunan başka iş yerlerinin güvenlik kameralarına ait görüntülerde ise aracı çalan hırsızın cadde üzerinde hızla ilerlediği görülüyor. İş yeri çalışanlarının ihbarı üzerine olay yerine polis ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, kamera görüntülerini incelemeye alarak şahsın yakalanması için çalışma başlattı.

“Aracımı bulana ödül vereceğim”

Araç sahibi Şükrü Aydemir, “Çalışan elemanlar araca temizlik yapıyordu. ATM’de bekleyen hırsız bir anlık dalgınlıktan faydalanarak 400 bin TL fiyatı olan aracımı alıp gitti. Aldığım haberlere göre bu hırsızlar ATM önlerinde fırın önlerinde bekleyip arabaları kaptıklarını öğrendik. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Biz kendi çabalarımızla hırsızın kimliğine ulaştık ama aracımıza ulaşamadık. 1 aydır bekliyoruz. Yetkililerden aracımızın bulunması konusunda yardım bekliyoruz.

34 KM 39 99 plakalı Volkswagen Aracımı gören, bilen, tanıyan emniyet güçleri ile ya da bizimle paylaşırlarsa ben ödül vereceğim. Duyarlı vatandaşlara buradan duyuru yapıyorum” dedi


MHP İLÇE BAŞKANI YALÇIN ÇOLAK: 2023’TE KAZANAN YİNE TÜRKİYE OLACAK 

Milliyetçi Hareket Partisi Pendik İlçe Teşkilatı ‘Güçlü siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023’ temalı yemekli bir toplantı düzenledi. Toplantıya MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, MHP İstanbul milletvekili Mehmet Bülent Karataş, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, MYK Üyeleri, İl Yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri ve 1. Bölge İlçe Başkanları, birçok sivil toplum kuruluşları ve muhtarlar katıldılar.

ÖNCE ÜLKEM VE MİLLETİM

MHP Pendik İlçe Başkanı Yalçın Çolak etkinlikte yaptığı konuşmada; “Bizler, Milliyetçi Hareket Partisi mensupları olarak, önce ülkem ve milletim düsturunu benimsemiş bir büyük davanın temsilcileriyiz. Her bir çalışmamızda bu ilkeyi rehber eder, yola öyle çıkarız. Vatanımızın bekası, insanımızın refahı ve huzuru bizler için vazgeçilmezdir. Buradan hareketle, büyük davamızın, aynı zamanda ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında güçlü, kararlı duruşunu temsil eden Cumhur İttifakı’nın daha da güçlenip, 2023 Lider Ülke Türkiye hedefimize yürümesi için çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde daha da güçlenerek çalışma tempomuzu arttırmakta kararlıyız ” dedi.

ŞİMDİ DAHA DA GÜÇLÜYÜZ

Göreve geldiğimiz günden bu yana Pendik’te bulunan 36 mahallemizde teşkilat yapımızı güçlendirdik diyen İlçe Başkanı Çolak, yeni yapılanmamızı tamamladık. Her biri birbirinden değerli mensuplarımızla şimdi çok daha güçlüyüz. Ayrıca her bir mahallemizde, çalışmalarımıza güç katacak kadın mahalle temsilcilerimizi belirlemeye devam ediyoruz, onlara çok güveniyor ve inanıyoruz şeklinde konuştu.

MHP PENDİK SEÇİME HAZIR

Çolak konuşmasının devamında; “Hanelere misafir oluyor, Türkiye’miz için büyük hedeflerimizi anlatıyoruz. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu tehdit ve tehlikeleri insanlarımızla paylaşıyoruz. Vatanımızın birliği, dirliği için çalmadık kapı, dokunmadık el bırakmamakta kararlıyız. İnanıyoruz ki 2023’te yine kazanan Türkiye olacak Bu duygu ve düşüncelerle, toplantımıza teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor, sizleri saygılarımla selamlıyorum” dedi.


KANUN TEKLİFİ TBMM GENEL KURULUNDA YASALAŞTI: STOKÇULUĞA KARŞI AĞIR CEZALAR UYGULANACAK

Stokçuluğa uygulanan para cezalarını artıran düzenlemeyi de içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara, 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Kanuna göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait bazı limanların işletme hakkı verilmesi/devri yöntemiyle özelleştirilmeleri neticesinde imzalanan 49 yıldan az süreli sözleşme süreleri; başvuru gerçekleştirilmesi ve sözleşmeden kaynaklanan tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile davalardan vazgeçilmesi halinde 49 yıla kadar uzatılacak.

Ek sözleşmelerde süre uzatımı, ek sözleşme bedeli ve ödeme koşullarıyla ilgili konular dışında, özelleştirme sözleşmesini değiştirecek herhangi bir hükme yer verilemeyecek. Ek sözleşmeyle uzatılan süre, yatırım sürelerine eklenemeyecek.

Ek sözleşme bedelinin tespitinde, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri kapsamında Sermaye Piyasası Kanunu’na göre değerleme yapmaya yetkili en az iki kuruluş danışman olarak görevlendirilecek.

Özelleştirme sözleşmesi bedeli, işletici/alıcı tarafından yapılan yatırım tutarları, kapasite artışı ve özelleştirme sonrasında işletici şirket hisselerinin satışı söz konusu olmuş ise bu bedeller ve diğer tüm veriler dikkate alınarak, uluslararası değerleme standartlarına göre hazırlanmış değerleme raporlarıyla belirlenen ek sözleşme bedeli, uzatım süresi ve diğer konular, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayına sunulacak.

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayı halinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca alıcı/işleticilere ek sözleşme imzalanmak üzere üç ayı geçmemek üzere süre verilecek. Talep halinde bir defaya mahsus olmak üzere ilk verilen süreyi geçmemek üzere ek süre verilebilecek.

LPG depolamanın kapsamı genişletilecek

Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yer alan “depolama” tanımının kapsamı genişletilecek. Tanımdaki “LPG dağıtıcıları” ibaresi; “piyasa faaliyetinde bulunanlar” şeklinde değiştirilecek. Böylece diğer lisans sahipleri de kapsama dahil edilecek. Rafinerilerin, rafineri sahası dışında LPG depolama ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “depolama” tanımına rafinericiler de eklenecek.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na aykırı fiillerden dolayı haklarında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunanlara, LPG Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında lisans verilmeyecek.

Lisans sahibinin tüzel kişi olması durumunda söz konusu tüzel kişilikte suçun işlendiği tarih itibarıyla yüzde 10’dan fazla paya sahip ortaklar ile görevden ayrılmış olan veya halen görevde bulunan yönetim kurulu başkan ve üyelerine, temsil ve ilzama yetkili olanlara lisans verilmeyecek, bu kişiler lisans başvurusu yapan tüzel kişiliklerde doğrudan pay sahibi olamayacak.

Yenilenebilir enerjide yerli üretim desteği

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun kapsamında, 30 Haziran 2021’den sonra işletmeye girecek kapasite artışları, işletmeye giriş tarihinden itibaren yerli katkı fiyatından yararlanacak.

Kapatılan ETİBANK ve Türkiye Elektrik Kurumu ile Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ve özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri adına tapuda tescil edilen ve bu tescil sırasında geçmişte harç, döner sermaye gibi hizmet bedelleri ödenmiş olan mülkiyet ve mülkiyetten gayri ayni hakların (tesislerin), faaliyet alanlarına göre TEİAŞ veya Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye devri; mükerrer harç, döner sermaye gibi hizmet bedeli ödenmeden sağlanacak.

Tescil işlemlerine ilişkin devir ve tashih işlemleri her türlü harç ve döner sermaye hizmet bedelinden muaf olacak.

Stokçuluğa karşı caydırıcılık artırılacak

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un “ceza hükümleri” başlıklı maddesinde değişiklik yapılacak.

Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara uygulanan idari para cezasının alt ve üst sınırı yeniden belirlenecek.

Caydırıcılığın artırılması amacıyla 50 bin lira olan alt sınır 100 bin liraya, 500 bin lira olan üst sınır ise 2 milyon liraya çıkarılacak.

Oda ve borsa alacaklarında icra takipleri duracak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu hükümlerine göre, üyelerin oda ve borsalara olan aidat, navlun hasılatından alınacak oda payları ve borsa tescil ücreti ile oda ve borsaların, birliğe olan aidat borçları asılları ile Sigortacılık Kanunu uyarınca TOBB’a ödenmesi gereken sigorta eksperleri ve sigorta acenteleri levha aidat borç asıllarına ilişkin alacaklar bakımından 31 Aralık 2023’e kadar derdest olan icra ve iflas takipleri duracak, taraf ve takip işlemleri yapılmayacak, ihtiyati haciz kararları icra ve infaz edilmeyecek, yeni icra ve iflas takipleri olmayacak, zaman aşımı süreleri ile takip hukukuna ilişkin süreler duracak. Bu süreler durma süresinin sona erdiği günden itibaren işlemeye başlayacak.


VOLEYBOL MÜSABAKALARI BAŞLADI 

“Pendik Okul Sporları” kapsamında düzenlenen Voleybol Turnuvası başladı. Esenler Şehit Yalçın Aran ve Sülüntepe Şehit Burhan Öner Spor Komplekslerinde gerçekleşen turnuvada sporcular derece elde etmek için mücadele veriyor. 58 takımın katıldığı voleybol turnuvası küçük kızlar, yıldız kızlar, yıldız erkekler, genç kızlar ve genç erkekler kategorilerinde gerçekleşiyor. Toplamda 696 sporcunun yer aldığı turnuva; Pendik Belediyesi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.


TOGG, DÜNYA KAMUOYUNA DUYURULDU

Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022’de yeniliklerini ve ilklerini dünya kamuoyuyla paylaştı

Togg’dan yapılan açıklamaya göre, fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmak ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak amacıyla kurulan Togg, teknoloji dünyasının önemli buluşma noktası CES 2022’de dünya marka lansmanını gerçekleştirdi.

ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-7 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES’e vizyon otomobiliyle katılan Togg, yeniliklerini ve ilklerini bir basın toplantısıyla dünya kamuoyuna duyurdu.

Küresel olarak tescil ettirdiği farklılaştırıcı yaklaşımı UseCaseMobility kavramı ile “Veri Bazlı İş Modelleri”, “Yeni Mobilite Servisleri”, “Akıllı Yaşam” ve “Akıllı Şarj” gibi teknolojik çözümlerini paylaşan Togg, geleceğe bakışını vurgulayan “Transition Concept Smart Device” adını verdiği konsept otomobilini de tanıttı.

“Klasik bir otomobil şirketi değiliz”

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, klasik bir otomobil şirketi olmadıklarını belirterek, “Kendimizi bir teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz. O nedenle teknolojideki en son yeniliklerin ve ilklerin buluşma noktası olan CES’teyiz. Doğu ile Batı’nın, akıl ve duygunun buluştuğu bir coğrafyada kurulmuş, mobilite alanında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketiyiz. Otomotiv endüstrisinin hızla mobilite ekosistemine dönüştüğü yeni dünyada kullanıcıyı ve veriyi merkezimize alarak, mobilite çözümleri üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Otomotiv endüstrisinin büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüştüğünü aktaran Karakaş, “Değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda telefonda yaşanan dönüşüm, bugün otomotivde yaşanıyor. Yakın gelecekte büyük olan değil daha çevik, yaratıcı, iş birliğine açık, kullanıcı odaklı organizasyonlar başarılı olacak. Bu alandaki yarış da henüz başlıyor ve bu yarışın içinde biz de varız. Üstelik avantajlıyız çünkü biz bu dünyanın içine doğduk.” açıklamasında bulundu.

Togg’u tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla oluşturduklarını belirten Gürcan Karakaş, önceliklendirdikleri konseptlere bağlı olarak bir “Kullanıcı Yolculuğu Haritası” çıkardıklarını dile getirdi.

“Konforlu bir mobilite deneyimi yaşatacak çözümler üzerinde çalışıyoruz”

“Togg Akıllı Yaşam” adını verdikleri hizmetlerle bütünüyle bağlantılı bir otomobilden çok daha fazlasını sunduklarını ve Togg’u tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla oluşturduklarını bildiren Karakaş, şunları aktardı:

“Geliştirdiğiniz bir ürün gücünü kullanıcıdan almıyor ise bu ürün ve hizmet ölmeye mahkumdur. Kullanıcıyı odağa aldığımız ve veri üzerine inşa ettiğimiz iş modelimizle mobilite çözümleri üretiyoruz. Akıllı cihazımızın etrafında oluşan ekosistemle konforlu bir mobilite deneyimi yaşatacak çözümler üzerinde çalışıyoruz. Akıllı enerji çözümleri, akıllı şehirlerde akıllı yaşam çözümleri ve yeni mobilite hizmetleri geliştiriyoruz. Farasis Energy ortaklığıyla kurduğumuz Siro Silk Road Temiz Enerji Çözümleri şirketiyle bataryamızı kendimiz üreteceğiz. İş planımız içinde batarya Ar-Ge’si yapıp, kimya geliştirmek de var. Mevcut ve geliştirilecek olan batarya ürün gamı ile hem her tür elektrikli araç için batarya temin etmeyi hem de otomotiv dışı sektörlerde de önemli bir batarya, enerji depolama sistemleri sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz.”

“Logo tasarımındaki iki ok, Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor”

Togg logosunun seçim sürecine de değinen Karakaş, global bir marka oluştururken doğum yerinin Türkiye olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, “Logo tasarımındaki iki ok, ortasında değerli taş şeklini oluşturacak şekilde kaynaşarak, Doğu ve Batı’nın bir araya gelmesini simgeliyor. Markamız ‘duygusal’ Doğu ve ‘rasyonel’ Batı kültürlerinin harmanlanmasını temsil ediyor, Doğu ve Batı’nın kesişim noktasında Togg var. Logomuzdaki dualite teması hem dış hem de iç tasarımda Doğu ve Batı arasında rasyonel ve duygusal bir denge yaratma fikrini besliyor. Logomuz aynı zamanda Togg’un yaşamı kolaylaştıran mobilite çözümleri sayesinde teknolojiyi ve insanı bugünün ve yarının kesişim noktasında bir araya getiren bir teknoloji şirketi olduğunu vurguluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Togg’un vizyon otomobili dinamik ve yenilikçi bir fastback

Öte yandan, Togg’un CES 2022’de dünyaya tanıttığı Transition Concept Smart Device olarak isimlendirilen vizyon otomobili, Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp, Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirildi.

Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback (bir gövde tipi) olarak görülüyor.

Togg’un akıllı cihaz olarak tanımladığı otomobilin stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp akıllı cihazın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgisi oluşturuyor. Bu modele özgü bir tasarım özelliği olarak araç üzerinde bulunan aydınlatmalı Togg logosu, Doğu ve Batı kültürlerinin birlikteliğini simgeliyor. Otomobildeki ön cam, doğuştan elektrikli mimariyle uyumlu olacak şekilde neredeyse baştan tasarlanırken, jantlar Togg DNA’sına ait çok kollu stilize edilmiş lale özelliğini taşımaya devam ediyor.

İç tasarımda da kullanıcı deneyimi üst seviyeye taşındı

Pininfarina, dış tasarımın yanı sıra iç tasarımı ve yolcuların kabin deneyimini de bir üst seviyeye taşıyor. Otomobilin içinde C SUV’un iç tasarımına sadık bir yaklaşım izlenmesine rağmen direksiyon simidi, sportif ve zarif bir tasarımla baştan yaratılmış durumda. İç mekanlarda entegre emniyet kemerlerine sahip 4 adet tekli koltuk yer alıyor ve orta sütunu ortadan kaldıran tasarımla kapılar bir kitap gibi açılıyor. Otomobil menekşe ve çivit mavisinin karışımına çalan metalik gri renkte tasarlandı.

Ön koltuklarda açık renk deri kullanılırken, arka koltuklarda koyu renk tercihi göze çarpıyor. Emniyet kemerlerinde ise özgünlüğü vurgulamak için açık mavi renk tercihi dikkati çekiyor.

Mobilite ekosisteminin 4 temel taşı ekranlardan yansıtıldı

CES’teki standın girişinde Togg logosu şeklinde yerleştirilen 4 ekrandan, şirketin vizyonu da yansıtıldı. Her bir ekranda Togg ekosistemini oluşturan temel özelliklere vurgu yapıldı.

Togg’un veriye dayalı iş modeli, bir teknoloji şirketi olarak geliştirdiği mobilite çözümleri, akıllı enerji ve akıllı yaşam çözümleri alanındaki yenilikleri, hikayesiyle birlikte ekranlardan ziyaretçilerle paylaşıldı.


2021 KPSS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

KPSS sınav sonuçları için tarih verildi mi?

ÖSYM Başkanı Aygün, KPSS-2021/2 yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

22-29 Aralık 2021 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2021/2 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandı.

ÖSYM Başkanı Aygün: “22-29 Aralık 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız KPSS-2021/2 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden açıklanmıştır.”


BAKAN KOCA UYARDI: ‘OMİCRON VARYANTININ HIZINI KESELİM’

Bakan Koca uyardı: 'Omicron varyantının hızını keselim'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bizim hareketliliğimiz azaldıkça virüsün daha hızlı yayılan varyantının da hızı kesilecek. Omicron varyantının hızını keselim” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşları Omicron varyantı ve artan vakalar üzerinde uyardı. Bakan Koca, konu hakkında yaptığı paylaşımda, “Vakalar artıyor. Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Bizim hareketliliğimiz azaldıkça virüsün daha hızlı yayılan varyantının da hızı kesilecek. Omicron varyantının hızını keselim” ifadelerini kullandı.


PENDİK İLÇESİ ( 6 OCAK ) VEFAT EDENLER

  • Adı Soyadı ADİLE ATA

Mahalle YENİ MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ – 12:00 (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yeri BAYBURT

 ———————————————————–

  • Adı Soyadı FATMA ÖZEL

Mahalle YENİ MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama BAHÇELİEVLER MUHAMMEDİYE CAMİİ – 12:00 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri MECİDİYE

  ———————————————————–

  • Adı Soyadı MUSTAFA BAYANAY

Mahalle YENİŞEHİR MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – BİNGÖL

Defin Yeri BİNGÖL

Doğum Yeri ZEYNELLİ

  ———————————————————–

  • Adı Soyadı EMİNE CEYLAN

Mahalle ESENLER MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ – 16:00 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri İSPİR

  ———————————————————–

  • Adı Soyadı MUSTAFA ÇELİK

Mahalle ESENLER MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama ESENLER HACI HASAN CAMİİ – 12:00 (KURNAKÖY MEZ)

Defin Yeri KURNAKÖY

Doğum Yeri FINDIKLI

  ———————————————————–

  • Adı Soyadı HASAN GÜRCAN

Mahalle ORHANGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 06 Ocak 2022

Defin Tarihi 06 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – BİLECİK

Defin Yeri BİLECİK

Doğum Yeri BOZÜYÜK


ÇOCUKLAR İÇİN KURALLAR ve SINIRLAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuklar için kurallar ve sınırlar neden önemlidir konusu, Psikolog ve Aile Danışmanı Fatma Cüce tarafından sunulacaktır. Ahmet Yesevi AÇEM’de gerçekleştirilecek etkinlik  saat 13.30’da velibaba AÇEM’de.


İRFAN GÜNLÜĞÜ

Mustafa Çelik’in konuk olduğu İrfan Günlüğü, 6 Ocak (Perşembe günü) saat 14:00’te

Mehmet Akif Ersoy SM’de ücretsiz şekilde sunulacaktır.


“Senin gibi bir aşk çiçeği ne yapar
Seher vakti yağdığında yağmurlar? ”
Diye mezar sordu güle. 
“Ya senin o kuyu gibi ağzına
Düşen insan ne yapar daha sonra? ”
Diye sordu ona gül de.

“Ey karanlık mezar, amber ve bal
Kokusuna döner o damlacıklar
Anladın mı beni şimdi? ”
Mezar da dedi ki “Ey dertli çiçek,
Melek olup göklerde süzülecek
İçime düşen her kişi.”

VİCTOR HUGO


BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee, harper öldürmek, harber bülbül, bülbül, lee b...

Bülbülü Öldürmek Kitabı Konusu ve Anafikri

Bülbülü Öldürmek kitabının konusu Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde yer alan bir ırkçılığı konu edinen bir kitaptır. Bülbülü Öldürmek kitabının ana fikri ise renkleri dilleri ve cinsiyetleri ne olursa olsun insanlar daima eşittir ve aynı haklara sahiptir. Irkçılık dünyadan silinmelidir.


 İŞTE O FİLOZOF

İbn-i Sina (980-1037)

26. İbn-i Sina (980-1037)

Tıp adamı, yazar, filozof ve bilim insanı olan İbn-i Sina’ya göre metafiziğin temel konusu, ‘vücudu mutlak’ olan Allah ile yüce varlıklardır. Vücut üçe ayrılır: Olası varlık ya da ortaya çıkan ve sonra yok olan varlık; Olası ve zorunlu varlık; özü gereği gerekli olan varlık (Tanrı). İbn-i Sina Tanrı’yı ‘ ‘varlığı zorunlu olan’ olarak belirtir ve bu fikir ona hastır. Akıl konusundaki görüşleri Aristotales’ten farklı olan İbn-i Sina’ya göre, akıl 5 çeşittir. Akıl konusunda Eflatun’un idealizmi ile Aristoteles’in deneyciliğini uzlaştırmaya, birleştirici bir akıl görüşü ortaya koymaya çalışmıştır.

Kendisinden sonraki Doğu ve Batı filozoflarının çoğunu etkileyen İbn-i Sina, müzikle de ilgilenmiştir. 250’yi aşkın yapıtının başlıcası olan Şifa ve Kanun, felsefenin temel yapıtı sayılarak, uzun yıllar boyunca pek çok üniversitede okutulmuştur.


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ!

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


PENDİK’İN ESKİ VE SON DÖNEMİNE AİT GÖRSELLERİN TEK ADRESİ “PENDİKGUİDE”

,

Yeşilçam filmlerini anımsatan 1970’li yıllarına ait Tren Garı yolu, Keyifli seyirler.


PENDİK HAVA DURUMU 


PENDİK (06.01.2022) NÖBETÇİ ECZANELER 


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x