Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (05.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

“İNTİHARIMIN SORUMLUSU BİR KİŞİ DEĞİLDİR, HERKESTİR” DEDİ CANINA KIYDI!

Evinde canına kıyan üniversite öğrencisinin mektubu yürek yaktı: Kimse beni sevmedi, başka bir şey istemedim

25 yaşındaki üniversite öğrencisi Yunus Gezer, bir intihar mektubu yazarak evinde canına kıydı. Gezer’in ölümüne ilişkin araştırma sürerken, mektubunda ise “Kimse beni sevmedi, sevgiden başka bir şey istemedim. Benden ümidimi çalanları asla affetmeyeceğim. Umarım ölümüm hayatımdan değerli olur.” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi.

Yunus Gezer, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak elle yazdığı intihar mektubunu paylaştı. Mektubu gören Gezer’in yakınları hemen polise haber verdi. Gezer’in evine giden polis ve sağlık ekipleri, gencin cansız bedeniyle karşılaştı.

İntihar mektubunda yazanlar okuyanları derinden üzdü. “Herkes benden bir avuç sevgiyi esirgedi kimse beni sevmedi” yazarak intihar eden Gezer’in paylaşımı sosyal medyada da gündem oldu.

İşte Gezer’in intihar mektubu:

“Bu bir intihar mektubudur. Öncelikle sorumlusu asla bir kişi değil herkestir. Bunun böyle olmasını istemezdim. Çok denedim gerçekten çok denedim. Ama yıllardır başaramadım. Kimse beni sevmedi, sevgiden başka bir şey istemedim. Hiç kimseden sevgiden başka bir beklentim olmadı.

Herkes bir avuç sevgiyi esirgedi benden. Sakın bunun bir anda alınmış bir karar olduğunu düşünmeyin. Uzun zamandır düşünülmüş bir karar bu. Hayattaki son ümidim 3 Ocak Pazartesi itibarıyla tükenmiştir. Benden ümidimi çalanları asla affetmeyeceğim. Bir avuç sevgiyi benden esirgeyenleri asla affetmeyeceğim. Tekrar belirtmek isterim ki herhangi bir uyuşturucu madde veya alkol etkisinde olmadan aldığım bir karardır. Bu kararı tamamen hür irademle aldım.

Arkamdan sakın psikolojisi zaten bozuktu demeyin çünkü gayet yerinde. Hakkımı kimseye helal etmiyorum. Kimse de bana etmesin. Bana bundan başka seçenek bırakmayan, beni buna mecbur bırakan herkesin umarım ömürleri boyunca pişmanlıkları yakalarını bırakmaz. Umarım ölümüm hayatımdan daha değerli olur.”


PES DEDİRTEN TEHLİKELİ HIRSIZLIK NASIL YAPILDI?

Olay, Pendik Güllübağlar Mahallesinde gerçekleşti. Tadilat ve tamirat yapılan fabrikada malzemeleri fabrikanın bahçesine çıkaran iş yeri sahipleri ertesi gün iş yerlerine geldiğinde hayatlarının şokunu yaşadı. Güvenlik kameralarını inceleyen iş yeri sahipleri, kadın hırsızın yaklaşık 2 metre yüksekliğinde olan ve üzerinde dikenli tellerin olduğu kapıya tırmandığını gördü. Hırsız, fabrikanın bahçesine girdikten sonra bahçede bulunan lavaboyu kırıp musluğu çaldı. Güvenlik kameralarına aldırış etmeyen hırsız ayrıca çaldığı malzemeleri kapının üzerinden dışarıya attı. Güvenlik kameralarını inceleyen fabrika görevlileri, kadın hırsızın 2 metrelik ve üstünde dikenli teller olan kapıdan tırmanıp hırsızlığı gerçekleştirdiği görüntüler karşısında şoke oldu.

Fabrikada yetkili olan Esin Akkaya, “Yılbaşından sonraki gün buraya geldiğimizde lavabonun kırılmış olduğunu ve bazı malzemelerimizin çalınmış olduğunu fark ettik. Güvenlik kameralarını izlediğimizde bir kadın hırsızın buraya gelerek kapının üzerinden atlayıp içeri bahçeye girdiğini, bahçede bulunan malzemeleri çaldığını gördük. Bizi şaşırtan olay bir kadının bu dikenli kapıya tırmanıp içeri girmesi oldu. Çok büyük bir maddi kaybımız yok ancak son aylarda bu bölgede hırsızlık olayları artmaya başladı. Gündüz saati bile hırsızlık yapılıyor” dedi.


DOKTORA SALDIRAN SANIK İÇİN KARAR VERİLDİ!

Son dakika! Yargıtay'dan ilginç 'başlamak' kararı

Pendik’te kadın doktora çalıştığı hastanede saldırdığı gerekçesiyle yargılanan sanık Müge İpekçi’nin, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı kasten basit yaralama” suçundan verilen 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası hükmünün açıklanması geri bırakılarak, tahliyesine karar verildi.

Pendik’te kadın doktora çalıştığı hastanede saldırdığı gerekçesiyle yargılanan sanık Müge İpekçi’nin, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı kasten basit yaralama” suçundan verilen 1 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası hükmünün açıklanması geri bırakılarak, tahliyesine karar verildi.

Anadolu 69. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına, sanık Müge İpekçi, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada, müşteki Esma Demir ve avukatı ile Sağlık Bakanlığının avukatı da hazır bulundu.

Hakim, Sağlık Bakanlığının ve müşteki doktor Esma Demir’in suçtan zarar görme ihtimaline karşı davaya katılma talebinde bulunduğunu tutanağa geçirdi.


DOLANDIRICILAR YAŞLI KADINI TUZAĞINA DÜŞÜRDÜ!

Yaşlı kadını 180 bin lira dolandıran 3 kişi tutuklandı

79 yaşındaki kadını telefonla arayıp 180 bin lirasını dolandırdıkları öne sürülen 3 kişi tutuklandı. İlçe Emniyet Müdürlüğü Bölgedeki güvenlik kameralarını inceleyen özel ekip, Aydın Asayiş Şube Müdürlüğü ve istihbarat biriminin de desteğiyle şüphelilerin İstanbul’da olduğunu belirledi. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğüyle yapılan koordineli çalışma sonucu 3 şüpheli operasyonla yakalandı.

Germencik İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirilen İ.Y, E.B. ve A.S.K, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildiği adliyede “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla tutuklandı. Öte yandan dolandırılan kadının evinin bulunduğu sokaktaki bir iş yerinin güvenlik kamerası görüntüsünde, şüphelilerden birinin telefonla konuşarak sokaktan birkaç kez geçtiği görülüyor.

Bir başka kamera kaydına ise zanlıların parayı aldıktan sonra otomobile yakıt aldıkları görüntüler yansıdı.  ekipleri, F.G. isimli kadının 180 bin lirasının telefonda kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan kişilerce dolandırılmasına ilişkin çalışma başlattı.


Bakan Karaismailoğlu, “Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var”

Son dakika haberi | Bakan Karaismailoğlu, Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var

Bakan Karaismailoğlu, “Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var”

-“Projemizi bu yılın ilk yarısında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız”

Bakan Karaismailoğlu, Pendik – Tavşantepe – Sabiha Gökçen Havalimanı metro inşaatını inceledi

İSTANBUL – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sabiha Gökçen- Kaynarca ve Kurtköy Kavşağı kısımlarının inşasında önemli bir yere sahip olan Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sisteminin şantiyesinde incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, “Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, inşası devam eden Pendik Tavşantepe -Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattının Yayalar İstasyonunda incelemede bulundu.

Sabiha Gökçen havalimanı raylı sistem bağlantısı ile, İstanbul’un şehirler arası ve uluslararası hava ulaşım terminallerinden biri olan Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kadıköy – Kartal – Kaynarca metro hattı arasında raylı sistem bağlantısı sağlanacak. Yolcuların güvenli, dakik ve ekonomik olarak Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşımı sağlanmış olacak.

“Projemizi bu yılın ilk yarısında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız”

Proje hakkında bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, metro çalışmalarının bu yılın ilk yarısında tamamlanacağını söyledi. Bakan Adil Karaismailoğlu, ” Pendik, Tavşantepe, Sabiha Gökçen Metro hattındaki çalışmalarla ilgili teklif bilgileri de sizlerle paylaşacağım. 7. 4 kilometre uzunluğundaki projemizde Fevzi Çakmak, Hastane, Yayalar, Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonları bulunmakta. 80 kilometre işletme hızıyla ulaşımın sağlanacağı hattımızın saatlik yolcu kapasitesi 70 bin yolcu olacaktır. Hattın tamamlanmasıyla Sabiha Gökçen Havalimanına Kadıköy, Kartal, Pendik metro hattının kesintisiz devamı sağlanmış olacaktır. Havalimanına doğrudan raylı sistem ile güvenli, hızlı ve ekonomik ulaşım mümkün olurken, Pendik ilçemizin kuzey bölümü metroyla buluşacaktır. Proje kapsamında bugüne kadar 14 bin 536 metre ray montajı yaptık. 15 bin 970 metre tünel kazarak tünel yapım işlerini tamamladık. 4 istasyonda, 99 bin 350 metreküp betonarme imalatı yaptık. Elektronik imalatlarımızı yüzde 75 seviyesine getirdik. Projemizi bu yılın ilk yarısında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. ” dedi.

“Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var”

Bakan Karaismailoğlu, “Maalesef İstanbul’da yaklaşık 3 yıldır görev yaptıklarını zannedenler hiçbir zaman İstanbul’a hizmetleriyle gündeme gelemediler. Bizim yönetim anlayışımızda temel atmama törenleri değil, hizmete açma törenleri vardır. Bizim hizmet anlayışımızda proje temellerini hafriyatla kapatmak değil, projelerin hizmetlerin önünü açmak vardır. Bizim ulaşım politikamızda yolda kalan otobüsler değil, saatte 70 bin, günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak metro hatları var. Halkımızdan aldığımız destek ve iradeyle Türkiye’yi geleceğe taşıyan, hedeflerine ulaştıracak projelere imza atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu


DİNİ TESİS & YATIRIMLAR HAKKINDA;

Resim
Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Pendik Kaymakamı Hülya Kaya, Pendik Müftüsü Musa Bilgiç ve beraberindeki heyet ile birlikte Pendik’teki dini tesis ve yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

PENDİK SPOR MÜSABAKALARI BAŞLADI! 

Resim

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Pendik Okul Sporları Voleybol Müsabakaları 58 takım ve 696 sporcunun katılımıyla başladı. Hayırlı olsun


TÜRKİYE KUPASI’NDA MÜCADELE ETMEYE HAK KAZANILDI!

Resim

Türkiye Kupası İstanbul Satranç İl Birinciliği Pendik Grubu Turnuvası yoğun katılımla gerçekleşti. Esenler Şehit Yalçın Spor Kompleksi’nde yapılan turnuvada ilk 6’ya giren katılımcılar Antalya’da düzenlenecek Türkiye Kupası’nda mücadele etmeye hak kazandı.


BAKAN ÖZER’DEN YÜZ YÜZE EĞİTİM HAKKINDA KARAR 

BAKAN ÖZER'DEN YÜZ YÜZE EĞİTİME KARARLILIKLA DEVAM MESAJI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron varyantına ilişkin “Şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil.” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa’da Valiliği ziyaret etti, şeref defterini imzaladı. Burada gazetecilere açıklama yapan Özer, 6 Eylül’den itibaren başlayan eğitim öğretim yılının haftada 5 gün yüz yüze eğitim olarak devam ettiğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı ile yürütülen sürecin yaklaşık dört buçuk aydan beri çok başarılı şekilde sürdüğünü aktaran Özer, şöyle konuştu: “Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız, 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor. Bu süreçteki en büyük başarımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olmasıdır. Sadece Türkiye ortalamasında değil; İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından bizimkinin çok yüksek olması, bizim en büyük avantajımız. Bugün itibarıyla en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93.4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp hastalığı geçirerek bağışıklık kazanan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış öğretmen oranımız şu an Türkiye’de yüzde 94’ler civarında.”
3 doz ve 4 doz aşı olan öğretmen oranlarının her geçen gün yükseldiğine işaret eden Özer, şöyle devam etti: “3’üncü doz aşısını olan öğretmen oranımız da bugün itibarıyla yüzde 40,5. Süreç yaklaşık dört buçuk aydır Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulumuzla koordineli bir şekilde devam ediyor. Allah’a şükür, okullarımızda alarm verip yeni kararlar vereceğimiz bir sıkıntımız yok. Omicron dalgası hızlı bir şekilde yayılıyor, süreci yakından takip ediyoruz ama şu an için okullarımızda önlemlerimizi değiştireceğimiz, yeni önlemlere başvuracağımız herhangi bir alarm durumu söz konusu değil. Aşılama oranlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Okullarımızda maske, mesafe ve hijyenle ilgili kurallara öncesine göre çok daha riayet ediyoruz. İnşallah, 2 hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğiz, yarı yıl tatiline kadar süreci başarılı bir şekilde devam edecek.”
Özer; Şanlıurfa’da eğitimin kalitesini artırmak, yatırımların nasıl zenginleştirilebileceğine dair bir dizi değerlendirme yapılacağını vurgulayarak kente bugüne kadar ciddi yatırımlar yapıldığını, bundan sonra da bunların sayısını artırmak için çalışmalara devam edileceğini sözlerine ekledi.

PROF. DR. OĞUZTÜRK GRİP VAKALARI KONUSUNDA UYARDI: 

Prof. Dr. Oğuztürk grip vakaları konusunda uyardı: 'Geçen yıla göre çok fazla artmış durumda'

Son günlerde artan grip vakaları hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Geçen yıla göre çok fazla artmış durumda. Geçen yıl hemen hemen sıfıra yakın vakalar oluyordu. Hatta bazı aylarda hiç vakanın olmadığı durumlar söz konusuydu” dedi.

Uzmanlar son günlerde Influenza yani halk arasında da bilindiği adıyla grip vakalarının oldukça arttığını açıkladı. Bu konu hakkında kendi klinik tablolarında da bir artış yaşandığını belirten ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Yıllardır olan bu hastalık Covid-19 döneminde bir miktar geri planda kaldı. Sebebi, bu virüs de RNA virüsü ve korona virüsler de aynı aileye ait RNA virüsleri. Bunlar aynı yolla bulaşıyorlar ve benzer semptom ve şikayetler ile benzer hastalıklara sebebiyet veriyorlar. Hal böyle iken bunlardan korunma yöntemi de birbirine benziyor. Neydi Covid-19 hastalığından korunmak için tedbirlerimiz? Mesafe, maske ve hijyen tedbirleri idi.

Aynısı Influenza (grip) virüsleri için de sıralanabilir. Bu anlamda zaten biz Covid-19’un başında maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok ciddi uyduğumuz için geçen yıl hatırlanacağı üzere Influenza virüslerinin çok da hastalık oluşturmadığı bir kış sezonu geçirdik. Ama Influenza virüsü RNA virüsü olup, insanlarda üst solunum yollarını çok hızlı bir şekilde etkileyip hastalığa sebebiyet veriyordu.

Siz eğer sosyal hareketliliğin arttığı ve maske ile mesafe kurallarına uymadığınız bir yaşam tarzını benimserseniz, Covid-19 gibi Influenza yani halk arasındaki adıyla grip de sizleri hasta edebiliyor. Maalesef bu sezon, grip de Covid-19 gibi insanlarda hastalık oluşturmaya başladı. Çünkü tedbirler anlamında bir istikrar bozulması, maske takma anlamında bir istikrar bozulması, grip vakalarının da bu kış sezonunda sayısının artmasına sebebiyet verdi” ifadelerini kullandı.

“Geçen yıla göre çok fazla artmış durumda”

Influenza yani grip vakalarının geçen yıla oranla çok büyük ölçüde arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Oğuztürk, “Geçen yıla göre çok fazla artmış durumda. Geçen yıl hemen hemen sıfıra yakın vakalar oluyordu. Hatta bazı aylarda hiç vakanın olmadığı durumlar söz konusuydu. Tabi ki geçen yıl da oldu ama geçen yıla göre çok ciddi bir artış söz konusu. Zaten hastanelerin acil servislerine başvuru anlamında da artışların olması bunu teyit ediyor. Aynı şekilde bir korunma tedbiri ile Covid-19 hastalığının sayı anlamında önüne geçebileceğimiz gibi Influenza virüslerinin de artışının önüne ciddi anlamda geçebiliriz” şeklinde konuştu.

“Bu yeni bir şey değil”

İsrail’de bir kişide hem Covid-19 hem de Influenza virüsünün aynı anda görüldüğü ‘flurona’ vakası hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Oğuztürk, “Bugüne kadar Influenza virüslerinin Covid-19 hastalarında birlikte görülme, yani aynı kişide görülmesi ile ilgili başka araştırmalar ve çalışmalar da yapılmış ve insanların bilgisine sunulmuştu. Bu yeni bir şey değil. İsrail’deki sadece bunun başka bir örneği şeklinde değerlendirilmeli. Yoksa Çin’de ve diğer ülkelerde yapılan bazı çalışmalarda yine bu iki virüsün insanlarda aynı anda hastalık yaptığına dair veriler söz konusu. Hatta koenfeksiyon dediğimiz bir durum bu. Bu koenfeksiyonun görülme oranının yüzde 12 ila 16 arasında değiştiği, ortalama yüzde 5 vakada iki virüsün birlikte görüldüğü çalışmalar söz konusu” diye konuştu.

“İki enfeksiyonun aynı anda bulunması durumunda, ‘kesin olarak hastalığın şiddeti artacak’ demek çok da doğru olmaz”

Bir insanda iki ayrı virüsün aynı anda bulunarak hastalık oluşturma ihtimalinin teorik olarak da pratik olarak da mümkün olduğunu ve tıp dünyasının bu duruma yabancı olmadığını belirten Prof. Dr. Oğuztürk, şunları kaydetti:

“Mikroorganizmalar aleminde hem bakteriler var, hem virüsler var, hem parazitler, hem de mantarlar var. Bunların tek bir kişide aynı anda hastalık yaptığı süreçler tıp dünyasının çok da yabancı olduğu kavramlar değil. Virüs ile bakteri aynı anda hastalık oluşturabiliyor. Farklı virüsler aynı anda insanlarda hastalık oluşturabiliyor. Ama bunun oranı az önce de ifade ettiğim gibi ortalama olarak yüzde 5 olarak düşünülmeli. İki mikroorganizmanın koenfeksiyon dediğimiz insanda birlikte hastalık oluşturma durumunda ikisinin tek tek oluşturduğu hastalığın, şiddetine göre bir artış durumu kesin olur demek çok da doğru değil. İkisinin birlikteliğinde daha hafif seyirden daha ağır seyre doğru farklı klinikler karşımıza çıkabilir.

Bu konuda net bir klinik çalışma söz konusu değil. Bu tek bir değişken de değil. Hastalık şiddeti sadece bu iki virüse bağlı değildir. Kişinin bağışıklık mekanizması, başka hastalıklarının olup olmadığı, yaşlılık, gençlik gibi çoklu faktörlere bağlı bir durumdur. O nedenle şunu net olarak söyleyebiliriz ki bu koenfeksiyon dediğimiz iki enfeksiyonun aynı anda bulunması durumunda, ‘kesin olarak hastalığın şiddeti artacak’ demek çok da doğru olmaz.”


STAJ ÜCRETİNE DEVLET KATKISI 

STAJ ÜCRETİNE DEVLET KATKISI 5 EĞİTİM YILI UZATILDI

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemelerinin 2021-2022 eğitim yılından itibaren 5 eğitim yılı uzatılmasına karar verildi

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemelerinin, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan, kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin ise asgari ücretin yüzde 50’sinden az olamayacağına dair süre ile mesleki eğitim merkezi programı dışındaki okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilere ödenebilecek en az ücretin; 20’den az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisinin, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte birinin, mesleki eğitim merkezi programına devam eden öğrencilere ödenebilecek en az ücretin ise tamamının devlet katkısı olarak ödenmesine ilişkin süre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatıldı.

Karar, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe girdi.


ALPİ DİŞ HASTANELERİ YÜZDE 10 İNDİRİME GİTTİ 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin şirket ve firmalara ürün ve hizmetlerinde indirime gitmeleri çağrısına uyan ALPİ Diş Hastaneleri, hizmetlerinde yüzde 10 indirim yaptığını duyurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 27 Kasım’daki grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Mal ve hizmet üreten, satan, pazarlayan firmalarımızın, şirketlerimizin, kurumlarımızın toplumsal rahatlama adına, temel ihtiyaçların fiyatlarında yüzde 2 ile 5 arasında indirime gitmeleri milli birlik ve dayanışmamızın manevi harcıdır.” demişti. Bu açıklamanın ardından Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlıklarına indirim genelgesi gönderildi.

ALPİ DİŞ HASTANELERİ DE KATILDI

Söz konusu genelgeye birçok firma ve kuruluşlar olumlu yanıt vererek ürün fiyatlarında indirime gitti. Bu firmalar arasında Pendikli sevilen iş insanı ve MHP İl Yöneticisi olan Murat Şahin’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı ALPİ Diş Hastaneleri de katıldı.

YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILDI

Kurumun sosyal medya hesaplarından #DevletiminYanındayım etiketiyle yapılana açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları ile Alpi Diş Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı ve MHP İl yöneticisi Murat Şahin 40 teknisyen, 70 Diş hekimi ve 200 alt personel ile aylık 6000 hastaya hizmet verdiğimiz hasta nelerimizde 24.12.2021 tarihinden itibaren Diş hekimleri odasının izni doğrultusunda ekstra %10 indirim uygulamaya başlamıştır.”


ŞEHİT FETHİ SEKİN MEZARI BAŞINDA ANILDI 

Resim

İzmir Adliyesi’ne yönelik 5 Ocak 2017’de teröristlerin düzenlediği bombalı ve uzun namlulu saldırıyı önleyen, mermisi bitince teröristlerin açtığı ateşle şehit olan İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi’nde Motosikletli Şahinler Timi’nde görevli polis memuru  Fethi Sekin, ölümünün 5’inci yıl dönümünde memleketi Elazığ’ın Baskil ilçesi Doğancık köyündeki mezarı başında anıldı.


TÜRK ŞİİRİNİN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİ

Resim
Türk şiirinin önemli temsilcisi, Bayrak Şairi Arif Nihat Asya’yı vefatının yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

Milliyetçi şiirleriyle tanınan Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirler yazmıştır. Şiirlerinde halk ve divan edebiyatı nazım şekilleri yanında modern edebiyatın nazım şekilleri de yer almıştır. En çok kullandığı nazım şekli ise Rubaidir; rubailerden oluşan beş ayrı kitap yazmıştır. İşlemiş olduğu başlıca temalar kahramanlık ve tarih duygusu, din, aşk, tabiat ve memleket güzellikleridir.Şiirleri arasında, Ebced hesabı’yla tarih düşürdüğü manzumeler de önemli bir yer tutar.

Şiirlerinde günlük Türkçeyi bir sanat dili haline getirerek kullanan Arif Nihat’ın rahat, özentisiz ve sade bir üslubu vardır. Şiiri üzerinde Yahya Kemal’in açık tesiri görülmektedir. Sosyal ve siyasal konuları, yurt gözlemlerini, arkadaşlarını, yakın çevresini, tarihi konuları, dini meseleleri, aşkı, tabiatı konu alan nesir türünde eserleri bulunur.


PENDİK İLÇESİ (5 OCAK ) VEFAT EDENLER

  • Adı Soyadı YÜKSEL AYDIN

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ – İKİNDİ (KAVAKPINAR KOCA MEZ)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri ŞİRAN

———————————————————-

  • Adı Soyadı ÖMER AKMAN

Mahalle KAYNARCA MAH.

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama KAYNARCA SULTAN SÜLEYMAN CAMİİ – 14:00’DE (KAVAKPINAR KOCA MEZ)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri AFYONKARAHİSAR

———————————————————-

  • Adı Soyadı FATMA İSPİR

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – ORDU

Defin Yeri ORDU

Doğum Yeri AKKUŞ

———————————————————-

  • Adı Soyadı MAHMUT AKÇAY

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ – ÖĞLE (KAVAKPINAR KOCA MEZ)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri NARMAN

———————————————————-

  • Adı Soyadı MUSTAFA KURT

Mahalle ESENYALI MAH.

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama ESENYALI MUHAMMEDİYE CAMİİ – İKİNDİ (ORHANLI MEZ)

Defin Yeri ORHANLI

Doğum Yeri BAYRAMÖREN

———————————————————-

  • Adı Soyadı HUMA AYTAÇ

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 05 Ocak 2022

Defin Tarihi 05 Ocak 2022

Açıklama TOPSELVİ HACI AHMET CAMİİ – 15:00 (TAVŞANTEPE MEZ)

Defin Yeri TAVŞANTEPE

Doğum Yeri ÇAKMAK


EBUBEKİR SİFİL – RİYAZÜ’S SALİHİN DERSLERİ 

Riyazül Salihin Dersleri, Ebubekir Sifil tarafından, 5 Ocak Çarşamba günü saat 20:00′ de Uluçınar Vakfı’nda izleyenleriyle…

Ücrete tabii tutulmadan tüm izleyenlere sunulacaktır.


SÖYLESEM SÖYLEYEBİLSEM AH DERDİMİ


söylesem ah söyleyebilsem derdimi
mehtap bir gecede açabilsem sana kalbimi
göreceksin seninle dolu
desem, diyebilsem ki seviyorum seni
çılgınca aşığım sana
ama demem, diyemem
çünkü aramızda dağlar, denizler
ve benim o kahrolası gururum var
bu böyle sürüp gidecek
sen, seni sevdiğimi bilmeyecek, öğrenmeyeceksin
ben her gece yıldızlara seni sevdiğimi söyleyeceğim
sana asla…
çünkü aramızda dağlar denizler
ve benim o kahrolası gururum var
VİCTOR HUGO


İŞTE O FİLOZOF 

Aristoteles (M.Ö 384–322)

27. Aristoteles (M.Ö 384–322)

Aristo fizik, gökbilim, felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiştir.Özellikle edebi eleştiri alanında ilk teorisyen sayılır. Aristo’nun tiyatro ve şiir hakkında yaptığı yorumlar ve belirlediği kurallar 1700’lü yılların sonlarına kadar batı dünyasında etkili olmuştur.

Aristoteles’in düşüncesinin evrimi hakkında süregelen tartışma ne boyutta olursa olsun, Platoncu bir okulda yetiştiği için ilk önce bu felsefeyle kopuşunun nedenlerini belirgin biçimde ortaya koyma kaygısı taşıdığını düşünmemiz için geçer sebepler var. Homeros hakkında Platon’un bir sözünü Aristoteles’le beraber Nikomakhos’ta Etik’te yazdığı gibi yad edecek olursak, hem dostluk, ve hem hakikat onun için kıymetli olsa dahi, ikinciyi birinciye yeğlemek durumdadır.


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ!

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


PENDİK’İN ESKİ VE SON DÖNEMİNE AİT GÖRSELLERİN TEK ADRESİ “PENDİKGUİDE”

www.pendikfotograflari.com

Yeşilçam filmlerini anımsatan 1970’li yıllarına ait Tren Garı ve Sancak köprüsü arasındaki eski minibüs durağı. Keyifli seyirler.


PENDİK HAVA DURUMU 


PENDİK (05.01.2022) NÖBETÇİ ECZANELER 


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x