Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (04.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

ZAM YAĞMURU RAPORU! 

Zam yağmuru raporu! Un ve tavuk yüzde 86, yağ yüzde 76, yoğurt yüzde 74, nohut yüzde 66 arttı

Un ve tavuk yüzde 86, yağ yüzde 76, yoğurt yüzde 74, nohut yüzde 66 arttı

TÜİK, Aralık ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 13,58 arttığını, TÜFE’nin yıllık bazda ise yüzde 36,08’e yükseldiğini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 13,58 arttığını, TÜFE’nin yıllık bazda ise yüzde 36,08’e yükseldiğini açıkladı. Mayıs 2003’ten bu yana yıllık TÜFE ilk kez yüzde 30’u aştı.

Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artış ise Aralık’ta aylık bazda yüzde 19,08, yıllık bazda ise yüzde 79,89’a çıktı.

Aralık 2021’de, endekste kapsanan 415 maddeden, 18 maddenin ortalama fiyatında düştü. 33 maddenin ortalama fiyatı değişmedi, 364 maddenin ortalama fiyatı ise arttı.

Zam yağmuru raporu Un ve tavuk yüzde 86, yağ yüzde 76, yoğurt yüzde 74, nohut yüzde 66 arttı

Yıllık TÜFE’ye göre 8 ana grup daha düşük, 4 ana grup daha yüksek değişim gösterdi.

Yıllık en düşük artış yüzde 8,76 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 17,23 ile eğitim, yüzde 20,02 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 20,13 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 53,66 ile ulaştırma, yüzde 43,80 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 40,95 ile ev eşyası oldu.


SİGARAYA 4 TL ZAM! 

Sigaraya 4 TL zam ÖTV artışı sonrası firmalar fiyat artırımına başladı

Sigara firmaları, dün yüzde 47’lik ÖTV artışına gidilmesinin ardından yeni fiyatlardan satışa başladı. ÖTV’deki artış sonrası ilk zam P.M. grubundan geldi. Firma, paket başına 4 TL zam yaptı. Böylece grubun sattığı en ucuz sigara 21,50 TL, en pahalı sigara ise 25,50 TL oldu.

Yeni yılda zam fırtınası devam ediyor. 2022’nin ilk haftasında birçok ürüne zam geldi ve gelmeye de devam ediyor. Akaryakıt, doğal gaz, elektrik, araç muayenesi, araç sigortası, toplu taşıma, köprü ve otoyol gibi birçok hizmetin fiyatı arttı. Dün de sigara ve alkol grubunda yüzde 47 oranında ÖTV artışına gidildi.

YENİ YILIN İLK SİGARA ZAMMI

ÖTV’deki yüzde 47’lik artış ile sigaradaki vergi yükü yüzde 81’den yüzde 96’ya yükseldi. ÖTV’deki artış sigara fiyatlarına yansımaya başladı. Zam yapan ilk şirket ise P.M. grubu oldu.

PAKET BAŞINA 4 TL ZAM

Firma sigara fiyatlarına paket başına 4 TL zam yaptı. Böylece grubun sattığı en ucuz sigara 21,50 TL, en pahalı sigara ise 25,50 TL oldu.

ENFLASYONA ETKİSİ

Sigaranın enflasyon sepetindeki yüzde 4,57 seviyesindeki ağırlığı dolayısıyla, sektörde gerçekleşen ortalama her 1 TL fiyat artışı yıl sonu enflasyon seviyesini yaklaşık 0,25 puan yukarı taşıyacak.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu çerçevesinde sigara vergilendirmesinde maktu vergi ve asgari maktu vergi Ocak ve Temmuz aylarında altı aylık Yİ-ÜFE ile güncelleniyor. Ocak 2022’de vergi güncellemesinde dikkate alınacak Temmuz- Aralık 2021 Yİ-ÜFE artışı TÜİK tarafından %47,4 olarak açıklanmıştı.

2022 Ocak ayı başında açıklanan rakamlara göre yıllık enflasyon üretici fiyatlarında (ÜFE) %79,9; tüketici fiyatlarında ise (TÜFE) %36,08 seviyesinde gerçekleşmiş, dolar kurunda 2021 yılı başından itibaren %86 artış (2021 Ocak: 7,41 TL, 2022 Ocak: 13,80 TL) yaşanmıştı.


TAVŞANTEPE’DEN HAVALİMANINA 10 DAKİKADA…K

Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’ndaki çalışmaları inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu hattın yılın ilk yarısında hizmete gireceğini belirterek “Tavşantepe’den 10 dakikada havalimanına ulaşılabilecek.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik’e geldi. Belediye Başkanı Ahmet Cin, AK Parti MilletvekiliErol Kaya, Kaymakam Hülya Kaya ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Şirin ile birlikte Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’ndaki çalışmaları inceleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, önemli açıklamalarda bulunarak “Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı bu yılın ilk yarısında tamamlanarak hizmete girecek.” dedi. Saatte 80 km hızla ulaşımın sağlanacağını belirten Bakanı Karaismailoğlu: “10 dakikada Pendik Tavşantepe’den havalimanına gelinecek. Kartal’dan 18 dakika, Kadıköy’den ise 48 dakika havalimanına ulaşılacak.” şeklinde konuştu.

Hastane-Yayalar- Kurtköy ve Havalimanı olmak üzere 4 durak var

7,4 km uzunluğundaki Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı’nda 4 durak bulunuyor. Fevzi Çakmak Hastane-Yayalar- Kurtköy ve Havalimanı istasyonları çalışmalar tamamlandıktan sonra birbirine bağlanmış olacak.


 ŞAFAK VAKTİ HELİKOPTER DESTEKLİ NARKOTİK OPERASYONU

İstanbul'da şafak vakti helikopter destekli narkotik operasyonu gerçek...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü, şehrin genelinde uyuşturucu tacirlerine yönelik havadan helikopter destekli şafak operasyonu gerçekleştirdi. Operasyon kapsamında birçok kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri, sabahın erken saatlerinde Anadolu Yakasında birden fazla adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre önceden fiziki ve teknik takip yapılan 30 kişinin adreslerine Polis Özel Harekat Ekipleri ile birlikte giriş yapıldı.

Adreslere yapılan operasyonda polis helikopteri de havadan destek verdi. Ayrıca hassas narkotik köpeği Alf’de girilen adreslerde arama gerçekleştirdi. Adreslerden biri olan Pendik Yeşilbağlar Mahallesi’ndeki 3 katlı bir apartmanın 3. katına da Polis Özel Harekat ekipleri eşliğinde girildi. Anadolu yakasının birden fazla noktasında gerçekleştirilen operasyonda birçok kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.


BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: “2022 YILI ÇOK BÜYÜK VE ÖNEMLİ KENT İÇİ RAYLI SİSTEM PROJELERİNİN HAYATA GEÇECEĞİ BİR YIL OLACAK”

Bakan Karaismailoğlu: PTT'nin ucuz gıda satma görevi bulunmuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’daki mevcut 251 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 354,3 kilometreye yükselteceklerini belirterek, “Projelerimizi bu yılın ilk yarısından itibaren işletmeye açarak 2023 yılında hepsini halkımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.Karaismailoğlu, Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının Yayalar istasyonu şantiyesinde incelemede bulundu.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:”İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık. Bu nedenle Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı dahil İstanbul’da toplam uzunluğu 103,3 kilometre olan 7 ayrı raylı sistem hattında harıl harıl çalışıyoruz. Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar (Kirazlı) metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi- Kayaşehir metro hattı, Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy- İstanbul Havalimanı metro hattı, Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı metro hattı, Üsküdar Altunizade-Çamlıca-Ferah Mahallesi-Bosna Bulvarı metro hattı ve Zeytinburnu (Kazlıçeşme)- Fatih (Sirkeci) Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım projeleri ile İstanbul’daki mevcut 251 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu 354,3 kilometreye yükselteceğiz. Projelerimizi bu yılın ilk yarısından itibaren işletmeye açarak 2023 yılında hepsini halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Böylece İstanbul’daki raylı sistem ağının yüzde 52’si Bakanlığımız tarafından yapılmış olacaktır.”


205. PARK ESENLER MAHALLESİNDE TAMAMLANDI

Pendik Belediyesi yapımını tamamladığı Güllübağlar İnci Sokak Parkı’yla toplam park sayısını 205’e çıkardı. Bir yandan da mevcut parkların revize çalışmalarını sürdüren belediye ekipleri, Kavakpınar Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Parkı’nda genişletme çalışması başlattı.

Pendik Belediyesi yeni park imalatını sürdürüyor. Neredeyse her ay iki park imalatı gerçekleştiren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Esenler Mahallesi İnci Sokak’a yeni bir park daha yaptı. Son rötuşların yapıldığı parkta çocuk oyun alanı ve fitness aletlerinin yanı sıra bir de yürüyüş yolu bulunuyor. İnci Sokak Parkı’nın da tamamlanmasıyla Pendik’teki park sayısı 205 olacak.

Kavakpınar Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Parkı genişletiliyor

Bir diğer çalışma ise Kavakpınar Gençlik Parkı’nda yürütülüyor. Parkta mevcut çocuk oyunları ve fitness aletlerinin sayısı artırıldı. Parktaki ünitelere ek olarak kum havuzu, piknik masaları ve oturma alanları eklendi. Parkın duvarları da yenilenerek hemen yanında bulunan Masal Parkı’nın duvarlarıyla uyumlu hale getirilecek.


BİTKİSEL ATIK YAĞLAR TOPLANIYOR

Pendik Belediyesinin mayıs ayından bu yana devam eden “Atık Yağını Getir, Gönül Kazan” kampanyasıyla hem yağlar geri dönüşüyor hem de ihtiyaç sahibi ailelere yardım ediliyor.Bu yıl 122.059 litre atık yağ toplandı.

Pendik Belediyesinin 2021 Mayıs ayından beri yürüttüğü “Atık Yağını Getir, Gönül Kazan” Projesi yeni yılda da devam ediyor. Çevre temizliğinin sağlanması, atık yağların geri dönüştürülmesi, atıkların ayrıştırılması gibi konularda farkındalığı artırma amaçlanarak düzenlenen projede bugüne kadar 122.059 litre bitkisel atık yağ toplandı. 850 adet mobil atık getirme merkezi, muhtarlıklar ve anlaşmalı Hakmar Express marketlerinde toplanan bitkisel atık yağlar, ekiplerce toplanarak Atık Getirme Merkezine gönderiliyor.Vatandaşlardan toplanan her 100 lt atık yağ karşılığında 100 TL değerinde market alışveriş çeki ihtiyaç sahibi ailelere iletiliyor. Hem çevre kirliliğinin önüne geçiliyor hem de gönül kazanılıyor.


“SANATI KEŞFET” PROJESİ BAŞLADI

Pendik Belediyesinin ortaokul öğrencilerine yönelik hazırladığı “Sanatı Keşfet” Projesi başladı. Öğrenciler Neyzen Tevfik Sanat Evi’ne gelerek ebru, resim ve karikatür alanlarında yeteneklerini keşfedecek.

Proje kapsamında ortaokul öğrencileri haftanın iki günü Neyzen Tevfik Sanat Evi’ne gelerek ebru, resim ve karikatür alanlarında kendilerini deneyecek. Mayıs ayına kadar sürecek projede başarılı olan, yetenekleri keşfedilen öğrenciler için ebru, resim ve karikatür kursları açılacak ve çocuklar bu branşlarda desteklenecek. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen“Sanatı Keşfet” Projesi’ne Pendik’te faaliyet gösteren 77 ortaokul katılıyor.


PENDİK’TE TÜRKİYE KUPASI MÜCADELESİ! 

Resim

Türkiye Kupası İstanbul Satranç İl Birinciliği Pendik Grubu Turnuvası yoğun katılımla gerçekleşti. Esenler Şehit Yalçın Spor Kompleksi’nde yapılan turnuvada ilk 6’ya giren katılımcılar Antalya’da düzenlenecek Türkiye Kupası’nda mücadele etmeye hak kazandı.


“TİYATRO OKULU” BAŞLADI

Pendik Belediyesinin kasım ayında başlattığı tiyatro okulunda eğitimler devam ediyor. Liseli öğrenci ve yetişkinler olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen eğitimler sonucunda tiyatro oyuncusu yetiştirmek hedefleniyor.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Tiyatro Okulu Projesi başladı. Proje kapsamında 580 lise öğrencisi ile 60 yetişkin eğitim görüyor. Öğrenciler, haftanın bir günü kendi okullarında yetişkinler ise Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde bir gün eğitim alıyor.

2 yıl boyunca eğitim alacaklar

Pendik Belediyesi daha önce de gençlere ve yetişkinlere tiyatro eğitimi vermişti. Bu kez düzenlenen Tiyatro Okulu’nda ise daha uzun ve nitelikli eğitimler verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda liselilere verilen tiyatro eğitimi 2 yıl sürecek. 2 yılın sonunda alacakları sertifika sonrası lise öğrencilerine, veteran grubu olarak tabir edilen yetişkin tiyatrosunda eğitim verilecek. Tüm bu eğitimler sonucunda tiyatro oyuncusu yetiştirmek hedefleniyor.


DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI! 

Pendik Belediyesi zabıta ekipleri market, fırın ve kuruyemişçi gibi gıda satışı yapan yerlerde denetimleri sıklaştırdı. Zabıta ekipleri ilçe genelinde fiyat etiket kontrolü, son kullanma tarihi geçmiş ürün ve fahiş fiyat kontrolü yapıyor.

Pendik Belediyesi zabıta ekipleri gıda satışı yapan market, fırın, büfe, toptancı ve pazarlarda denetimlerini sıklaştırdı. Oluşturulan 6 ayrı ekip kent genelinde gıda satışı yapan işyerlerinde fiyat etiketi, son kullanma tarihi, fırınlarda ekmeklerin gramajları ve hijyen kontrolü gerçekleştiriyor. Ayrıca son günlerde vatandaşların önemli ölçüde şikayet ettiği fahiş fiyat artışı problemine karşı da özellikle marketlerde ürünlerin son 3 aylık dönemdeki alış satış fiyatları kontrol ediliyor.

Zabıta Müdürlüğünden yapılan açıklamada vatandaşların alışveriş esnasında yaşadıkları bu tür olumsuzlukları 444 81 80 numaralı telefonda iletilebileceği belirtildi.


ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞI VE TEKNOLOJİNİN BİLİNÇLİ KULLANIMI

 

Çocuklarda ekran bağımlılığı ve teknolojinin bilinçli kullanımı hakkında Psikolog Merve Köse Şahin 4 Ocak Salı günü saat 11.00’de sizlerle.


PENDİK İLÇESİ (4 OCAK ) VEFAT EDENLER

Adı Soyadı FEHİM ALBAYRAK

Mahalle BAHÇELİEVLER MAH.

Ölüm Tarihi04 Ocak 2022

Defin Tarihi 04 Ocak 2022

Açıklama BAHÇELİEVLER MUHAMMEDİYE CAMİİ – 12:00 (YAYALAR MEZ)

Defin Yeri YAYALAR

Doğum Yeri LÜKARE

—————————————————–

  • Adı Soyadı METİN MARANCI

Mahalle DOĞU MAH.

Ölüm Tarihi 04 Ocak 2022

Defin Tarihi 04 Ocak 2022

Açıklama PENDİK ÇARŞI CAMİ 15:00 ()

Doğum Yeri KARS

—————————————————–

  • Adı Soyadı HAVVA AKTÜRK

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 04 Ocak 2022

Defin Tarihi 04 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ – ÖĞLE (TAVŞANTEPE MEZ)

Defin Yeri TAVŞANTEPE

Doğum Yeri OF

—————————————————–

  • Adı Soyadı MERAL KATALAY

Mahalle BATI MAH.

Ölüm Tarihi 04 Ocak 2022

Defin Tarihi04 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ 15:00 (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yeri SİVAS

—————————————————–

  • Adı Soyadı MÖTEBER DELİOĞLU

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 04 Ocak 2022

Defin Tarihi 04 Ocak 2022

Açıklama VELİBABA MERKEZ (TÜRBELİ) CAMİİ – 12:00 (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri AŞKALE

—————————————————–

  • Adı Soyadı AYŞE FATMA YILMAZ

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 04 Ocak 2022

Defin Tarihi 04 Ocak 2022

Açıklama VELİBABA ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ CAMİİ – ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri DARENDE

 


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ!

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


MAZİYE GÖTÜREN GÖRSELLERİN TEK ADRESİ ‘PENDİKGUİDE’

www.pendikfotograflari.com

1940 Yılına ait olan ambulans gözleri yaşartıyor ve hayrete düşürüyor. Ambulans olarak kullanılan at arabası görseli sizlerle… Daha ve fazlası için PENDİKGUİDE.


PENDİK HAVA DURUMU 


PENDİK (04.01.2022) NÖBETÇİ ECZANELER 


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM


 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x