Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (03.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

ENFLASYON YILLIK YÜZDE 36,08 OLDU 

Tüketici fiyat endeksi Aralık ayında yıllık yüzde 36,08, aylık yüzde 13,58 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıklandı. Buna göre, TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde19,60 artış gerçekleşti.

Yıllık TÜFE’ye göre 8 ana grup daha düşük, 4 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Yıllık en düşük artış yüzde 8,76 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 17,23 ile eğitim, yüzde 20,02 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 20,13 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 53,66 ile ulaştırma, yüzde 43,80 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 40,95 ile ev eşyası oldu.

Aylık TÜFE’ye göre 8 ana grup daha düşük, 4 ana grup daha yüksek değişim gösterdi

Ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Aralık ayında en az artış gösteren ana gruplar yüzde 0,13 ile eğitim, yüzde 3,55 ile sağlık ve yüzde 3,65 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, 2021 yılı Aralık ayında artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 28,49 ile ulaştırma, yüzde 16,54 ile ev eşyası, yüzde 15,99 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Aralık 2021’de, endekste kapsanan 415 maddeden, 18 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 33 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 364 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.
İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 34,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,89 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,55 artış gerçekleşti.


EŞİNİN KREDİ KARTINI İPTAL ETTİREN KOCAYA YARGITAY’DAN KÖTÜ HABER! 

Yargıtay'dan sürpriz': 'Sohbete katılmakla örgüt üyesi olunm...

Aile Mahkemesi’ne müracaat eden Y.B., eşi O.B.’den boşanmak istedi. Davacı kadın, evlilik birliği kurulduktan sonra davalının küfür ve hakaret ettiğini, sadakatsiz davrandığını, toplum içerisinde küçük düşürücü söz ve eylemlerde bulunduğunu öne sürdü.

Davalı koca O.B.’nin sürekli boşanma isteğini dile getirdiğini ileri sürerek tarafların boşanmalarına, 6 bin TL tedbir-yoksulluk nafakası ile 500 bin TL maddi, 500 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini talep etti. Davalı koca O.B., tüm iddiaları inkâr etti. Kendisinin ilk, davacının ise ikinci evliliği olduğunu, davacının evliliğin ilk gününden itibaren maddi taleplerde bulunmaya başladığını, düğünün hemen ardından takılan takıları bozdurarak banka hesabına yatırdığını dile getirdi. Mahkeme; tarafların birlikte aldıkları karar ile ayrı yaşamaya başladıkları, erkeğin eşinin işi ve geliri olmadığını bildiği hâlde kredi kartlarını iptal ettirdiği, giderlerini karşılamadığına dikkat çekti.

Boşanmaya sebep olan olaylarda erkeğin tam, kadının ise kusursuz olduğu gerekçesiyle tarafların boşanmalarına, kadın eş yararına bin TL tedbir-yoksulluk nafakası ile 20 bin maddi tazminat ödenmesine, manevi tazminat talebinin ise davacının kişilik haklarına saldırı teşkil eder nitelikte kusurlu bir davranışın varlığı ispatlanamadığına hükmetti. Kararın temyiz edilmesiyle devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kredi kartı iptal ettirmenin kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğuna hükmetti. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Aile Mahkemesi, ilk kararında direndi. Davacı kadın bu kararı da temyiz edince devreye bu defa Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, karısının kredi kartını iptal ettiren kocayı kusurlu buldu,. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Eşinin işi ve geliri olmadığını bilen erkeğin, kadının kullanmakta olduğu kredi kartlarını iptal ettirdiği, giderlerini karşılamadığı, bu nedenle kendisini arayan kayınvalidesine ‘manyak karı’ dediği anlaşılmaktadır. Boşanmaya sebep olan olaylarda erkek eşin tam, kadın eşin ise kusursuz olduğu noktasında yerel mahkeme ve özel daire arasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Bu açıklamalar ışığında somut olay incelediğinde, erkeğin kusurlu davranışları nedeniyle kadının kişilik haklarının saldırıya uğradığı belirgin olup, davacı kadın yararına manevi tazminata hüküm edilmemesi bozmayı gerektirmiştir. O hâlde, Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi bozma kararına uyulması gerekirken önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”


PENDİK’TE KAYGAN YOL TAKLA  ATTIRDI!  

Pendik'te virajı alamayan araç refüje çıkıp takla attı: 1 yaralı

Pendik’te yağmurdan dolayı kayganlaşan yolda kontrolden çıkan araç refüje çıktı. Yan yatan aracın sürücüsü yaralandı.

Kaza, saat 19.30 sıralarında Pendik’te Eski Ankara Asfaltı yolu üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, İmdat G. idaresindeki 34 ACL 321 plakalı Ford marka hafif ticari araç, yağmurdan dolayı kayganlaşan yolda virajı döndüğü sürücüsünün kontrolünden çıktı. Yolun ortasındaki kavşağın refüjüne çarpan araç takla attı. Yolda yan yatan aracın sürücüsü yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıyı hastaneye kaldırdı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.


PENDİK’TE BELEDİYE İŞÇİLERİNİN MESAİSİNE HANGİ BAŞKANLAR ORTAK OLDU? 

Bakan Varank Pendik'te yeni yıla temizlik işçileri ile girdi

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni yılın ilk saatlerinde Pendik’te belediye işçilerinin mesaisine ortak oldu.  Pendik Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde belediye işçilerini ziyaret eden Bakan Varank’a, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin eşlik etti.

İşçilerle sohbet eden Varank, daha sonra cadde ve sokakları temizlemek için kullanılan mekanik süpürme aracının direksiyonuna geçti. Millet Caddesi’nde aracı kullanan Bakan Varank, caddenin temizlenmesine yardım ederek işçilerin yılbaşı mesaine ortak oldu. Temizlik aracıyla caddeleri süpüren Bakan Varank, sohbet ettiği işçilere baklava ikramında bulundu.

Bakan Varank, “Bu gece görevlerinin başındaki zabıta arkadaşlarımız, temizlikçi arkadaşlarımız, fen işlerinden arkadaşlarımızla vakit geçiriyoruz. Onların işlerine nasıl destek olabiliriz onun için bu gece buradayız. Mesela bu süpürgedeki arkadaşımız Pendik’te yaşayan vatandaşlarımız daha temiz bir Pendik’te günlerini geçirsinler diye 3’ten sabah 11’e kadar nöbet tutacak. Bütün bu caddeleri, yolları temizleyecek. O arkadaşımıza eşlik ettik ve aracını biraz kullanmaya çalıştık. Daha güzel, daha müreffeh bir ülkemiz olsun diye büyük fedakarlıkla çalışan emekçi kardeşlerimiz var. Yılbaşı akşamları onları hatırlamak anlamlı olur diye düşünüyoruz. Bu manada da bugün Pendik’teki arkadaşlarımıza ziyarete geldik.” dedi.Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’ndaki nöbetçi sağlık çalışanlarını da ziyaret eden Bakan Varank, buradaki görevlilerle bir süre sohbet etti.

“2022’NİN İLK GÜNÜNDEN İTİBAREN ÜLKEMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ” Şehir hayatı daha rahat, daha huzurlu, daha temiz yaşansın diye zabıtaların güvenlik güçleriyle beraber şehirlerde görev yaptığını aktaran Varank, şunları kaydetti: “Temizlikten sorumlu arkadaşlarımız şehirlerimizde, ilçelerimizde; fen işlerinden sorumlu arkadaşlarımız bir aksilik olmasın diye görevlerinin başındalar. Biz de bu gece onlarla beraber biraz vakit geçirelim, hem kendilerine müteşekkir olduğumuzu belirtelim hem de gece görevleri ne kadar zorlu onu da kamuoyuna göstermiş oluruz diye Pendik Belediyesi’ndeyiz. Son 2 yıldır pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz seneler var. 2020 yılında pandeminin en kesif dönemlerinde kapanmalarla hayatlarımızı geçirdik. 2021 yılında özellikle pandeminin artçı sarsıntıları diyebileceğimiz, dünyada özellikle ekonomilerde büyük etkilerin oluştuğu bir yılı geride bırakıyoruz. Türkiye her yönden güçlü olduğunu, pandemi döneminde tüm dünyaya göstermiş oldu. Gerek altyapısıyla, gerek sağlık sistemiyle, gerek ekonomisiyle Türkiye güçlü bir ülke. İnşallah 2022 yılında 2021 yılından daha rahat, daha huzurlu, daha mutlu bir yıl geçirmeyi Rabbimiz bize niyaz etsin diye dua ediyoruz. Bu manada da inşallah 2022 yılının ilk gününden itibaren görevlerimizin başında ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Varank, güvenlik güçleri, sağlık personelleri başta olmak üzere şehirlerde, ilçelerde hayat daha rahat yaşansın diye fen işlerinden temizlik personeline, zabıtalara kadar herkesin bu gece görevlerinin başında olduğunu belirterek, “Kendilerine gerçekten müteşekkiriz. Sahada neler yapıyorlar onlarla beraber kendilerine de başkanımızla eşlik edeceğiz. Tüm Türkiye’ye hayırlı, bereketli bir sene diliyoruz. İnşallah 2022 yılı her manada Türkiye’nin başarı yıllarından bir tanesi olacak. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


PENDİK’TE İPLE ÖRÜLEN DEKORATİF ÜRÜNLER SANAT ESERİNE DÖNÜŞÜYOR!

Pendik'te iple örülen dekoratif ürünler sanat eserine dönüşüyor

Pendik’te yaşayan Fatma Celep ile kız kardeşi, metal kalıpların çevresini ip ile örerek dekoratif malzemelere dönüştürüyor.

Pendik‘te yaşayan Fatma Celep ile kız kardeşi, metal kalıpların çevresini ip ile örerek dekoratif malzemelere dönüştürüyor. Pandemi döneminde hobi olarak başladığı uğraşını meslek haline getiren Celep, hem ev ekonomisine katkı sunuyor hem de hem de birbirinden farklı ürünler ile ortaya sanat çıkarıyor.

Pendik’te yaşayan Fatma Celep, pandemi döneminde hobi olarak başladığı iple örgü örme işiyle şimdilerde geçimini sağlıyor. Hem metal kalıpların çevresini iple sararak akustik sanat eseri yapıyor hem de ürettiği ürünleri satıp geçimini sağlıyor. Pendik’te metal kalıpları ip ile örerek dekoratif malzemelere dönüşümü sağlayan girişimci kadınlar hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Usta ellerde üretilen 90 farklı ürün özellikle kıyı kesimlerde faaliyet gösteren kafe tarzı işletmelerde yoğun ilgiyle karşılanıyor.

” 90 Üzerinde farklı aydınlatma ürünümüz var”

Fatma Celep,” Pandemi döneminde kız kardeşimin hobisi üzerine başladık. Hobi olarak ürettiği ürünleri biz de erkek kardeşim ve ben de desteklemeye başladık. Ürettiğimiz ürünlerin güzelliğine önce biz inandık sonra insanlara inandırmaya çalıştık. İlk başladığımızda ipten ya da ottan sanat eserimi olur algısı vardı. Biz bu ürünleri üretmeye başlayınca bu algı da yıkıldı. Bizim için büyük bir başarı oldu. Bizim ürünlerimiz daha çok otellere tatil bölgelerine ve restoran gibi işletmelere ürünlerimizi vermeye başladık. Tercih edildiğimiz içinde ayrıca çok mutluyuz.

Sürekli kendimizi geliştiriyor ve yeniliyoruz ilk zamanlar ürün çeşitliliğimiz sınırlıydı. Bugün ise 90 farklı aydınlatma ürünümüz var. Sürekli ürünlerimizi çeşitlendiriyoruz. Farklı model ve tasarımlar üzerine çalışarak ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam etmek istiyoruz.

Biz öncelikle ipten sanat eseri mi olur düşüncesini değiştirdiğimiz için çok mutluyuz. Biz ekmeğimizi ipten çıkardığımıza inanıyoruz. İpi bir sanata dönüştürdüğümüze inanıyoruz. Tamamen keten ve tığ ipiyle ürettiğimiz aydınlatma ürünümüz de sizlerin beğenisine sunmaktan mutluyuz ” dedi


BAKAN KOCA, YENİ YILIN İLK GECESİNDE İSTANBUL’DAKİ HASTANELERİ ZİYARET ETTİ 

İSTANBUL – Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni yıla Anadolu Yakası 112 Ambulans Komuta Merkezinde girdi. Buradan Zeynep Kamil Hastanesine görüntülü bağlanan ve yılın ilk bebeklerinin ailelerini tebrik eden Bakan Koca, ardından sabaha kadar İstanbul’daki hastaneleri ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gece yarısından sabah saat 07.00’a kadar kadar İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasındaki 6 hastanenin acil servislerini dolaştı. Yılbaşı gecesi nöbette olan sağlık çalışanlarının yeni yılını kutlayan Koca, hastaların sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı ve vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Koca, Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Seyrantepe Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’ni ziyaret etti. Ziyaretleri sırasında çocuk ve bebeklerle yakından ilgilenen Bakan Koca, sağlık çalışanlarıyla hatıra fotoğrafları çekildi.


PENDİK’TE 7 YAŞINDAKİ KIZINI ÖLDÜREN BABANIN DAVASI AÇIKLANDI! 

Pendik'te 7 yaşındaki kızını bıçaklayarak öldüren baba tutuklandı

Habip Öztürk isimli şahıs 7 yaşındaki kızını boğazını keserek öldürmüş, ardından aynı bıçakla intihar girişiminde bulunmuştu. Hastaneye kaldırılan Öztürk, tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu oldu. Emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilen şüpheli savcılık sorgusundan sonra ‘altsoydan akrabayı kasten öldürme’ suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Kızının başka şahıslar tarafından öldürüldüğünü öne sürdü

Şüpheli mahkemedeki sorgusunda, “Kızım Defne’yi ben öldürmedim. Kızım eşimin dostunun gönderdiği iki şahıs tarafından öldürülmüştür. Bu şahıslar elime maket bıçağını vererek bileklerimi kestirdiler, boğazımı da bu bıçakla kestiler. Eve geldiğimde kızım yerde hareketsiz yatıyordu” dedi.

“Suçlamayı kabul etmiyorum”

Kızının bu şahıslar tarafından öldürüldüğünü iddia eden şüpheli Öztürk, “Bana bir not yazdırdılar. Olay bu şekilde gerçekleşti. Boğazım delindiği için nefesimi de oradan aldığım için konuşmakta zorlanıyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum” diyerek serbest bırakılmayı talep etti.

Tutuklandı

Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin üzerine atılı ‘altsoydan akrabayı kasten öldürme’ suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.


SAHİPLERİ BİRER BİRER TERK EDİYOR… 

Sahipleri birer birer terk ediyor...

Son günlerde sokaklarda başıboş gezen Pitbull gibi yasaklı ırk köpeklerin sayısında artış gözlenirken Osmangazi Belediyesi ekipleri, yaptıkları denetimlerde yakaladıkları bu türdeki hayvanları, Avrupa’nın en modern barınağı olan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde kontrol altına alıyor.

Osmangazi Belediyesi tarafından Hamitler Mahallesi’nde 114 dönümlük arazi üzerine kurulan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde son günlerde büyük bir yoğunluk var. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, son günlerde birçok ilde saldırı haberleriyle gündem olan saldırgan ırktaki köpeklerden sokaklarda başıboş halde dolaşanlarını tespit edip yakalayarak, barınakta koruma altına alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Sahipsiz hayvanlar için sıcak, güvenli barınaklar kurun” çağrısıyla birlikte can dostlar için yapılmış çok önemli bir hizmet olduğunu ortaya koyan Osmangazi Belediyesi’nin modern hayvan barınağı, can dostların bakımı ve tedavisine ev sahipliği yapıyor.

Başıboş Pitbull köpeğine operasyon

Sürekli olarak sokaklarda devriye gezerek Pitbull ve diğer saldırgan ırktaki köpekleri arayan ekipler, vatandaşlardan gelen ihbarları da değerlendiriyor. Sokaklarda başıboş olarak gezen köpekler, sakinleştirici iğne kullanılarak yakalanıyor ve veteriner hekim tarafından ilk muayenesinin yapılmasının ardından Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne götürülüyor. Avrupa’nın en modern barınağında son derece elverişli bir ortamda kontrol altında tutulan köpekler, vatandaşlar için tehlike arz etmiyor.

Can dostların bakım ve tedavileri için son derece modern ve ileri teknoloji cihazlarla donatılan tesis, Avrupa’nın en modern barınağı olmak özelliğine sahip. 13 yıldır hizmet veren tesiste, orta kulak iltihabı ameliyatından kısırlaştırmaya kadar, her türlü cerrahi operasyon uygulanarak can dostlara şifa dağıtılıyor. Ayrıca her yıl yüzlerce hayvan da sahiplendirilerek sıcak yuvalara kavuşturuluyor.


BULGARLAR’DAN, TÜRKİYE İLE YENİ SINIR KAPISI TALEBİ 

Bulgaristan halkı, Bolyarovo ilçesindeki Bulgar-Türk sınırında yeni bir sınır kapısının açılması için istekte bulundu.

Kırklareli’nin Körfez ilçesine bağlı Malkoçlar Köyü karşısında bulunan Bulgaristan’ın Bolyarovo ilçesinde halk, Bulgar- Türk sınırında yeni bir sınır kapısının açılmasını gündeme getirdi. Bolyarovo Belediye Başkanı Hristo Hristov, her seçim öncesi bu taleplerini bölge milletvekillerine ilettiklerini belirterek, gümrük kapısının bölgenin ekonomik açıdan kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Hristov ayrıca, ilçenin azalan nüfusuna da dikkat çekti.

Bolyarovo Belediye Yönetimi’nden yapılan açıklamada, Bolyarovo ile körfez ilçeleri arasında turistik amaçlı sınır kapısı açılması durumunda Lesovo-Hamzabeyli ve Malko Tarnovo-Dereköy sınır kapılarındaki yükün de azalacağı ifade edildi.

Bolyarovo’da halk, açılmasını istedikleri sınır kapısının 1947 yılına kadar faaliyette olduğunu da hatırlattı.


PENDİK İLÇESİ (3 OCAK ) VEFAT EDENLER

  • Adı Soyadı ÜMMÜHAN KARADEMİR

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 03 Ocak 2022

Defin Tarihi 03 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – SİVAS

Doğum Yeri ŞARKIŞLA

—————————————————————–

  • Adı Soyadı FATİMA KOCABAŞ

Mahalle GÜZELYALI MAH.

Ölüm Tarihi 03 Ocak 2022

Defin Tarihi 03 Ocak 2022

—————————————————————–

  • Adı Soyadı OSMAN GÜLEÇ

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 03 Ocak 2022

Defin Tarihi 03 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – TOKAT

Defin Yeri TOKAT

Doğum Yeri AKBELEN

—————————————————————–

  • Adı Soyadı İLAYDA BÜŞRA ACUN

Mahalle GÜLLÜBAĞLAR MAH.

Ölüm Tarihi 03 Ocak 2022

Defin Tarihi 03 Ocak 2022

Açıklama ŞEYHLİ PİR SULTAN CEMEVİ – İKİNDİ (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri ÜSKÜDAR

—————————————————————–

  • Adı Soyadı REMZİ FETVACIOĞLU

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 03 Ocak 2022

Defin Tarihi 03 Ocak 2022

Açıklama KAVAKPINAR YEŞİL CAMİİ – 12:00 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri TERCAN

 


 

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ – PSİKOLOG FEYZA NUR ERGÜN 

3 Ocak Pazartesi günü Psikolog Feyza Nur Ergün tarafından sunulacak olan Çocuklarda Özgüven Eksikliği programı saat 13:30’da Kavakpınar AÇEM’de sizlerle.


LO’YA SON MEKTUP 

Ricacı mektup.

LO’YA SON MEKTUP
parmağımı yontup sana bu mektubu yazıyorum lo.
iyice oku ve sonra dudaklarına dokundur
bırak yansınlar.
sarhoşum başım dönüyor.
zaten şarap şişelerinin burunları kanadı mı işleri tamamdır.
bir bardak dolusu, bir bardak dolusu daha derken
şişeler ölür yalnızlık kalır.
ama sen gülersen lo her taraf aydınlanır.
dişlerin pembe dilinin yoluna dizilmiş nurdan birer fener ki
hâla hatırladıkça gözlerim kamaşır.
az önce penceremi açarken,
gece uzun ipekli bir kumaş gibi dağılıyordu rüzgârda.
sen saçlarını çözünce gece olur biliyorum.
taktığın gül gökte bir ay gibi duruyordu.
fakat bir gün gelecek lo,
yavaş yavaş şafak sökecek o ipek saçlarının kıyısından.
çünkü zaman bir rüzgârdır daima eser
ve daima şişiktir yelkenlerimiz ki
hep yol almaktayız ülkesine ihtiyarlığın.
hayal gerçek ayırmadan hep seni duyuyor seni yaşıyorum lo.
bir gün göğsünün mabedine yaslandım.
kalbin bir kilisenin çanı gibi atıyordu.
bütün sevdalılar eteklerine diz çökerken
ben tepeden tırnağa mum kesildim,
iri beyaz bir mum.
bir fitil gibi saçlarımı tutuşturup senin için yandım.
başım, boynum omuzlarım yavaş yavaş eriyordu.
tam alev kalbime doğru inerken birden söndüm.
çünkü kalbimde sen vardın lo,
incinmeni istemiyordum.
aradan yıllar geçti.
mevsimler ufukta cümbüşlü bir kervan gibi akıp gitti.
geriye kalan yine yalnızlığımdı,
yine bulut bulut sargıları içinde uluyan hasta bir sonbahar.
ne bileklerimi kesebilmek cesaretini bulabildim kendimde
ne yaşama gücünü lo.
ağlama…
sakın benim için ağlama.
yoksa her taraf deniz demektir.
üstelik gözlerin eski mısır gemisine benzerler,
kirpiklerin simsiyah binlerce kürek.
ki ıslanmaya görsünler
alır başlarını giderler biliyorum.
sonra büsbütün tenha kalır ellerimin limanları
kalbime akşam çöker.
elveda lo. ey sevda bahçemde boy atan keder.
AYHAN KIRDAR

İŞTE O FİLOZOF 

Rene Descartes

Rene Descartes

Rene Descartes 31 Mart 1596 yılında doğmuş 11 Şubat 1650 yılında vefat etmiş Fransız Matematikçi ve filozoftur. Batının son yüzyıldaki en önemli düşünürlerinden biridir. Skolastik düşünceden sıyrılması ile modern felsefenin Descartes ile başladığı kabul edilmiştir.

 Descartes 15 yıl süren gezileri, savaşlar ve serüvenlerden sonra Hollanda’ya yerleşti. Batı düşüncesini ters taklak eden bir felsefe sistemi kurdu. Öğrendiği, gördüğü, duyduğu her şeyden şüphe duymaya başladı. Bunların hepsini sildi ve düşüncenin varlığından emin oldu.

Bu hareketle evrenin açıklamasını yaptı. Tüm felsefe kitaplarının Latince yazılmasına karşın Fransızca yazdı ve ‘Sağduyu dünyada en iyi bölüştürülmüş şeydir’ diyerek felsefeyi herkesin anlayacağı bir düzeye getirdi. Rene Descartes asker olarak kayıt olduğu birlikte biraz zaman geçirdikten sonra matematik ve fizik konularında yaratıcı yeteneğinin farkına vardı.

İlk felsefik çalışması olan Compendium Musicae’yi Beeckman’a ithaf etti. Almanya’ya Seyehat ederken matematiksel bilgilerden yararlanarak için kendisine bir vizyon geliştirdi. 1962 yılında Hollanda’ya geri döndü ve bilimsel ve düşünsel alanda en verimli zamanlarını burada geçirdi. Matematik, geometri, felsefe üzerine çığır açan teoriler üretti. Bu dönemde ünlü kitabı olan Kuralları yazdı.


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ!

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


MAZİYE GÖTÜREN GÖRSELLERİN TEK ADRESİ ‘PENDİKGUİDE’

www.pendikfotograflari.com


PENDİK HAVA DURUMU 


PENDİK NÖBETÇİ ECZANELER 


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x