Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (02.02.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK”


 

RİSKLİ OKUL DUVARLARI YENİLENİYOR 

Pendik Belediyesi yıkılma riski nedeniyle Çamçeşme İlkokulu ve Yıldırım Beyazıt Ortaokulu duvarlarını yenileme başladı.

Daha önce yıkılma ya da çökme riski olduğu için 4 okulun bahçe duvarını yenileyen Pendik Belediyesi ekipleri öğrencilerin güvenliği için çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, bu kez Çamçeşme İlkokulu ve Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’nda yıkılma riski olan bahçe duvarları tespit etti. Bunun üzerine çevre önlemi alarak çalışmalara başlayan ekipler riskli duvarların yıkımına başladı. Yıkım işleminin ardından eski duvarların yerine dayanıklı perde duvarı yapılacak. Duvarların üzerine demir korkulukların yapılmasıyla yenileme çalışması tamamlanmış olacak.


PENDİK’TE OTOMOBİLLE ÇARPIŞAN MOTOSİKLETTEKİ KURYE YARALANDI 

Pendik'te otomobille çarpışan motosikletteki kurye yaralandı - Haberler

İstanbul’un Pendik ilçesinde otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü yaralandı.

İstanbul’un Pendik ilçesinde otomobille çarpışan motosikletin sürücüsü yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Yenişehir Mahallesi Reyhan Caddesi’nde kurye Sinan Karagöz’ün kullandığı motosiklet, aynı yönde seyreden otomobile arkadan çarptı.

Kazada yaralanan kurye, olay yerine gelen sağlık görevlilerinin müdahalesinin ardından Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Kaza sırasında yanan motosiklet ise itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Motosiklet kullanılamaz hale geldi.


KAVGA YI AYIRMAK İSTEYEN KARDEŞLER BIÇAKLANDI 

Tuzla'da kavga ayırmak isteyen ağabeyi ile kardeşi bıçakladılar

Mahallede bulunan bir parkta oturan gençlere başka bir grup sözlü tehditte bulundu. Aynı mahallede oturan gençler, olayı yatıştırması için arkadaşları olan Recep Yaman’ı çağırdı. Olay yerine gelen Yaman tartışan iki grubun arasını düzeltip olay yerinden uzaklaşmaya başladı. Diğer grupta bulunan şahıslardan biri, sokak ortasında bir anda Recep Yaman’a saldırdı. Çıkan kavgada Recep Yaman bıçaklandı. Çevrede bulunan vatandaşların Recep Yaman’ın ağabeyi Hasan Yaman’ı araması üzerine, kardeşini kurtarmak için gelen ağabey Hasan Yaman da aynı grubun bıçaklı saldırısına uğradı. Ağabey kardeş, olay yerinde çeşitli yerlerinden bıçaklanarak yaralandı. Çevrede bulunan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaralı Recep Yaman ve ağabey Hasan Yaman’ı Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı. Çeşitli yerlerinden bıçaklanan ağabey ve kardeşe çok sayıda dikiş atıldı. Yaman Ailesi yaşanan olaydan dolayı saldırgan şahıslardan şikayetçi oldu.

Saldırıya uğrayan gençlerin babası Ekrem Yaman, “Küçük oğlumun arkadaşları bir kavgaya karışmışlar küçük oğlumdan yardım istemişler. Bıçaklı insanlar önümüzü kesti yakınsan gel yardım et diye. Küçük oğlum olay yerine gidip aralarında konuşup tatlıya bağlıyorlar. Çocuklar olay yerinden ayrıldıktan sonra karşı grup büyüklerini arıyor. Büyükleri olay yerine gelince kargaşa çıkıyor. Çıkan kargaşa kavgaya dönüşüyor. Büyük oğlum da kardeşini kurtarmak için olay yerine geliyor. Karşı grup hem büyük oğluma hem de küçük oğluma saldırıyor. İki çocuğumu da bıçaklıyorlar. Neticede hastanedeyiz. İki oğlum da olayda bıçaklanmış. İki oğlum da ameliyat geçirdi. Büyük oğlum ağır ameliyat geçirdi. Hastaneden çıkmadı. Tedavisi devam ediyor. Tedavi ne kadar daha sürecek bilmiyoruz. Küçük oğlum biraz daha iyi. Büyük oğlumun karın bölgesinde 36 dikiş var, diğer yaralı yerleri kapalı kaç dikiş var bilmiyoruz. Küçük oğlumda 12 dikiş var “dedi.


İSTANBUL’A 2021 YILINDA 9 MİLYON 25 BİN TURİST GELDİ 

İstanbul'a 2021 yılında 9 milyon 25 bin turist geldi

İstanbul, geçen yıl 9 milyon 25 bin 4, aralık ayında ise 1 milyon 44 bin 693 yabancı turisti ağırladı.

İstanbul, geçen yıl 9 milyon 25 bin 4, aralık ayında ise 1 milyon 44 bin 693 yabancı turisti ağırladı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul’u ziyaret eden yabancı turist sayısı 2021’de 9 milyon 25 bin 4 oldu. 2020’de 5 milyon 1981 kişinin ziyaret ettiği kentin turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttı.

Geçen yıl İstanbul Havalimanı’ndan 6 milyon 245 bin 189, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 2 milyon 728 bin 505, Atatürk Havalimanı’ndan ise 14 bin 210 turist giriş yaptı. 2021’de kente deniz yoluyla Tuzla Limanı’ndan 16 bin 146, Zeytinburnu Limanı’ndan 12 bin 357, Ambarlı Limanı’ndan 2 bin, Haydarpaşa Limanı’ndan 2 bin 281, Marmara Limanı’ndan 400, Pendik Limanı’ndan 624, Sarayburnu Limanı’ndan 14, Karaköy Limanı’ndan 3 bin 278 yabancı ziyaretçi geldi. İstanbul’a en çok Almanlar geldi Geçen yıl kenti, 832 bin 915 kişi ile en çok Almanya’dan gelen turistler ziyaret etti.

Bu ülkeyi, 769 bin 127 turistle İran, 747 bin 285 turistle Rusya, 379 bin 572 kişiyle Fransa, 340 bin 323 kişiyle Irak, 335 bin 620 misafirle Ukrayna, 324 bin 32 misafirle Amerika, 259 bin 774 turistle Hollanda, 232 bin 859 turistle Özbekistan ve 229 bin 876 turistle İngiltere takip etti. Aynı dönemde Solomon Adaları, Kuzey Kore ve Mikronezya Federe Devletleri’nden birer kişi İstanbul’u ziyaret etti. Aralıkta 1 milyon 44 bin 693 turisti ağırladı İstanbul’a, Aralık 2021’de ise 1 milyon 44 bin 693 yabancı turist geldi. Aralık ayında 1 milyon 41 bin 893 kişi hava yoluyla gelirken, deniz yoluyla şehri ziyaret edenlerin sayısı 2 bin 800 oldu. Kente aralıkta hava yoluyla gelen turistlerin yüzde 66,85’i İstanbul Havalimanı’nı, yüzde 32,99’u İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullandı.

İstanbul Havalimanı’ndan 696 bin 555, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 343 bin 739, Atatürk Havalimanı’ndan ise 1599 turist giriş yaptı. Aynı ayda kente deniz yoluyla Tuzla Limanı’ndan 1377, Zeytinburnu Limanı’ndan 1015, Ambarlı Limanı’ndan 169, Haydarpaşa Limanı’ndan 155, Marmara Limanı’ndan 1, Pendik Limanı’ndan 83 yabancı ziyaretçi geldi. Aralıkta İranlılar ilk sırada İstanbul’a gelen yabancılar arasında aralık ayında İranlılar, 93 bin 753 turistle ilk sırada yer aldı. İranlıları, 92 bin 716 turistle Almanlar, 90 bin 876 turistle Ruslar, 39 bin 858 turistle Fransızlar, 36 bin 881 kişiyle İngilizler, 33 bin 773 kişiyle Amerikalılar, 32 bin 603 kişiyle Hollandalılar, 26 bin 167 misafirle Ukraynalılar, 26 bin 53 misafirle Iraklılar ve 23 bin 647 turistle İsrailliler takip etti. Bu rakamlara göre kente gelen toplam ziyaretçi sayısının yüzde 8,97’sini İranlılar, yüzde 8,87’sini Almanlar, yüzde 8,72’sini Ruslar oluşturdu.

İYİ PARTİ “İSTANBUL DA DEPREM DURUMU” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRDİ 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği “Deprem Durumu ve Riskleri” konulu konferans GİK üyesi Emine Küçükali, İl Başkan Yardımcısı Aysel Kırali ve İl Yönetim Ali Özkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Depreme Dayan“ temalı konferansa İYİ Parti İlçe Başkanı Süleyman Turan, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları, Mahalle ve Bölge Başkanları katıldılar.


PENDİKLİ GENÇLER İCAT PEŞİNDE 

Pendikli Gençler İcat Çıkartıyor” Bilim ve Fikir Yarışması Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti.

PESİAD, Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün imzaladıkları protokol doğrultusunda Pendik ilçemizdeki resmi ve özel Ortaokul ve Lise düzeyinde “Pendikli Gençler İcat Çıkartıyor” Bilim ve Fikir Yarışması tanıtım toplantısı ortaokul ve lise müdür yardımcılarımız ve danışman öğretmenlerimizin katılımıyla Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti.


LOKMAN HEKİM SAĞLIK GRUBU İSTANBUL’DA HASTANE ALMAK İÇİN GİRİŞİMLERE BAŞLADI 

Lokman Hekim, İstanbul'da hastane almak için girişimlere başladı - Dünya Gazetesi

Ankara merkezli sağlık kuruluşu Lokman Hekim Sağlık Grubu, İstanbul’un Pendik ilçesindeki Adatıp Kurtköy Hastanesinin sahibi Adatıp Sağlık Hizmetleri AŞ ile hisse senetlerinin devrine yönelik bağlayıcı olmayan ön sözleşme imzaladı.Ankara merkezli sağlık kuruluşu Lokman Hekim Sağlık Grubu, İstanbul’un Pendik ilçesindeki Adatıp Kurtköy Hastanesinin sahibi Adatıp Sağlık Hizmetleri AŞ ile hisse senetlerinin devrine yönelik bağlayıcı olmayan ön sözleşme imzaladı.Lokman Hekim Sağlık Grubundan yapılan açıklamaya göre, şirket Ankara’da üç hastane ve bir tıp merkezi, Van’da iki hastane ve Erbil’de bir tanı merkeziyle sağlık hizmeti veriyor. Aynı zamanda Lokman Hekim Üniversitesi ile akademik iş birliği yapan şirket, e-ticaret alanında da faaliyetlerini sürdürüyor.

Açıklamaya göre, Borsa İstanbul’da işlem gören Lokman Hekim Sağlık Grubu, 29 Ekim 2021 tarihinde Adatıp Kurtköy Hastanesinin sahibi olan Adatıp Sağlık Hizmetleri AŞ ile hisse senetlerinin devrine yönelik bir gizlilik sözleşmesi imzaladı.Şirket nezdindeki görüşmeler 1 Şubat itibarıyla yapılırken, hisselerin tümünün satın alınmasına ilişkin bağlayıcı olmayan bir ön sözleşme imzalandı. Hisselerin nihai devri, işletmenin halen faaliyette bulunduğu gayrimenkulün kiralanması, sözleşme şartlarında tam mutabakat ve ilgili kurum ile kuruluşlarının izin vermesi şartına bağlı bulunuyor.Lokman Hekim’in yatak kapasitesini yüzde 27 artıracak200 yatak kapasitesine sahip olan ve fiilen 115 yatak ruhsatı bulunan Adatıp Kurtköy Hastanesi, 25 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor.Adatıp Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin tüm aktif ve pasifiyle birlikte alımına yönelik durum tespit çalışmalarının tamamlanması ve gerekli izinlerin alınmasının ardından, şirketin Lokman Hekim’e devrine yönelik sözleşme imzalanacak.Hastanenin devralınması durumunda, mevcut duruma ilişkin ayrıca bir açıklama yapılacak. Lokman Hekim Sağlık Grubu, Adatıp Kurtköy Hastanesini satın alması durumunda, bugün itibarıyla sahip olduğu fiziki yatak kapasitesini yüzde 27 artırmış olacak.Söz konusu devralma işleminin tamamlanması durumunda Lokman Hekim Sağlık Grubu, Ankara ve Van’ın ardından ilk kez İstanbul’a açılarak üçüncü bir şehirde daha hastane hizmeti sunmaya başlayacak.


17. DOĞANÇAY MÜZESİ ÖDÜLLERİ? SAHİPLERİNİ BULDU 

17. DOĞANÇAY MÜZESİ ÖDÜLLERİ? SAHİPLERİNİ BULDU

Beyoğlu Belediyesi, Yıldız Holding, Duran Doğan Ambalaj, ve Sanathane’nin desteğiyle düzenlenen 17. Doğançay Müzesi İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması” ödülleri sahiplerini buldu. Bu yılki yarışma konusu çocukların yaratıcılığını ortaya koyabilmesi için serbest bırakıldı.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde birinciliğe Ablak-Özel İstanbul Koleji’nden Ayaz Toprak, ikinciliğe Özel Enka Ortaokulu’ndan Nazlı Gözitok, üçüncülüğe ise Aydeniz-Bilfen Ataşehir Ortaokulu’ndan Orhan Ferkan değer görüldü.

Yarışmada mansiyon ödüllerini ise Atatürk İmam Hatip Ortaokulu’ndan Sümeyye Eslem Dikbaş, FMV Işık Okulları Nişantaşı’ndan Defne Şahlanan, Özel Balkanlar Koleji Pendik Ortaokulu’ndan Naz Per İrem Kurt, Maşka Pakmaya Hüsamettin Ziler Ortaokulu’ndan Sophıe Tarhan ile Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan Sılanur Tokuroğlu layık görüldü

Sanat eleştirmeni, küratör Beral Madra, küratör Mehmet Lütfi Şen, küratör Gökşen Buğra, Ressam Süleyman Saim Tekcan ve sanat eleştirmeni, küratör Vasıf Kortun’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulan katılımcılardan, toplam 8 öğrenci ödüle layık görüldü. İlk 8’e giren öğrenciler bir yıllık sanat eğitimi, eğitim desteği ve boya seti ödüllerini almaya hak kazandılar.

“ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ”

Ödül töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, ‘Hayalleri olan bir gençliğimiz var. Bu gençler geleceğin Türkiye’sinde önümüzü aydınlatacak. Gençlerimiz her alanda kendini geliştiriyor. Gençlerimizde büyük bir gayret var. Bu gençleri ihmal edemeyiz. Hep birlikte çocuklarımızın önünü açmalıyız. Fırsat verildiğinde daha büyük işler başarabileceklerine inanıyorum. Bu sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Belediye olarak üzerinde durduğumuz temel konulardan biri okullardır. Her mahalleye bir kütüphane ve spor alanları kazandırmayı hedefliyoruz. Belediye olarak çocuklarımızın her biriyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz’ dedi.

Doğançay Müzesi 17. İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması Sergisi, 01-09 Şubat 2022 tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.


BUGÜN PENDİK İLÇESİNDE VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı ZEYNEP BOZKUŞ

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ 15:15’DE (Y.ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri ŞİRAN

  • Adı Soyadı ABDURRAHMAN KURU

Mahalle ERTUĞRULGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – BARTIN

Defin Yeri BARTIN

Doğum Yeri ULUS

  • Adı Soyadı SİYABENT ALTUN

Mahalle KURTKÖY MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama SANAYİ PROF DR AHMET HAMDİ TURGUT CAMİİ – 12:30 (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yer ERCİŞ

  • Adı Soyadı İHSAN CEBİR

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ 15:00’DE (KOCA MEZ.)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri KALKANDERE

  • Adı Soyadı MEHMET EYİN

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama ÇINARDERE YAYLA CAMİİ -12:00’DE (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri KADIKÖY

  • Adı Soyadı ÖMER OLGUN

Mahalle ORHANGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 02 Şubat 2022

Defin Tarihi 02 Şubat 2022

Açıklama FATİH MAH FATİH CAMİİ – 15:30’DA (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri TORUL


SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ  

Soğuk Günlerin En Sıcak Molaları İçin Kış Çayı Nasıl Demlenir?

Farklı demleme seçenekleri ile hazırlanabilecek kış çayı tarifleri, oldukça pratik ve kolay bir sekilde hazırlanabilir. Demleme seçimlerini belirleyen şey, karışımda kullanılan malzemelerin çeşidine göre değişebilir. Kök bitkiler için kaynar suda bir süre pişirerek, yaprak bitkiler için ise önceden kaynatılmış suda, birkaç dakika yaprakların demlenmesini bekleyerek tariflerinizi en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonrasında tatlandırma seçenekleri ile içime hazır hale getirebilirsiniz.

Bol Bitkili Kış Çayı Tarifi

Oldukça faydalı yapraklardan, çiçeklerden, meyvelerden ve baharatlardan meydana gelen bol bitkili kış çayı, soğuk kış aylarında kendinizi iyi hissetmeniz için destek oluyor. İçerisinde yüzyıllardır hem lezzeti hem iyileştirici etkileri nedeniyle yaygın olarak tüketilen bitkilerin yer aldığı bu tarif, marketlerden ve aktarlardan kolayca bulunabilecek malzemelerden oluşuyor.

●             2 yemek kaşığı ıhlamur

●             2 yemek kaşığı kuşburnu

●             1 yemek kaşığı ada çayı

●             1 yemek kaşığı hibiskus

●             3 tane okaliptus yaprağı

●             2 tane zencefil

Bol Bitkili Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız karışımdan bir fincan için bir tatlı kaşığı almanız yeterli oluyor. Bir fincan soğuk suya bir tatlı kaşığı kış çayı karışımından ekleyip, bir cezvede yaklaşık 4 veya 5 dakika kaynatabilir, ardından bu karışımı süzerek tüketebilirsiniz. Oldukça ferahlatıcı bir kokuya ve yumuşak bir içime sahip olan bu bitki çayını dilerseniz limon ve balla tatlandırarak da içebilirsiniz. Cam bir kavanozda muhafaza edebileceğiniz bu karışımla toplamda 10-12 fincan çay hazırlayabilirsiniz.


ÇAKIL – BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

3. Çakıl - Bedri Rahmi Eyüboğlu

Seni düşünürken

Bir çakıl taşı ısınır içimde

Bir kuş gelir yüreğimin ucuna konar

Bir gelincik açılır ansızın

Bir gelincik sinsi sinsi kanar

Seni düşünürken

Bir erik ağacı tepeden tırnağa donanır

Deliler gibi dönmeğe başlar

Döndükçe yumak yumak çözülür

Çözüldükçe ufalır küçülür

Çekirdeği henüz süt bağlamış

Masmavi bir erik kesilir ağzımda

Dokundukça yanar dudaklarım

Seni düşünürken

Bir çakıl taşı ısınır içimde.


KIRMIZI SAÇLI KADIN

Orhan Pamuk’un oldukça iddialı olduğu bir roman çünkü Orhan Pamuk kitabına felsefi bir bakış açısı da katmış. Romanda genel olarak liseli bir gencin 30 yıl önce yaşadığı bir aşk hikayesi ve bu aşk hikayesinin kötü bitmesi ile yaşadığı ve tüm geleceğini etkileyen sarsıntı anlatılıyor.


YÜZYILDA BUGÜN 2 ŞUBATTA NE OLDU?

TAKVİM SAYFASI

1900 – 2000 yılları arası Türk ve Dünya tarihinde gelişen önemli olaylardan seçmeler…

2 Şubat / Dünya Sulak Alanlar Günü

1901- Kraliçe Victoria’nın cenaze töreni gerçekleştirilir.
1914- İstanbul’da Elektrikli Tramvay İşletmesi açıldı.
1918- Amerika Birleşik Devletleri, I. Dünya Savaşı’na girdi.
1920- Tartu Barış Antlaşması Estonya ile Rusya arasında imzalandı.
1924- Sovyetler Birliği’nde Vladimir İlyiç Lenin’in ölümüyle boşalan Komiserler Konseyi Başkanlığı’na, Aleksey İvanoviç Rikov getirildi.
1928- Ankara Çimento Fabrikası açıldı.
1933- Adolf Hitler, Almanya parlamentosunu feshetti.
1934- Amerika Birleşik Devletleri İhracat-İthalat Bankası kuruldu.
1935- Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu kuruldu.
1935- İlk yalan makinesi, Leonarde Keeler tarafından denendi.
1938- Bursa Merinos Fabrikası, Atatürk tarafından törenle açıldı.
1943- II. Dünya Savaşı: Stalingrad muharebesinin ardından son Alman 6. Ordu Birlikleri de Sovyet Birlikleri’ne teslim oldu.
1956- Türk Eczacılar Birliği kuruldu.
1957- İstanbul İşçi Sendikaları Birliği bir bildiri yayımlayarak grev hakkı istedi. İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’ne 47 sendika bağlıydı.
1959- Hindistan’da Kongre Partisi liderliğine İndira Gandhi seçildi.
1959- Sovyetler Birliği’nin kuzeyindeki Ural Dağları’nda 9 deneyimli kayakçı gizemli şekilde öldü.
1962- 400 yıl sonra ilk kez Neptün ve Plüton aynı hizaya geldiler.
1966- Hacı Ömer Sabancı vefat etti.
1967- American Basketball Association (ABA) kuruldu. ABA, 1976 yılında NBA ligine dahil olarak faaliyetine son verdi.
1971- İdi Amin, Uganda’da bir darbe ile iktidarı ele geçirdi.
1974- F-16 Savaşan Şahin’ler ABD’de ilk uçuşunu yaptı.
1982- Suriye’nin büyük şehirlerinden Hama’da, Müslüman Kardeşler örgütüne yönelik büyük bir operasyon yapıldı. Operasyonda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu olay tarihe Hama Katliamı olarak geçti.
1984- Vergi iadesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1987- Halk Gücü Devrimi’nden sonra Filipinler yeni bir anayasa çıkardı.
1989- Son SSCB askeri birliği de Kabil’i terk etti. Böylece Afganistan’daki 9 yıllık Rus işgali sona ermiş oldu.
1990- Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk, Afrika Ulusal Kongresi’ne konulan 30 yıllık yasağı kaldırdı. Aralarında Nelson Mandela’nın da bulunduğu siyasi mahkûmların en kısa sürede serbest bırakılacağını söyledi.
1991- Silopi ve Cizre’ye gazetecilerin girmesi yasaklandı.
1995- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye adlı kitabı toplatma kararı aldı.
1995- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Et ve Balık Kurumu’nu 2 yıl hiç ödemesiz 1,5 trilyona Hak-İş’e bağlı Öz Tütün, Müskirat, Gıda Sanayii ve Yardımcı İşçileri Sendikası’na sattı.
2000- Fildişi Sahili millî futbol takımı, Afrika Kupası’nın ilk turunda elenince, ülkenin diktatörü futbolcuların tümünü bir askeri kampa hapsettirdi.
2000- Texas Instruments tarafından geliştirilen DLP CINEMA teknolojisi ile Philippe Binant tarafından gerçekleştirilen Avrupa’daki (Paris) ilk dijital sinema projeksiyonu.


 BAĞIRSAK KANSERİ TANI VE TEDAVİSİ – UZM. DR. RAHİB HASANOV 

Uzm. Rahib Hasanov’un sunduğu Bağırsak Kanseri Tanı ve Tedavisi, sizler için 02 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’te Mehmet Akif Ersoy SM’de.


EBUBEKİR SİFİL – RİYAZÜ’S SALİHİN DERSLERİ 

Riyazül Salihin Dersleri, Ebubekir Sifli tarafından  2 Şubat Çarşamba günü saat 20.00’de  Uluçınar Vakfı’nda tüm izleyenleriyle…

Ücrete tabii tutulmadan tüm izleyenlere sunulacaktır


HERKESİN BİR DÜKKÂNI/MAĞAZASI OLACAK

 www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


KARTPOSTAL GÖRÜNÜMÜ İLE PENDİKGUİDE KARŞINIZDA! 

www.pendikfotograflari.com

1927 Yılına Uzanan Tarihte Pendikspor 

Tarihi 1927’lere kadar uzanan Pendikspor, 1950 yılına kadar resmî prosedürlere bağlı olmaksızın faaliyetlerini sürdürmüştür. 1950 öncesinde “Pendik Gençlerbirliği” adıyla Fenerbahçe, Beşiktaş ve Vefa kulüplerini mağlup etmiştir.

1950 yılında kurulan kulüp, 1982 – 1983 sezonuna kadar İstanbul amatör kümelerinde mücadele etmiştir. 1983 – 1984 sezonunda 3.lig’in kurulması ile profesyonel statü kazanan kulüp 1998 yılına kadar 3. ligde yer almıştır. 1997 – 1998 sezonunda 3. Lig’de şampiyon olarak 2. Lige çıkmış, bu ligde 2 sezon mücadele etmiş daha sonra 1999 – 2000 sezonunda tekrar 3. Lig’e düşmüştür.

Türkiye Kupası’nda 1999 yılında çeyrek final oynamıştır. Fenerbahçe’yi 14 Aralık 1999’da 2-1 mağlup etmesiyle ünlenmiştir.


📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM


 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x