Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (01.02.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK


TÜRK MÜZİĞİNİN USTA İSMİ BARIŞ MANÇO’NUN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNÜ MİNNET İLE ANIYORUZ 

Barış Manço vefat edeli tam 23 yıl oluyor. Türk Müziği’ne yaptığı eşsiz katkılarla efsaneye dönüşen ünlü müzisyen sevgi ve hasretle anıyoruz.


MURAT ŞAHİN KUAFÖRLERE FÖN MAKİNESİ VE MAKAS HEDİYE EDİYOR 

Alpi Diş Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahin, Pendik Kuaförler Odası seçimleri öncesi, bay bayan kuaför esnaflarına yönelik jesti ile taktir topladı.

İki adayın yarıştığı seçimlerde her iki adaya da başarılar dileyen ve davetlerine icabet eden Murat Şahin; esnaflara 600 adet fön makinesi ve 600 adet makas hediye ederek seçim atmosferini renklendirdi.

Adaylardan Sadık Türker’in organize ettiği kahvaltılı toplantıya davet edilen Şahin burada yaptığı konuşmada; “ Kuaförlük mesleğini icra eden her arkadaşımız bir sanatkardır. Biliyorum ki çoğu kuaför esnafı çıraklıktan başlayarak bu mesleğin her türlü aşamasından geçip bu günlere gelmiştir.

Benim içinde bulunduğum diş sektörü de sanatkarlığın etkin rol oynadığı bir branş. Ve ben de bu sektörde çıraklıktan başlayarak bu günlere gelmiş bulunuyorum. O yüzden de her bir kuaför esnafımızı, taşıdığı sanatkar ruh ile birlikte değerlendiriyor, kendilerine saygı duyuyorum.

Alpi Diş Hastaneleri olarak sizlere yakınlığımızın ifadesi olarak da esnaflarımıza fön makinesi ve makas hediye etmeyi uygun gördük.

Hepinize bol ve hayırlı kazançlar dileriz. Alpi Diş Hastanelerinin kapıları kuaför esnafımıza sonuna kadar açıktır. Kendilerine her türlü kolaylığı göstereceğimizin de bilinmesini isterim” şeklinde konuştu.


BUZ GİBİ HAVADA SICACIK 3 PUAN 

Pendikspor Karatay Termal 1922 Konyaspor, TFF 2. Lig 23. haftada deplasmanda zorlu koşu hava şartlarında oynanan mata Pendikspor rakibine 2 gol atarak 3 puanı hanesine yazdırdı.

Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadı’nda kar ve buzlu zemin üzerinde oynanan mücadelenin ilk yarısı golsüz sona erdi. Pendikspor  ikinci yarıda 70’te Zahit Fındık ve 87’de Serdar Deliktaş’ın golleriyle mücadeleden 2-0 ayrıldı.

Ligde en yakın rakibinin 11 puan farkla lider konumda bulunan Kırmızı Beyazlılar Konya’da oynayacakları maç öncesi sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı ve zeminin karla kapla olması nedeniyle TFF’ye tepkisini dile getirdi.

Pendikspor paylaşımında, “Konya’da ‘Isınmak’ için sahadayız(!) Karatay Termal 1922 Konyaspor maçının oynanacağı zemini başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere tüm kamuoyunun takdirine bırakıyoruz!” dedi.

Ligin ikinci yarısında yeni transferler yaparak takımı güçlendiren Pendikspor oynadığı iki deplasman maçını da kazanarak yükselişine devam ediyor.


PENDİKLİ TRABZOLULAR PERGEL İLE DEVAM EDİYOR 

Pendikli Trabzolular Pergel İle Devam Ediyor

Pendikli Trabzonlular Derneğinin ikinci olağan genel kurulu 30 Ocak 2022 Pazar günü saat 14.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Tek listenin olduğu kongrede başkanlığa yeniden mevcut başkan Süleyman Pergel seçildi.

Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Alyeşil’in sunumunu, divan başkanlığını Bülent Aydın’ın yaptığı kongreye Karadenizli Sanatçı Yücel Aktaş da türküleriyle ve fıkralarıyla renk kattı.

Kongreye Sivil Toplum Örgütleri’nin ve siyasi partilerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda üye katıldı.

İkinci dönem de başkanlığa seçilen Süleyman Pergel konuşmasında; “ Ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Biz Pendikli Trabzonlular olarak önce kendi içimizdeki dayanışmayı pekiştirecek ve buradan aldığımız güç ile ilçemize ve ülkemize faydalı etkinlikler yapacağız” dedi.


MÜBADELE ANTLAŞMASI ANISINA “RUMELİ’DEN ANADOLU’YA THM KOROSU” SAHNE ALDI 

Pendik’in Cumhuriyet Dönemi kültürünü yaşatan ve Mübadil kültürünün türküleriyle Anadolu’muzun türkülerini birlikte yorumlayan özel bir koro olan “Rumeliden Anadolu’ya THM Korosu” 2022 yılının ilk kültür sanat etkinliğinde müzikseverlerle buluştu. 29 Ocak 2022 tarihinde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserde Şef Soner Özbilen yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu muhteşem sunumuyla, özenle seçilmiş repertuarıyla, güçlü sesleri, fevkalâde müzisyenleri ve organizasyonuyla beğeni topladı.

Sunum Aslı Özbilen tarafından yapıldı. Gecede Pendik Rumeli ve Yanyalılar Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Kabil, derneğin Onursal Başkanı Asım Renda, Pendik Belediyesi Kültür Müdür Yardımcısı Faruk Erdoğan ile birlikte Pendik’teki siyasal partilerin temsilcileri Ak Parti Pendik Başkan Yardımcısı Murat Kaya, MHP Pendik İlçe Başkanı Yalçın Çolak, CHP Pendik İlçe Başkanı Doğan Çakmak ve ayrıca Pendik Kültür Derneklerinden Pendikliler Derneği, Pendik Musiki Derneği, Penhad, Peksad ve Penfolk Başkan ve Yöneticileri ile ilçemizde görev yapan koro şefleri, Kültür Bakanlığı sanatçısı Mahmut Polat, Pendik yerel basını ve sanatseverler yer aldılar.

Gecede mikrofona ilk davet edilen Dernek Başkanı Semra Yazıcı Şenkal konsere gelen protokolü ve misafirleri selamladı ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ardından mikrofona gelen THM korosunun kurucusu Enver Tuksal etkinliğe katılan protokol ve konukları selamladıktan sonra Pendik’in öz kültürünü yansıtan kültür derneklerine katkılarından dolayı Pendik Belediyesi ve Kültür Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Mübadelenin 99. yılı hakkında bilgiler sundu. Sonucu Lozan Antlaşmasına varacak Lozan Konferansı sürecinde Türkiye ve Yunanistan arasında sancılı olan maddelerden birisi olan “Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi” ile mübadele adı verilen zorunlu göç olayıyla milyonlarca insan atalarının yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Anadolu’daki Ortodoks Rumlar Yunanistan’a, Osmanlı’nın Balkanlarda Yüzyıllarca sancaktarı olan Müslüman Türkler ise Türkiye’ye geldi. Yüz binlerce insan yabancısı oldukları topraklarda sıfırdan yeni bir hayata başlamak zorunda kaldılar. İşte bu şartlar altında Genç Cumhuriyetin Pendik’inde giden Rumların yerine iskan edilen ve Pendik’i müslümanlaştıran Yanyalılar ve diğer Rumeli Mübadilleri ile ilgili bilgiler verdi.

Konserde günün anlam ve önemini anlatmak üzere davetli olan ancak Covid-19 önlemleri kapsamında katılamayan konuşmacı Tarihçi, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Neval Konuk Halaçoğlu’nun yolladığı video mesajı ve mübadeleden fotoğrafları slayt olarak yansıtıldı ve ilgiyle izlendi. Ardından konser sunumu için koristler ve müzisyenler son olarak Şef Soner Özbilen alkışlar eşliğinde sahneye geldi. Bağlamada İlker Çelik, Bas Bağlamada Alper Uğurlar, Kabak Kemanede İhsan MENDEŞ, Nefesli Sazlarda Kenan Elmas, Ritim Sazlarda Cemal Kablan sahne de koro ile birlikte sahne aldı. Korist olarak gecede görev yapan; Altun Çam, Aslı Adalı Yalman, Aslı Özbilen, Atika Nur, Aynur Bijan, Deste Çam, Didem Büyükcangaz, Enver Tuksal, Fevzi Türkmen, Gülay Doğan, Gülnihal Terzi, Hamza Keser, Hatice Sancak, İsmail Taşlıca, Mehtap Çam, Meral Turgut, Özay Bektaş, Pelin Taşlıca, Sabri Bijan, Sadri Eren, Salih Akova, Semra Şenkal, Serpil Şengör, Seyfi Turgut, Yakup Diler, Yıldız Eren, Zekiye Küçükömeroğlu gerek solo performansları gerekse koro performansları ile bir dernek korosunun ötesinde, Şef Soner Özbilen ve müzisyenlerin getirdiği TRT disipliniyle sahne alan profesyonel bir sunum sergilediler.

Sunumu başarıyla üstlenen Aslı Özbilen’in Gecede Tekin Büyükkaya’ya ait mübadele ile ilgili şiiri okudu ardından Koro Şefi Soner Özbilen, yoğun alkış alan şiir sunumu sonrası sanatçı Tekin Büyükkaya’yı sahneye davet etti ve Büyükkaya 1 türkü icra ederek gecede süpriz bir sunum yaptı. Gece koro ve solo türküler ile devam etti. Gecenin misafir sanatçısı Nursaç Doğanışık sahne aldığında ise izleyiciler okuduğu 3 türküde de sahneye kilitlendiler. Sahne Işığı ve büyülü sesi ile muhteşem gecenin güzel bir rengi olan sanatçı mütevazı tavırları beğeni topladı. Gecenin finalinde Misafir Sanatçı Nursaç Doğanışık ve gecenin süpriz sanatçısı Tekin Büyükkaya ile birlikte büyük şef Soner Özbilen’e çiçekler sunuldu.

Gecenin protokolü de sahneye geldi ve Pendik Kültür Derneklerinin Başkanlarıyla birlikte güzel bir sezon başlangıcı pozu verdiler. Böylesi öz kültürümüzü oluşturan değerlerin en önemli dallarından birisi olan Halk Müziği daha çok desteklenmeli, daha büyük kitlelere ulaşmalı ve sunulmalı. Bu konuda Pendik’te kültür Dernekleri ile güzel çalışmaları işbirliğiyle yürüten Pendik Belediyesi’ni tebrik ediyoruz. Şef Soner Özbilen’in şahsında tüm müzisyen, solist ve koristleri, Dernek Başkanı Semra Şenkal’ın şahsında tüm dernek yöneticilerini ve organizasyonda emeği geçen tüm sahne önü ve sahne arkası görevlileri tebrik ediyoruz.


ESENYALI SEMT PAZARI AÇILDI 

Pendik Belediyesi, Pendik Sahil ve Yenişehir Mahallesi’nin ardından üçüncü kapalı semt pazarını Esenyalı Mahallesi’ne kurarak vatandaşların hizmetine sundu. Kapalı pazara,ilk günde vatandaşların ilgisi yoğun olurken esnaf da memnuniyetini dile getirdi. 83 tezgahın yer aldığı Esenyalı Semt Pazarı Seyrantepe Sokak’ta hizmet veriyor. Bu kapalı pazarın ardından bir kapalı semt pazarı da Güllübağlar Mahallesi’ne yapılıyor. Bu pazarla birlikte Pendik’teki Kapalı Semt Pazarı sayısı 4’e çıkmış olacak.


AKARYAKITTA YENİ ZAMLAR YOLDA

Petrol fiyatlarında artış sürüyor: Akaryakıtta yeni zamlar yolda

Petrol fiyatlarının Ekim 2014 sonrasındaki dönemin zirvesi olan 91 dolara yükselmesi akaryakıtta yeni zamlara neden olabilir. Batı ile Rusya arasında artan Ukrayna gerilimi ve arz sorunları fiyatları körüklüyor.Son dönemde hem dolar kuru hem vergiler hem de petrol fiyatları etkisiyle zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatları daha da yukarı gidebilir.

Ekim 2014 sonrasındaki 7 yılın zirvesine yükselen petrol fiyatlarında artış devam ediyor.

Ukrayna ve Orta Doğu merkezli olarak artan siyasi gerilimlerle birlikte 28 Ocak’ta 91,7 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, bugün yeniden yüzde 1 yükselişle 91,3 dolar seviyesine yükseldi.

28 Ocak’ta 88,8 doları gören Batı Teksas petrolünde de bugün yeniden 88,2 dolar seviyesi görüldü.

Reuters, ocak ayında petrol fiyatındaki artışın yüzde 17’ye ulaştığını, arz endişeleriyle birlikte fiyatta Şubat 2021’den bu yana en yüksek aylık artışın kaydedilmekte olduğunu belirtti.

AKARYAKIT FİYATLARI HIZLI ARTTI

Nisan 2020’de 20 doların altına gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, 2021 yılını 77 dolar seviyesinde kapatmıştı.

İstanbul’da 31 Aralık 2021’de ortalama 12,29 TL olan benzinin litre fiyatı, şu an 14,06 TL seviyesinde bulunuyor. Aynı dönemde motorinin litre fiyatı da 11,43 TL’den 14,27 TL’ye yükseldi.


B TAKIMI ‘ NA KATILMAK İSTER MİSİNİZ? 

B Takımı (Bağımsızlar Takımı) isimli proje Pendik Kaymakamlığı tarafından yürütülmekte, Pendik Belediyesi, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Pendik Kent Konseyi tarafından desteklenmektedir.
             Proje ilçemizdeki 12- 18 yaş aralığındaki gençlerimizin
* Madde bağımlılığından korunmasını,
* Tedavi edilmesini,
* Sağlıklı yaşam döngüsüne kavuşmalarını amaçlamaktadır.
            Gençleri ve içinde bulundukları şartları iyileştirmek üzere kendilerine ve ailelerine
                    *   Psiko-sosyal tedavi
*   Bilgilendirme, eğitimler
*   Motivasyon etkinlikleri
*   Sosyal yardımlar
*   Meslek edindirme çalışmaları  destekleri sunulmaktadır.
             Proje ile ilgili detaylı bilgi okul rehberlik servislerinden, muhtarlıklardan alınabilir.
B TAKIMI ‘ NA KATILMAK İSTER MİSİNİZ?

Değerli Pendik’liler,

B Takımı (Bağımsızlar Takımı) isimli proje Pendik Kaymakamlığı tarafından yürütülmekte, Pendik Belediyesi, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Pendik Kent Konseyi tarafından desteklenmektedir.

Proje ilçemizdeki 12- 18 yaş aralığındaki gençlerimizin
* Madde bağımlılığından korunmasını,
* Tedavi edilmesini,
* Sağlıklı yaşam döngüsüne kavuşmalarını amaçlamaktadır.

Gençleri ve içinde bulundukları şartları iyileştirmek üzere kendilerine ve ailelerine

* Psiko-sosyal tedavi
* Bilgilendirme, eğitimler
* Motivasyon etkinlikleri
* Sosyal yardımlar
* Meslek edindirme çalışmaları destekleri sunulmaktadır.

Bu form üzerinden verilecek bilgiler üçüncü taraflarla paylaşılmayacak, KVKK kapsamında ele alınacaktır. Yakını ve öğrencisi için bilgi dolduran kişilerin bilgileri destek alacak kişi veya herhangi biri ile paylaşılmayacak, saklı kalacaktır.

Proje ile ilgili detaylı bilgi, okul rehberlik servislerinden, muhtarlıklardan, Pendik Kaymakamlığı internet sayfasında projeler bölümünden alınabilir.

Teşekkür ederiz.


CAN DOSTLARIMIZA YARDIMCI OLABİLMEK İÇİN 

Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2020 yılında çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçların engellenmesi, işlendiyse faillerinin yakalanabilmesi amacıyla Emniyet ve Jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kuruldu.

81 ilde 2.500 personel ve 171 tam donanımlı araç ile çalışmalarını sürdüren bu birimler, çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçlarla daha etkin mücadele edebilmek ve vatandaşlarımızın da bu mücadeleye ortak olabilmesi amacıyla, kısa adı HAYDİ olan Hayvan Durum İzleme Mobil uygulaması hayata geçirildi.

HAYDİ uygulamasını bugüne kadar 167.200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27.758 ihbara anında müdahale edildi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimizce, doğaya zarar veren, hayvanlara eziyet eden 1.300 kişiyi yaklaşık 5.5 milyon TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanununda yer alan adli suçlar ile ilgili 2 binin üzerinde şahsa yönelik işlem yapıldı ve adli mercilere sevk edildi.
Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimiz yani HAYDİ Polislerimiz; tüm Türkiye’de çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların karşısında.

BUGÜN PENDİK İLÇESİNDE VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı SELAYİTTİN ARSLAN

Mahalle SÜLÜNTEPE MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama ÇAMLIK İMAM BUHARİ CAMİİ – 12:00’DE (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri ORDU

  • Adı Soyadı ALİ KARABIYIK

Mahalle SÜLÜNTEPE MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – AMASYA

Defin Yeri AMASYA

Doğum Yeri BEŞİKTEPE

  • Adı Soyadı AYNUR KARAYER

Mahalle SANAYİ MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – SAMSUN

Defin Yeri SAMSUN

Doğum Yeri BAFRA

  • Adı Soyadı ERDOĞAN KAŞKA

Mahalle GÜZELYALI MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama MİMAR SİNAN CAMİİ 15:00 (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri BUĞA

  • Adı Soyadı SAFİYE GÜDER

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – ÇORUM

Defin Yeri ÇORUM

Doğum Yeri OSMANCIK

  • Adı Soyadı YUNİS DOĞAN

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 01 Şubat 2022

Defin Tarihi 01 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – TOKAT

Defin Yeri TOKAT

Doğum Yeri TOKAT


SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ  

Soğuk Günlerin En Sıcak Molaları İçin Kış Çayı Nasıl Demlenir?

Farklı demleme seçenekleri ile hazırlanabilecek kış çayı tarifleri, oldukça pratik ve kolay bir sekilde hazırlanabilir. Demleme seçimlerini belirleyen şey, karışımda kullanılan malzemelerin çeşidine göre değişebilir. Kök bitkiler için kaynar suda bir süre pişirerek, yaprak bitkiler için ise önceden kaynatılmış suda, birkaç dakika yaprakların demlenmesini bekleyerek tariflerinizi en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonrasında tatlandırma seçenekleri ile içime hazır hale getirebilirsiniz.

Bol Bitkili Kış Çayı Tarifi

Oldukça faydalı yapraklardan, çiçeklerden, meyvelerden ve baharatlardan meydana gelen bol bitkili kış çayı, soğuk kış aylarında kendinizi iyi hissetmeniz için destek oluyor. İçerisinde yüzyıllardır hem lezzeti hem iyileştirici etkileri nedeniyle yaygın olarak tüketilen bitkilerin yer aldığı bu tarif, marketlerden ve aktarlardan kolayca bulunabilecek malzemelerden oluşuyor.

●             2 yemek kaşığı ıhlamur

●             2 yemek kaşığı kuşburnu

●             1 yemek kaşığı ada çayı

●             1 yemek kaşığı hibiskus

●             3 tane okaliptus yaprağı

●             2 tane zencefil

Bol Bitkili Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız karışımdan bir fincan için bir tatlı kaşığı almanız yeterli oluyor. Bir fincan soğuk suya bir tatlı kaşığı kış çayı karışımından ekleyip, bir cezvede yaklaşık 4 veya 5 dakika kaynatabilir, ardından bu karışımı süzerek tüketebilirsiniz. Oldukça ferahlatıcı bir kokuya ve yumuşak bir içime sahip olan bu bitki çayını dilerseniz limon ve balla tatlandırarak da içebilirsiniz. Cam bir kavanozda muhafaza edebileceğiniz bu karışımla toplamda 10-12 fincan çay hazırlayabilirsiniz.


TAKVİM SAYFASI “1 Şubat” 

1900 – 2000 yılları arası Türk ve Dünya tarihinde gelişen önemli olaylardan seçmeler…

1 Şubat /

1918- Rusya miladi takvime geçti.
1919- Sahibi Sedat Simavi olan, İnci dergisi İstanbul’da yayımlanmaya başladı.
1926- Ankara’da Gazi İstasyonu açıldı.
1929- Sovyetler Birliği’nde Grigori Zinoviyev ve Leon Kamanev tutuklandı ve 1,600 Troçkist Sibirya’ya sürüldü.
1930- Kayseri-Şarkışla demiryolu işletmeye açıldı.
1933- Cumhuriyet ilkelerini benimsetmek ve aynı doğrultuda kültür hareketi oluşturmak amacıyla ”Ülkü” dergisi yayınlanmaya başladı.
1933- Bursa’da bir grup gerici, ezan ve kametin Türkçe okunmasını bahane ederek, Ulucami’de namazdan çıkan halkı kışkırtarak valilik önünde gösteri yaptı. Güvenlik kuvvetleri, olaya ön ayak olanları tutukladı, ihmali görülen memurlara işten el çektirildi.
1935- Ayasofya, müze olarak halkın ziyaretine açıldı.
1944- Bolu, Gerede ve Çankırı’da deprem oldu. 4611 vatandaşımız hayatını kaybetti.
1949- Macaristan Halk Cumhuriyeti ilan edildi.
1949- İlkokullarda ihtiyari olarak din dersi okutulmasına karar verildi.
1958- Amerika Birleşik Devletleri uzaya ilk uydusunu fırlattı.
1958- Mısır ve Suriye Birleşik Arap Cumhuriyeti’ni (BAC) ilan ettiler.
1963- İki uçağın Ankara üzerinde çarpışarak Ulus semtine düşmesi sonucu 80 kişi öldü.
1976- İlerici Kadınlar Derneği (İKD), 1976 tarihinde Ankara’da “Evlat Acısına Son” mitingi düzenledi. Mitinge 5 bin kişi katıldı.
1978- Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, Süreyya Duru’nun “Güneşli Bataklık” adlı filmi Sansür Kurulu’nca reddedildi. Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası bir basın açıklaması yaptı; “Cumhuriyet Halk Parti iktidarının, sansürü kaldırma sözü vermiş olmasına karşın, Milliyetçi Cephe (MC) iktidarının sansür uygulamaları şiddetlenerek devam etmektedir”.
1979- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, suikasta kurban gitti. 25 Haziran’da yakalanan saldırgan Mehmet Ali Ağca, 1980’de ölüm cezasına çarptırıldı.
1979- Şair Niyazi Akıncıoğlu vefat etti.
1979- Ayetullah Humeyni İran’a döndü. Humeyni 15 yıl sürgünde kalmıştı.
1980- İstanbul’da zamlara tepki gösteren halk bilet almadan vapura bindi.
1987- İşkenceye Karşı Avrupa Sözleşmesi kabul edildi.
1989- Türkiye Birinci Ligi’nde (1988-1989) attığı 39 golle Avrupa gol kralı olan Galatasaray’lı Tanju Çolak, Monte Carlo’da düzenlenen törenle “Altın Ayakkabı” ödülünü aldı. Tanju, altın ayakkabı kazanan ilk Türk futbolcusu oldu.
1990- Yugoslav ordusu Kosova’ya girdi.
1992- Şırnak’ın Görmeç köyünde Jandarma Bölük Komutanlığına çığ düştü; 76’sı asker 81 kişi öldü. Siirt’in Eruh ilçesinin Tünekpınar köyünde de çığ düşmesi sonucu 32 er öldü.
1992- Emekli Korgeneral Hulusi Sayın, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldü.
1993- İçişleri Bakanlığı, Valiliklere yurtiçinden yayın yapan özel radyo televizyon kuruluşlarının kapatılmasını öngören bir genelge gönderdi.
1997- Susurluk kazasıyla ortaya çıkan karanlık ilişkileri protesto etmek ve ”temiz toplum, temiz siyaset” özlemini duyurmak amacıyla ”Sürekli Aydınlık İçin 1 Dakika Karanlık” eylemi başlatıldı.
2000- Amerikalı bilim kurgu yazarı Alfred Elton Vogt öldü.
2000- Amerika Birleşik Devletleri’nde Illinois Eyalet valisi George Ryan, idam infazlarını durdurdu. 20 yıl içinde 13 idam mahkumunun suçsuz olduğunun anlaşılması valiye bu kararı aldırttı.


BAĞIRSAK KANSERİ TANI VE TEDAVİSİ – UZM. DR. RAHİB HASANOV 

Uzm. Rahib Hasanov’un sunduğu Bağırsak Kanseri Tanı ve Tedavisi, sizler için 02 Şubat Çarşamba günü saat 14.00’te Mehmet Akif Ersoy SM’de.


EBUBEKİR SİFİL – RİYAZÜ’S SALİHİN DERSLERİ 

Riyazül Salihin Dersleri, Ebubekir Sifli tarafından  2 Şubat Çarşamba günü saat 20.00’de  Uluçınar Vakfı’nda tüm izleyenleriyle…

Ücrete tabii tutulmadan tüm izleyenlere sunulacaktır


PENDİK İLÇESİNE AİT HAVA DURUMU 

 


PENDİK İLÇESİNE AİT NÖBETÇİ ECZANELER 


ÜST SIRALARDA YER AL 

İnternet sitemizde çok gönderi yayınlayan;  üst sıralarda yer alıyor.

Yazarların sitede konumlandırılması; çok gönderiden az gönderi paylaşımına göre sıralanıyor.

Siz de üst sıralarda olmak için; ilgi alanlarınıza yönelik paylaşım yapmaya devam edebilirsiniz.

Bilgi birikiminizi – tecrübelerinizi  – şiirlerinizi – özel Pendik fotoğraflarınızı okuyucularımıza aktardığınız için teşekkür ederiz.


HERKESİN BİR DÜKKÂNI/MAĞAZASI OLACAK

 www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


KARTPOSTAL GÖRÜNÜMÜ İLE PENDİKGUİDE KARŞINIZDA! 

www.pendikfotograflari.com

Pendikquide bizi 1994 yılına döndürüyor ve Vapur İskelesi ile karşılaşıyoruz.

Başlangıçta yalnızca sabah ve akşam saatlerinde Tuzla – Pendik – Kartal – Kabataş – Karaköy seferleri yapılıyordu. İlerleyen dönemde ise Pendik – Yalova hızlı feribot hattını açılmasıyla iskelesinin çehresi değişmiştir. Günümüzde İDO Pendik İskelesi, Yalova ile İstanbul’u birbirine bağlayan en işlek noktalardan bir tanesidir.


📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM


Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x