Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BİZE HER YER PENDİK DEĞİL

Pendik’te yaşayanlara yöneltilen ‘Pendikli misiniz’ sorusuna verilen cevaplar genellikle ‘hayır’ ile başlıyor

HAYIR! PENDİKLİ DEĞİLİM

Pendik gazetesinin ilçe genelinde gerçekleştirmiş olduğu kamuoyu araştırması, ilçenin sosyo-kültürel  ve sosyo-ekonomik açıdan ağırlıklı olarak özerk bir yapıya dönüştüğünü ortaya çıkardı.

Pendik’te yaşayanlara yöneltilen ‘Pendikli misiniz’ sorusuna verilen cevaplar genellikle ‘hayır’ ile başlıyor.

KURTKÖYLÜYÜM, KAYNARCALIYIM

Vatandaşlarımız  hayır cevabının devamında; ‘Kurtköylüyüm, Kaynarcalıyım, Yenişehirliyim, Esenyalılıyım, Sülüntepeliyim’ şeklinde yaşadıkları mahallelerin isimlerini vermekteler.

BATI, DOĞU, BAHÇELİEVLER

Kendilerini Pendikli olarak nitelendirenler daha çok E-5 karayolunun altında kalan Batı, Doğu ve Bahçelievler mahallesi sakinleri. Çarpıcı bir ayrıntı; onlar da diğer mahallelerde ikamet edenleri Pendikli olarak benimsemiyorlar.

HİZMET POLİTİKASI DA ETKİLİ OLDU

Geçmişte özellikle E-5 üstündeki mahalle sakinleri tüm önemli ihtiyaçlarını şehir merkezine inerek karşılarlardı.

Belediyenin ‘her mahalleye yerinde hizmet’ politikası sonucu durum değişti. Artık tüm mahallelerde hastane, okul, kültür merkezi, spor salonları, modern konutlar, sosyal donatı alanları mevcut. Tüm mahallelerimizde, her sektörden esnaf ve işyerleri de bulunuyor. Doğal olarak mahalle sakinleri ihtiyaçlarının kendilerine yakın olan yerlerden temin edebiliyorlar. Dolayısı ile Pendik şehir merkezi de eski cazibesini yitirmiş bulunuyor.

HER MAHALLE AYRI BİR İLÇE

İstanbul’un diğer ilçelerinde olduğu gibi Pendik’in neredeyse tüm mahalleleri başlı başına Anadolu’daki birçok ilçenin nüfusundan fazla. Yani Pendik’i Anadolu’ya göre ölçeklendirdiğimizde 30’un üzerinde ayrı ilçeden söz etmek mümkün.

ŞEHİR DIŞINDA PENDİKLİYİZ!

Mevcut şartlarda ilçemizde yaşayan insanların, mahallelerine atlayarak ‘Ben Pendikliyim’ demesini beklemek de, oldukça zor.

Bu bilinç ancak şehir dışına çıktığınızda, örneğin Ankara’da, Kocaeli’de sorulduğunda ‘İstanbul’da yaşıyorum. Pendikliyim’ şeklindeki cevaplarla ortaya çıkabiliyor.

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Yasin kılıç
2 yıl önce

Gözdağı’nda bu aralar hırsızlık olayları oluyor ve bekçileri görmüyoruz

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x