Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BİZ HER ZAMAN HAZIRIZ

2019’da bölgemizde 9 kez, 2020’de ise 4 kez orman yangını meydana geldi. Pendik İtfaiye ekipleri bu yangınların tamamına kısa sürede müdahale ederek olası bir faciayı engelledi

HABER Müdürümüz Gizem Çelik ve Muhabirimiz Elif Kırnak Pendik İtfaiye Grubu ekiplerini ziyaret ederek bir röportaj gerçekleştirdiler. İtfaiye Grup Amiri Özer Aydınlı ile yapılan röportaja, Ekip Amiri Zafer Şener de katıldı. İşte soru ve cevaplar şu şekilde:

Biraz kendinizden ve Pendik İtfaiye Grubu’ndan bahseder misiniz?

1971 Artvin doğumluyum, 23 yıllık itfaiyeciyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

İtfaiye olarak İstanbul’da 4240, Pendik’te de 87 personel ile hizmet veriyoruz. Pendik İtfaiye Grubu ve Kurtköy İstasyonu olmak üzere 2 yerleşkemiz mevcuttur. Tecrübeli, dinamik ve genç bir ekibe sahibiz. Ekibimizin yaş ortalaması 40 civarında. Çalışanlarımızın lise, lisans ve yüksek lisans mezunudur. Araç ve malzeme açısından dünya standartlarına sahibiz. 3 vardiya halinde 24/48 saat uygulamasına göre çalışıyoruz.

Her yangın ihbarını değerlendiriyor musunuz? Ne kadar sürede olay yerine gidiyorsunuz?

Mutlaka her yangın ihbarını değerlendiriyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki: Biz her zaman hazırız. İstasyonu terk etme süremiz 30 – 40 saniyedir. Binamızın çeşitli yerlerinde yeşil, sarı, kırmızı olmak üzere 3 tane lamba vardır. Yeşil ışık; tüm kurtarma olaylarına müdahale anlamına gelir. Sarı ışık, ot,çöp, araç vb. yangınlara müdahale anlamına gelir. Kırmızı Işık; yandığı zaman büyük ve tehlikeli bir yangın ihbarı olduğu anlamına gelir. Olay yerine varış süremizi mesafe ve trafik durumu belirliyor. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu süreçte zaman kaybına asla tahammülümüz yok.

Komuta merkezimizde yeni teknoloji ile donatılmış sistemimiz mevcuttur. Uzmanlaşmış mühendis ve teknisyen personelimiz çalışmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin İstanbul’un birçok yerinde kurmuş olduğu kameraları da kullanıyoruz. Bu sayede yangının nasıl, ne büyüklükte olduğunu izleyebiliyoruz. Aracımız istasyondan hareket ettiği andan itibaren, olay yerine varana kadar ekranlardan takibini yapıp yönlendirme yapabiliyoruz.

Bu sistem olay yerine daha hızlı ulaşmamızı sağlıyor.

Bizim, Pendik’in tüm cadde ve sokaklarına, bina numaralarına varıncaya kadar oldukça hakim, ‘mıntıkacı’ dediğimiz tecrübeli ekip personelimiz var. Kendi haritalarımızı oluşturuyoruz. Dolayısı ile olay adresine giderken yanılma payımız yok diyebiliriz.

 

Yangın mahalline giderken sorun yaşıyor musunuz?

Evet. Zaman zaman sürücülerin itfaiye araçlarına öncelik vermemesi, trafik yoğunluğu, sokakların dar – çıkmaz – dubalı olması ve yanlış park yapılmış araçlar sorun olabiliyor.

 

Bu yıl Pendik’te kaç itfaiye olayı gerçekleşti ve can kaybı oldu mu?

Bu yıl ocak ayından ekim ayına kadar geçen süreçte çıkan yangınların sebepleri şöyle: Sigaradan (202), tespit edilemeyen sebeplerden kaynaklı (119), elektrik kontağından (93), kıvılcım sıçramasından (32), yanıcı sıvı – yemek parlaması vb kızışmadan (15), ütü –  mutfaktaki ocaktan (14), bacadan (14), sebebi meçhul (12), parlamadan (9), çocukların ateşle oynamasından (8), sabotaj (2), trafodan (2), benzin parlamasından (2), patlamadan (2), yıldırım düşmesinden (1).

Bu yıl 527 tanesi yangın, 907 tanesi can kurtarma, 178 tanesi yangın zannı ile ihbar, 29 tanesi su tahliyesi, 73 tanesi güvenlik tedbiri, 19 tanesi eğitim – tatbikat, 25 tanesi trafik kazası olmak üzere toplam 1758 tane itfaiye olayı gerçekleşti.

Yine bu yıl içerisinde yangınlardan maalesef 3 vatandaşımızı kaybettik, 14 vatandaşımızı yaralı olarak kurtardık.

Diğer operasyonlarda 2 vatandaşımızı kaybettik, 12 yaralımızı da kurtardık.

 

2019 yılı ve bu yıl Pendik’te kaç orman yangını gerçekleşti?

2019 yılında 9 orman yangını, 2020 yılında da 4 orman yangını meydana geldi.

 

Orman, işyeri, ev vb. yangınlar arasında müdahale açısından farklılıklar nelerdir?

Orman yangınları bizim sorumluluk alanlarımıza girmiyor. Orman Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanındadır. Fakat bütün orman yangınlarına itfaiye ekipleri de gidiyor. Hatta orman ekipleri gidinceye kadar, itfaiye ekibimizin onlardan önce gidip müdahale ettiği çok yangın var. Bazen uzun süren yangınlar oluyor. Bu tip yangınlara profesyonel bir şekilde havadan müdahale gerekiyor. Ev, ofis yangınlarında da önce önlemimizi alıp, sonrasında seri bir şekilde müdahalemizi yapıyoruz.

 

Vatandaşlar en çok ne gibi konulara dikkat etmeliler?

Yangına karşı önlem almak için önce eğitimli olmak lazım. Bizim vatandaşlara yönelik eğitimlerimiz oluyor. Önceliğimiz okullardaki eğitimden başlıyor. Bu sene Mart ayına kadar, kamu kurumlarında 19  tatbikat yaptık. Bu pandemi sebebi ile diğer senelere kıyasla az bir rakam.  Tedbirlere örnek verecek olursak; evde yemek pişirirken kızgın tavadan yangın çıktı diyelim. Vatandaş öncelikle yangına su dökmeyi düşünüyor. Bu çok yanlış bir hareket ve dolayısı ile yangın büyüyebilir. Nemli havluyu ateşe örterek yangının büyümesi engellenebilir. Gece uyurken prizlerde fiş bırakılmamalı. Elektrikli şofbenler ısındığı zaman kendisini kapatmıyor, vatandaşın kapatması lazım. Bu gibi durumlar göz ardı edilmemeli.

Devletin sunduğu sosyal haklar? Bir itfaiyeci ne kadar maaş alıyor?

Memur, sözleşmeli, işçi statüsünde çalışan personelimiz bulunmaktadır. Türkiye’nin şartlarına bakıldığı zaman tatmin edici bir maaşımız var. Belediyenin itfaiyecilere vermiş olduğu sosyal haklar var. Belediyenin sosyal tesislerinden, is parklarından, ulaşımlarından, yüzme havuzlarından, spor salonlarından, kültür sanat etkinliklerinden  indirimli ve ücretsiz yararlanabiliyoruz. Senede bir kere Check-Up’tan geçiyoruz. Çıkan sonuçlar kurum doktoru tarafından değerlendirilip sonuca göre kişinin hastanelere sevki de yapılıyor.

Eğitimlerimiz asla bitmiyor sürekli olarak hatırlatma ve güncellemeler yapılıyor.

 

Çocuğunuzun itfaiyeci olmasını ister miydiniz?

Ben dünyaya tekrar gelsem ve ‘İtfaiyeci olur musunuz?’ deseler, olurum.  Çocuğumun olmasını da isterim ama bilinçli bir itfaiyeci olacaksa isterim. İtfaiyecilik, çok güzel bir meslek. Bir canlıyı kurtardığınız zaman onun size bakışları alacağımız maaştan daha kıymetlidir. İtfaiye ekibindeki merhamet kimse de yoktur. Kutsal bir meslek, bunun kutsallığı çalışan insanlardan dolayıdır. İtfaiyecilik farklı bir meslek, sevmeyen insan yapamaz. Bu elbiseyi giyen bu mesleği yapmaktan zevk alan biri, kolay kolay bırakamaz…

 

Mesleki eğitim süreci nasıl oluyor?

Son senelerde itfaiye meslek liseleri, itfaiye yüksek okulları açıldı. İstanbul’un belirli yerlerinde eğitim merkezlerimiz var. Yeni bir tane daha Bakkalköy’de açılıyor. Burada şoför arkadaşlarımız için ileri sürüş teknikleri öğretiliyor. Bahçelievler’de ‘İtfaiye eğitimleri’ merkezimiz var. Orada da eğitim veren eğitmenlerimiz dünyanın çeşitli ülkelerdeki itfaiyelere gidip inceleme yapmış, bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımızdır. Merkezde teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriliyor.

Tüm İstasyonlarımızda her gün saat 11.00’de teorik eğitimi ve Saat 14.00’de uygulamalı eğitim yaparız. Biz de eğitim hiçbir zaman bitmiyor.

 

Sosyal etkinlikler yapıyor musunuz?

Binamızda spor salonu, bilardo salonu, masa tenisi var. Arkadaşlarımız gün içinde günlük sporlarını da yapabilmekteler. Birçok ekip arkadaşımız da profesyonel olarak futbol, voleybol, güreş, badminton ile ilgilenmektedir. Bir dönem 300 kişi civarında spor akademisi mezunu kişiler işe alındı. Bu arkadaşlarımız da bizlere spor yaptırır, bilgi verirler.

 

Dijital medya kullanıyor musunuz?

Bireysel olarak çok kullanmıyorum ama İstanbul itfaiyesi sosyal medyada da aktif. Bu mecraları yöneten halkla ilişkiler birimimiz var. Günlük olayları doğru bir şekilde kullanıcılara aktarılıyor. Vatandaşlar da bu hesapları takip edebilirler. Çünkü eğitimler, bilgilendirmeler de paylaşılıyor.

 

Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Şu an Pendik’te 27 mahallemiz var buralara hizmet veriyoruz. 14 tane aracımız bulunuyor. Olay anında da girilmeyen sokaklarımız var maalesef.  425 tane cadde ve sokak sıkıntılı. Yani sokaklar dar, çıkmaz sokak. Yanlış araç parkından dolayı mahalleye girip çıkamıyoruz. 342 tane site bulunuyor. Bunların 103 tanesi itfaiye standartlarına uygun. 239 tane siteye ya girilmiyor ya da girdiğimiz zaman yangına müdahale etmekte zorluk çekiyoruz. Yangına giderken sürücüler bize sıkıntılar çıkarıyor.

Bize verilen adres doğru olursa eğer, itfaiye hiçbir zaman geç kalmaz. Zamanında ihbar, doğru adres çok önemli. İtfaiye bütün olaylara ciddiyetle bakar asla geç kalmaz.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x