Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BİR RESMİN KALMIŞ BENDE…

İstanbul bir geline benzetilirse; Pendik o güzelin boynu, içinde teknelerin süzüldüğü hilal şeklindeki koyu da, onun boynundaki gerdanlıktır.

1960’lı yılların Pendik’inden alınmış bu manzaralar, unutulamayacak kadar sade ve güzel, ulaşılamayacak kadar uzaktır…

Eski Pendik’ten geriye, elimizdeki siyah beyaz birkaç fotoğraftan başka neredeyse bir şey kalmadı. Havası, suyu, coğrafyası, sosyal yaşamı, insanları bir bir değişti, yabancılaştı geçmişine…

Hayatta kalan eski birkaç Pendikli de olmasa; 30 – 40 yıl evveline ait en basit bir anı dahi konuşulmayacak bugün.
Beton binalar, trafik karmaşası, korna sesleri ,birbirlerine yabancı insanlar; zamanın çarkı içinde, hiç yaşanmamış gibi öğütüp silivermiş maziyi.

Oysa unutmak mümkün mü:
Pendik 1960’lı yılların sonlarına kadar küçük, şirin ve sakin bir balıkçı köyüydü.
Nüfus ve yapılaşma azdı. Herkes birbirini tanır ve selamlaşır, yabancılar hemen fark edilirdi. Sıcak -samimi bir komşuluk ilişkisi, sıkı bir ahbaplık vardı.
Diğer semtlerde oturan aileler de, özellikle tercih ederek Pendik’i gezmeye görmeye, burada dinlenmeye gelirlerdi. Gözünüzün alabildiğine pırıl pırıl ve masmavi bir deniz; burada yaşayan insanlara Allah’ın bir lütfu gibiydi.

İstanbul bir geline benzetilirse; Pendik o güzelin boynu, içinde teknelerin süzüldüğü hilal şeklindeki koyu da, onun boynundaki gerdanlıktı.

Pendikli için; baharda Tavşantepe’nin yeşilliğine kendini bırakmak, ağaçlara salıncak kurup sallanmak büyük bir keyifti. Yazın Temenye, Madallyon Plajı, Palmiye, Yosun, Kızılay, Küçük Kayalıklar, Büyük Kayalıklar ismiyle bilinen yerlerde, hatta vapur iskelesinin yanından, sahilden denize girilirdi.
Akşamları çay bahçelerinde oturulur, konserler dinlenir ya da huzur içerisinde sahilde dolaşılırdı.

O zamanlarda Pendik’te, Yazlık Mehtap – Park – Konak – Emek Sahil – Cep – Okmen gibi, yazlık ve kışlık olmak üzere tam 14 tane sinema vardı.
Küçük ama mutlu bir aile gibiydi Pendikliler.

Bugün çoğaldık, büyüdük, şehirleştik, modernleştik!
Ama biz o küçük mutluluk dolu Pendik’e sevdalı kaldık…

Metin Yazıcı

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x