Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BİLİMİ KEŞFETMEYE ANAOKULU ÇAĞINDAN BAŞLIYORLAR

Pendikli öğrenciler, belediyenin son dönemlerde inşa ettiği bilim merkezleriyle bilimi ve dünyayı keşfetmeye anaokulu çağından itibaren başlıyor. Belediyeye ait Esenler, Neşet Ertaş ve Sülüntepe Bilim Merkezleri’ne gelen öğrenciler, bilim ve teknolojiyi eğlenceli bir şekilde öğreniyor.

Neler yapılıyor?

Bilim Merkezlerinde her cumartesi günü farklı atölye çalışmaları yapılıyor. Böcek robot yapımı, yenilenebilir enerji kaynakları, motorlu gemi yapımı gibi atölye çalışmalarının yapıldığı merkezde atölye çalışmaları sonunda 50 çeşit düzenek ve deneysel ekipman yer alıyor. Merkezi gezen çocuklar bilimi yakından tanıma fırsatı buluyor.

“Üretici bir nesil yetiştirme hedefimiz var”

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kod yazan, robot geliştiren, roket tasarlayan, milli teknoloji hamlesini gerçekleştirecek gençler yetiştirmek istediklerini ifade ederek “Ümit ediyorum ki tüm bu yatırımlarımız sayesinde bilim ve teknoloji alanında önemli çalışmalar gerçekleştirecek isimler çıkacak. Dünyanın ve ülkemizin geleceğinde üretici bir nesil yetiştirme hedefi içindeyiz” dedi.

Pendik Bilim ve Sanat Merkezi bu hafta açılıyor

Öte yandan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçen yıl inşa edilen Pendik Bilim ve Sanat Merkezi bu hafta açılıyor. İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarına yönelik hizmet verecek merkezde öğrencilerde bilimsel düşüncenin geliştirilmesi amaçlanıyor. Sülüntepe Mahallesi’nde bulunan Pendik Bilim ve Sanat Merkezi’nde tarih ve felsefe atölyelerinden AR-GE’ye kadar çok sayıda bölüm bulunuyor.

DeneYap atölyelerinden biri Pendik’te

Öğrencilere yönelik bir diğer yatırımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapıyor. İBB, 5 DeneYap Atölyesinden birini Pendik’te kurdu. Pendik Dolayoba Semt Kütüphanesi’nde bulunan BELNET şubesini çocuk ve gençlere hizmet verecek DeneYap Teknoloji Atölyesi’ne dönüştürdü. Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeyi amaçlayan atölyede öğrenciler, siber güvenlikten robotik kodlamaya 3 yıl ücretsiz eğitim görecek.

Çocuklar Hayallerini Kodladı

Çocukların bilişim alanında üretici olmasını sağlayan Pendik Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda bir ilki gerçekleştirerek Programcılık Kursu düzenledi. Neyzen Tevfik Sanat Merkezi’nde verilen kurs 6 hafta sürdü. Gebze Teknik Üniversitesi ve Robincode Bilişim Teknoloji ve Girişimcilik Derneği işbirliğiyle düzenlenen kursta öğrenciler, programlamanın temelleri, siber güvenlik ve tekno girişimcilik konularında ayrıntılı eğitim aldılar.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x