Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BERBERİM ARKADAŞIMDIR KUAFÖRÜMÜ SEÇERİM

 

İlçemizin tüm cadde ve sokaklarında en az bir, yer yer sekiz – on adet erkek ya da bayan kuaförüne rast gelmek mümkün. Bu da bir anlamda Pendiklilerin bakımlarına önem verdiklerini gösteriyor. Yaptığımız araştırmada kadınların sık sık kuaför değiştirebildiğini, erkeklerin ise berberleriyle sağlam bir bağ kurduklarını tespit ettik.

Pendik’te erkek ve bayan olmak üzere yaklaşık 1200 kuaför mevcut. Bu sayıya da her yıl en az 100 yeni kuaförün daha eklendiği belirtilmekte. Netice itibari ile bu bir arz talep meselesi. Açılan salonların ihtiyacı karşılamak için açıldığını ve bu rakamların çok doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette rakamlar çoğalınca problemler de çoğalıyor. Kuaför salonlarının birbirine yakın mesafede olması, her önüne gelenin bir salon açabilmesi de istenmiyor. Rekabet ortamı haksız rekabete de yol açabiliyor. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz bir kuaför esnafımız, “Yeni hizmetler veren kuaförler sektöre canlılık verir. Kaliteli rakipler, yenilenmemize ve kendimizi daha hızlı değiştirmemize – geliştirmemize yardımcı olur. Kısacası iyiden ve kaliteden zarar gelmez.  Fakat hızlı ve fazla müşteriye sahip olmak için, ucuz ve kalitesiz ürünlerle çalışmak hem bu türden rekabet yapmak isteyen kuaförlere hem de sektöre zarar veriyor” şeklinde konuşuyor.

Bunlarla birlikte, ilçe özelinde salı günleri salonların kapalı tutulması fazlasıyla eleştiriliyor.

Diğer taraftan ilçemizde, Türkiye genelinde ve Uluslar arası yapılan yarışmalarda ödüller kazanmış, yaptığı saç modelleriyle şampiyonluklar elde etmiş kuaförlerimiz de mevcut. Aynı şekilde son teknoloji cihazlarla donatılmış, modern salonlarımız da bir hayli fazla. Pendikli kuaförler eriştikleri standartla komşu il ve ilçelerden de müşteri çekebiliyorlar.

Berberim arkadaşımdır, kuaförümü seçerim

Görüşlerine başvurduğumuz Pendikliler kuaför seçimi konusunda alternatiflere sahip olmaktan memnunlar.

Yaptığımız araştırmada gördüğümüz bir ayrıntı da şu: Kadınlar kalite, fiyat, estetik, ustalık, güler yüz, hijyen, model, ilgi alaka gibi faktörleri göz önünde bulundurur ve rahatlıkla kuaförlerini değiştirebilirlerken; erkekler temiz olsun, arkadaşım olsun, sıhhatler olsun diyorlar…

ÖZGE KOÇAK (27) MAĞAZA MÜDÜRÜ: Kuaför tercihimi yaparken fiyatları önemsiyorum. Pendik’teki kuaför fiyatlarından dolayı Maltepe’deki kuaförleri tercih ediyorum. Onları tercih ederken de, temiz olmalarını, hızlı olmalarını ve istediğim modeli çıkarmalarını göz önünde bulunduruyorum.

EBRAR TÜFEKÇİ (22) ÇALIŞMIYOR: Arkadaşlarımın kuaför önerilerini dikkate alıyorum. Daha çok bilindik yerlere gidiyorum. Kuaförün ilgi, alakası ve temiz olması benim için en önemli detaylardan biri.

YEŞİM YILMAZ (24) MAĞAZA MÜDÜRÜ: Kuaförümün güler yüzlü olmasına oldukça dikkat ediyorum. Etraftaki insanlar tarafından bilinmesi, iyi ve kaliteli görünmesi, işinde başarılı olmasını önemsiyorum.

PERİHAN AYDEMİR (53) EV HANIMI: Tabiki kuaförümü seçerken öncellikle işin ustasını tercih ediyorum. Bence bir kuaför işini özenle yapmalı ve müşterisini tanımalı.

FATMA ATASOY (39) İŞ KADINI: Benim için kuaförümün işinde başarılı olması, güler yüzlü olması, kaliteli ve uygun olması çok önemli. Pendik’e taşınalı 1 hafta oluyor. Henüz istediğim kriterde kuaför bulamadım.  Bostancı’da fiyatlar daha ucuz. Hala Bostancı’daki kuaförleri tercih ediyorum.

FATİH TÜYSÜZ (20) ÖĞRENCİ: Berberimi seçerken istediğim modeli yapabilmesini ve dükkanının evime yakın olmasını göz önüne alarak belirliyorum.

ANIL BERK KUZEYLİ (20) ÖĞRENCİ: Benim için önemli olan öncelikle hijyen. Kullanılan tıraş setinin güvenilir bir marka ve temiz olmasını dikkate alıyorum. Ayrıca berberimin muhabbetinin de iyi olmasını isterim.

EROL GENGÖNÜL (45) GÜVENLİKÇİ: Berberimin samimiyetine ve yaklaşımına, hijyen ve temizliğine dikkat ediyorum. Her şeyden önce sohbeti, muhabbeti çok önemli. Benim için berberim bir süre geçtikten sonra aileden biriymiş gibi oluyor. Berberimle rahat rahat sohbet edip, çayımı içmeliyim.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x