Gündem Haber Girişi : 01 Kasım 2023 11:50

Benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları |1 Kasım 2023 akaryakıt fiyatları

Benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları |1 Kasım 2023 akaryakıt fiyatları

Brent petrol fiyatları değiştikçe, benzin ve motorin fiyatları da farklılık gösteriyor. Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını araştırıyor. Peki, 1 Kasım 2023 akaryakıt litre fiyatlarında indirim ya da zam var mı? 1 Kasım 2023 benzin, motorin (mazot) fiyatları ne kadar, güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? Benzin litre fiyatı ve motorin litre fiyatı kaç para, dizel yakıt ne kadar oldu?

Benzin ve motorin 2023 güncel fiyatları

Benzinin litre fiyatına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 67 kuruş indirim geldi.

İndirim sonrası benzin İstanbul’da 34,43 liraya; Ankara’da 35,07 liraya, İzmir’de ise 35,16 liraya düştü.

Motorin ise İstanbul’da 38,02 liraya, Ankara’da 38,61 liraya, İzmir’de ise 38,82 liraya satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor

Motorin Nedir?

Mazot olarak bilinir. Benzine göre daha zor tutuşan motorin, karbon ve hidrojen yapı bileşenlerinden oluşan petrol türevli bir akaryakıttır. Depolama işlemi daha kolay yapılır. Kolay muhafaza edilir. Benzine göre daha uygun fiyatlı. Dizel otomobillerin yakıt tüketimi düşüktür.