Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BELEDİYE ÇEKÇEKÇİ VE HURDACILARLA İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR

Pendik Belediyesi hem çevresel hem de ekonomik kazancın sağlanması için çekçekçiler ve hurdacılarla işbirliğine gidiyor. Eşi benzeri olmayan bu uygulamada çekçekçiler ve hurdacılar, topladıkları atıkları hizmete yeni giren Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi’ne ücret karşılığında bırakacak.

Sokak aralarını dolaşarak kağıt ve ambalaj atıkları toplayan çekçekçiler için Pendik’te Pendik Belediyesi, çekçekçi ve hurdacılara yönelik eşi benzeri olmayan bir uygulama için kolları sıvadı. Hem çevresel hem de ekonomik kazanç sağlayacak uygulamada belediye, çekçekçi ve hurdacılarla işbirliğine gidecek. Buna göre çekçekçi ve hurdacılar topladıkları atıkları, hizmete yeni giren Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi’ne bırakacak. Atıkların bedeli ise hurdacıların istediği dönemde; günlük, haftalık ya da aylık şeklinde kendilerine ödenecek.

Mahalle aralarındaki kötü kokular sona erecek

Yeni uygulamayla birlikte çekçekçi ve hurdacıların topladıkları atıkları evlerinde ya da mahalle aralarında belli başlı bölgelerde biriktirmelerinden dolayı oluşan görüntü kirliliği ve kötü kokuların da önüne geçilmesi hedefleniyor.  Konuyla ilgili Pendik’te faaliyet gösteren çekçekçilerle görüşmeler sürüyor. Çekçekçiler, uygulamaya sıcak bakıyor. Günde 100 ila 200 kilogram arasında atık toplayabilen çekçekçiler sayesinde dev tesisin verimi daha da artacak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x