Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Başkan Ahmet Cin: “Bu işin peşini bırakmayacağız”

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin basın toplantısı düzenledi. Toplantının gündemi İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

Başkan Ahmet Cin, İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na basın toplantısı ile yanıt verdi.

Başkan Cin şu sözlere yer verdi: “Belediyemizden Kiptaş ve İBB tarafından alınan bütün ruhsatlar burada. Çamçeşme’deki lüks proje, sosyal konut olmadığına göre bu projenin de ruhsatını bizden almalılar. Ama Almadılar. Bu istismardır. Hakka tecavüzdür.  Bütün ruhsatlar Pendik’ten bu niye değil?  Bu işin peşini bırakmayacağız.”

“Başkan İmamoğlu  dertlenecekse;  2,5 yılda teslim aldıkları halde, vatandaşa vermedikleri hazır konutlarla ilgili dertlensin. Vatandaşlarımızın hakkını teslim edin. İlçelere eşit hizmetten bahsediyor. Hizmet yok ki neyin eşitliği olsun. Daha yapılanlar teslim edilmemiş.”

Düzenlenen basın toplantısında  Başkan Cin, Pendik sınırlarında;  lüks standartlarda, gelir elde etmek üzere yapılan projeyle ilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Pendik Belediyesi’ni yok saydığını, KİPTAŞ’ın kendilerine ruhsat almak için müracaat etmediği gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden teamüle aykırı bir şekilde ruhsat aldığını ifade etti.

Başkan Cin sözlerine şöyle devam etti; “KİPTAŞ Pendik sınırlarında 17 proje gerçekleştirdi ve bunların ruhsatlarını Pendik Belediyesi’nden aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken Müdürlüğü de Pendik sınırlarında yapılan bütün inşaatlarının ruhsatlarını belediyemizden aldı. Sayın İmamoğlu döneminde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizden 2 ruhsat aldı. Bunlar, mevzuata uygun olarak düzenlenip kendilerine verildi.

Gelir getirici bu işte bizden ruhsat almadılar. İstemediler bile. Bu Pendik’i yok saymaktır. Pendik’in hakkını yemektir. Buna müsaade edemeyiz, etmeyeceğiz.

Başkan bey rahatsız olsa da Pendik’in hakkını her ortamda arayacağız. İşte Belediyemizden KİPTAŞ ve İBB tarafından alınan bütün ruhsatlar burada.”

SAYGI GÖSTERİR SAYGI BEKLERİZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı konuşmada, kendisinin itibarına yönelik bir saldırı yapıldığını iddia etmesini de değerlendiren Başkan Ahmet Cin; “Sayın Belediye başkanının hem başkan hem kişi olarak itibarı yanımızda saklıdır. Ancak, söz konusu olan kişisel bir mesele değil, kişisel bir itibar meselesi hiç değildir. Sayın Başkan’ın itibarı gibi bizim de kurumumuzun da itibarı var. Saygı isteyen öncelikle saygı gösterecek. Pendik’te 140 bin metrekare inşaat projelendireceksiniz ve biz bunu zabıta denetiminde öğreneceğiz. Saygı bunun neresinde?  Pendik’i yok sayarak Pendik’e ve Belediyemize saygısızlık yapılmasını sineye çekemeyiz” Dedi.

İŞ BİRLİKLERİNİ SUÇ GİBİ SÖYLÜYORLAR

İBB Başkanı İmamoğlu’nun vakıflarla ilgili yaptığı göndermeye de değinen Ahmet Cin; ” Başkan Bey, AK Parti döneminde yapılan yatırımlar arasında tercihler kullanıyor, bazılarını sahipleniyor, kendisi yapmış gibi anlatıyor. Bazılarını ise suçmuş gibi gösteriyor. Kiptaş, İBB, Pendik Belediyesi ve bir vakıf arasında, halkın doğrudan faydalandığı bir hizmet için iş birliği yapıldı. Başkan bu iş birliğinden rahatsız olmuş.

Bu iş birliğini bir suçmuş gibi söylüyor. Bu iş de dönemimizde yapılan bütün diğer işler gibi vatandaşımızın menfaati için yapılmıştır. Ortadadır, gizlisi saklısı yoktur.

Başkan beye tavsiye ediyorum, bu işbirliklerine de sahip çıksın. Suçmuş gibi göstermekten vazgeçsin.

2,5 YILDA 432 KONUTU TESLİM EDEMEDİLER

Pendik’te gecekondu sahiplerine verilmek üzere yapıldığı halde teslimleri yapılmayan sosyal konutlarla ilgili İBB icraatının anlaşılamaz olduğunu, seçimin üzerinden 2,5 yıl geçtiği halde, bu konutların teslim edilmemiş olmasının kasıtlı değilse iş bilmezlik olduğunu ifade eden Ahmet Cin; “AK Parti döneminde, Pendik’teki gecekondu sahiplerine verilmek üzere 432 konutun inşaatı tamamlandı.

Bu konutların hak sahiplerine teslimi gerekiyor. Sayın başkanın, başkanlığının üzerinden 2,5 yıl geçti, hiçbir hak sahibine evini teslim etmediler. Üstelik bu konutları, kiraya vermek istediklerini biliyoruz. Buna itiraz ediyoruz. Bu arada, başkan bey dertlenecekse, 2,5 yılda, hazır teslim aldıkları halde, vatandaşa teslim edemedikleri hazır konutlarla ilgili dertlensin. Teslim edin vatandaşlarımızın hakkını. Başkan bey, ilçelere eşit hizmetten bahsediyor. Hizmet yok ki neyin eşitliği olsun. Daha yapılanlar teslim edilmemiş.”

NE OLMUŞTU?

Pendik ilçe sınırlarında, 42 bin metrekare alanda yapılan 140 bin metrekare inşaat projesiyle ilgili Pendik Belediyesi’nden ruhsat alınmamasına,  Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin İSKİ Genel Kurulu’nda tepki göstermişti.

27 Kasım Cumartesi Günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Çamçeşme’deki proje alanında temel atma töreni düzenlemiş, temel atma töreninde Başkan Ahmet Cin’i hedef alan bir konuşma yapmıştı.

Başkan Ahmet Cin 29 Kasım’da bir video mesajla Ekrem İmamoğlu’na cevap vermiş, sosyal medya hesaplarında yayınladığı videonun sonunda, konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceğini ilan etmişti.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x