Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Balyalı’dan Büyükşehir Meclisi’nde TÜGVA Tepkisi

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Sözcüsü Tarık Balyalı mart ayı oturumunda gündeme gelen TÜGVA ile ilgili gazetemize bir açıklama yaptı.

Balyalı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“AKP grubu; TÜGVA Genel Merkezi tarafından 2019 yılından beri işgal edildiği için İBB’nin hukuki süreç başlattığı yaklaşık 1000 metrekarelik İBB arazisinin, AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’ne 10 yıllığına bedelsiz tahsisi için teklif sundu. 

AKP döneminde İBB arazisi üzerine tartışmalı şekilde inşa edilen Eyüp’teki TÜGVA Genel Merkezi’nin 2019 yılından beri yanındaki yaklaşık 1000 metrekarelik İBB arazisini de işgal edip otopark olarak kullandığı tespit edilmişti.

İBB görevlilerinin tespit için gittiği alana girişine, TÜGVA tarafından izin verilmemiş, İBB tarafından da hukuki işlem başlatılmıştı.

İBB’nin geri almaya çalıştığı arazisi için İBB Meclisi’nin mart ayı oturumlarının 14 Mart günü gerçekleştirilen ilk birleşiminde AKP grubu tarafından dikkat çeken bir teklif sunuldu.

Söz konusu arazinin sadece ada ve parsel bilgileri sıralanarak 10 yıllığına Eyüpsultan Belediyesi’ne bedelsiz tahsisi istendi.

Teklifin gündeme alınarak komisyona sevk edilmesi talep edildi.

PARSELLERLE İLGİLİ MECLİSE AÇIKLAMA YAPILMADI

Parseller üzerinde ne olduğunun, imar durumunun, belediyenin bu araziyi hangi amaçla istendiğinin açıklanmasını istedik.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da “Komisyona onun için havale ediyoruz, üstünde ne var ne yok bakılır rapor olarak gelir. Bunların hepsi komisyonda konuşulacak” dedi.

sorumuza cevap verilmediğini söyleyerek tekrar ve ısrarla söz istedim. Ancak oturumu yöneten İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, söz vermedi. CHP grubu olarak masalara vurarak bu durumu protesto ettik. Teklifin komisyona havalesi oy çokluğu ile kabul edildi.

“KORSAN BİR GİRİŞİM”

 Israrla sorduk neresi olduğunu cevap verilmedi. ‘Grup sözcüsü olarak neresi olduğunu ben açıklayacağım’ deyince de bana söz verilmedi. Hemen inceledik ve TÜGVA Genel Merkezi’nin arkasında bulunan bahçelik alan olduğunu gördük. İBB, bu parseller sadece TÜGVA tarafından kullanıldığı, kamuya açık olmadığı gerekçesi ile ecrimisil (işgal tazminatı) göndermişti, kaymakamlığa da tahliye yazısı yazmıştı. Ama AK Parti grubu, ecrimisil ve tahliye ihtimalini ortadan kaldırmak için korsan bir girişimle bu alanın Eyüpsultan Belediyesi’ne tahsisini gündeme getirdi. Birilerinin nasıl kollandığını ve hala bazı vakıflara derneklere AK Parti açısından hizmet döneminin sona ermediğini gösteren çok net bir örnek oldu”

AKP grubunun tepki çeken teklifi önümüzdeki günlerde komisyonlar tarafından incelendikten sonra mecliste oya sunulacak.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x