Gündem Haber Girişi : 13 Nisan 2023 12:50

Bakan Varank ve Togg heyeti, Özbek öğrencilerle buluştu

Bakan Varank ve Togg heyeti, Özbek öğrencilerle buluştu

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren global teknoloji markası Togg’u tıpkı vakitte Türk Devletleri Teşkilatı Periyot Lideri olan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e Togg heyeti ile birlikte teslim eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Özbek öğrencilerle buluştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Taşkent’teki İktisat ve Teknoloji Üniversitesi yerleşkesini ziyaret eden Bakan Varank, “Türkiye’nin kabiliyetlerini tüm dünyaya yansıtan bir proje. Togg’u Avrupa’nın caddelerinde de görmeye başlayacağız.” dedi.

Bakan Varank, TOBB ve Togg İdare Konseyi Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Togg idare konseyi üyeleri Kamilhan Süleyman Yazıcı (Anadolu Grubu), Bekir Cem Köksal (Zorlu Holding), Murat Yalçıntaş (BMC) ve Serkan Öztürk (Turkcell) ile birlikte Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e Togg teslimatının akabinde inşaatı tamamlanmak üzere olan TOBB ETÜ Taşkent Yerleşkesine geçti. Bakan Varank’a ziyaretinde Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Hocayev, Gençlik Siyaseti ve Spor Bakanı Adham İkramov ile Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar eşlik etti.

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ortak vizyonu ile çağdaş ve çağa uygun bir üniversite yerleşkesinin Taşkent’te inşa edildiğini belirtti. TOBB ETÜ'nün Türkiye'nin de çok başarılı üniversitelerinden olduğunu vurgulayan Varank, bunun için Özbekistan'ın ve üniversitenin gereğince potansiyele sahip olduğunu söz etti.

Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üniversite ile ilgilerini geliştirmek istediklerine değinerek Varank, “Şu anda tüm Türkiye genelinde 92 teknoparkta, bin 500'ün üzerinde AR-GE merkezinde, KOSGEB'e bağlı TEKMER'lerde, kuluçka merkezlerinde gençlerimizi girişimci, özellikle teknoloji girişimciliği yapmak için büyük bir gayret gösteriyoruz.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı devir başkanı

Görüşmede üniversite hakkında bilgi alan Varank, daha sonra öğrencilerle fotoğraf çektirdi, akabinde da basına değerlendirmelerde bulundu. Bakan Varank, onur ve gurur verici bir misyonla Özbekistan’da bulunduklarını hatırlatarak, “Türkiye’nin otomobilini TOGG T10X’i Özbekistan Cumhurbaşkanına teslim ettik. Türkiye’nin, sayın Cumhurbaşkanımızın bir hediyesi olarak Türkiye’nin teknoloji harikası, dünyayla rekabet edebilecek aracını bu ülkeye getirmiş olduk. Özbekistan Cumhurbaşkanı sayın Mirziyoyev şu anda Türk Devletleri Teşkilatı’nın dönem başkanı. Aslında getirdiğimiz bu hediye bu manada da çok anlamlı.” diye konuştu.

Makam aracı oldu

Türkiye son 20 yılda yaptığı yatırımlarla endüstride, üretimde, teknolojide çok önemli bir ivme yakaladığını ve bunun meyvelerini her gün almaya devam ettiklerini tabir eden Varank, “Türkiye’nin arabası projesi de sahiden Türkiye’nin kabiliyetlerini tüm dünyaya gösteren bir proje oldu. Şu anda Türkiye’nin arabası bakanlarımız tarafından makam aracı olarak kullanılıyor. Peyderpey vatandaşlarımız araçlarını teslim almaya başlayacaklar.” sözlerini kullandı.

Devlet takviyesiyle özel dal başarısı

Varank, Türkiye’yi teknoloji üreten, katma pahalı üretim yapan bir ülke haline getirmek istediklerini, bunun yolunun da inovasyondan, AR-GE’den, endüstriden ve yatırımdan geçtiğini vurgulayarak “Togg, devletimizin verdiği takviyelerle özel dalımızın nasıl işler başarabileceğinin de en hoş göstergesidir. Togg’u Türk Dünyasının en güçlü en değerli ülkelerinden biri olan Özbekistan’a getirmekten Sayın Cumhurbaşkanına Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarıyla teslim etmekten, içerisine bindiğinde aracı kullanırken yaşadığı memnunluğu, gururu görmekten hakikaten çok şad olduk.” formunda konuştu.

İlişkileri taçlandırıyoruz

Togg ile iki ülke ortasındaki ilgileri taçlandırdıklarının altını çizen Varank, Önümüzdeki periyotta endüstride, ticarette, teknolojide iki ülkenin yapacağı işler var. Özbekistan’ın kalkınma atağına biz ülke olarak büyük katkı sağlıyoruz. Bunu devam ettireceğiz, Türkiye’nin arabası ile bağlantıları taçlandırmış olduk. Bursa’nın armağanını de sayın Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’a Bursalılar ismine ben teslim ettim.” diye konuştu.

Varank, TOBB ETÜ Taşkent kampüsünün iki cumhurbaşkanının stratejik vizyonunun bir yansıması olduğunu bildirerek “Bu üniversitede okuyan gençlerimiz aslında Özbekçeyi anadilleri olduğu için biliyorlar, Rusçayı biliyorlar, İngilizce eğitim veriliyor, buradaki öğrencilerimizin tamamı birebir vakitte Türkçeyi de öğrenip konuşuyorlar. Çok lisanlı eğitim veren, hem bu ülkede ancak tıpkı vakitte bölgede tesir oluşturabilecek bir üniversiteden bahsediyoruz.” dedi.

İki Cumhurbaşkanı açacak

Üç ay içinde yerleşkenin tamamlanacağını açıklayan Varank, “İki Cumhurbaşkanı da gururla iki ülke ortasındaki alakaların bir nişanesi olarak buranın resmi açılışını gerçekleştirecekler. Biz sayın Cumhurbaşkanlarına bu mevzuyu arz ettik. Memnuniyetle kabul ettiler. İyi uğurlu olsun diyoruz. Hem Türkiye’nin arabası Türkiye’ye iyi olsun tekrar, tıpkı vakitte Özbekistan’a da güzel olsun. Bu üniversiteyi de önümüzdeki yıllarda isminden kelam ettirecek bir üniversite olacak göreceğiz. Ona da iyi uğurlu olsun diyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, basına yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Gemlik mavisini tercihi daha evvel bildirdiğini aktararak “Türkiye’nin Otomobili’ni teslim ederken yanında ufak da bir ikramımız oluyor. Biliyorsunuz Türkiye’nin Arabası Gemlik’te, Bursa’da üretiliyor. Bursa’nın bir eseri diyebiliriz. Onun için biz aracı teslim ederken birebir kutunun içerisinde Bursa’nın en hoş tatlılarından olan kestane şekerini de kendilerine Bursalıların ikramı olarak teslim ettik.” dedi.

Varank, Cumhurbaşkanı Mirzizoyev ile yaptığı görüşmede Togg’un üretildiği kentin futbol grubu olan Bursaspor’un üzerinde “Mirziyoyev” yazılı 16 numaralı formasını konut sahibi cumhurbaşkanına ikram etmişti.

Hibya Haber Ajansı