Gündem Haber Girişi : 10 Nisan 2023 14:50

Bakan Varank: “Türk ordusunun uzaydaki gözü olacak”

Bakan Varank: “Türk ordusunun uzaydaki gözü olacak”

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen ve metre altı çözünürlükle Dünya’nın her yerinde imaj çekme kabiliyetine sahip İMECE Uydusunda heyecanlı bekleyiş devam ediyor. İMECE, 11 Nisan’da yani yarın uzaya fırlatılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İMECE’nin Türkiye’nin uzay seyahatinde kıymetli bir kilometre taşı olduğunu tabir ederek “Savunma, afet idaresi, etraf ve şehircilik, tarım ve orman alanlarında hizmet verecek İMECE, tıpkı vakitte Türk ordusunun uzaydaki gözü olacak.” dedi.

Bakan Varank, Dal Yerleşkede Programı Tanıtım Merasimine katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’ndeki merasimde konuşan Varank, uzay seyahatine hazırlanan İMECE ile ilgili şunları söyledi:

“Yarın Türkiye’nin uzay çalışmalarında kıymetli bir kilometre taşı olan İMECE’yi yörüngesine uğurluyoruz. Savunma, afet idaresi, etraf ve şehircilik, tarım ve orman alanlarında hizmet verecek İMECE, tıpkı vakitte Türk ordusunun uzaydaki gözü olacak. Ülkemizin metre altı yüksek çözünürlüğe sahip yerli ve ulusal birinci müşahede uydusu İMECE ile dünyanın her tarafından istediğimiz imaj elde edebileceğiz. İMECE’nin elektro-optik kamerasından yönlendirilebilir antenine, elektrikli itki motorundan güneş algılayıcısına kadar birçok ekipmanı da Türk mühendisler tarafında tasarlanıp üretildi.”

İMECE’ye küp uyduların da eşlik edeceğini söyleyen Bakan Varank, “Tabii yarın için bizi sevindiren diğer bir konu daha var. İMECE yarın yörüngesine fırlatılırken özel dal tarafından geliştirilen küp uydular da ona eşlik edecek. Connecta T2.1, Kılıçsat ve Akup küp uyduları da İMECE’yle birlikte uzaya fırlatılacak. Yani tek seferde Türkiye’den 4 tane uyduyu uzaya göndermiş olacağız. İşte bu noktaya gelen bir Türkiye var.” diye konuştu.

İMECE’nin Salı günü Türkiye saati ile 09.50’de ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılması planlanıyor. İMECE için 11 Nisan Salı günü Ankara’da bulunan TÜBİTAK UZAY’da fırlatma merasimi düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntü bildiriyle katılacağı merasimde, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Bakan Varank ise yer istasyonunda bulunacak.

Dünya’nın her yerinden görüntü

680 kilometre irtifada Güneş’e eş vakitli yörüngede konumlanacak İMECE, tasarım misyon ömrü olan 5 yıl boyunca; gaye teşhis, tespit, doğal afet, ziraî uygulamalar üzere birçok alanda ülkemize hizmet verecek. Uydu, Dünya’nın her yerinden manzara elde edebilecek.

Elektro-optik uydu kamerası

Milli imkanlarla geliştirilen yer müşahede uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen deneyim ile donatıldı. Türkiye’de birinci kere üretilen metre altı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE'ye entegre edildi. Teknolojik olarak kritik kıymete sahip bu kamera sayesinde Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu imgesi muhtaçlığı yerli kaynaklarla karşılanacak.

İMECE ile geliştirildi

İMECE’de elektro-optik kameranın yanı sıra uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, yönelim ve yörünge belirleme, güç ve haberleşme alt sistemleri TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp üretildi. İMECE Projesi kapsamında uçuş bilgisayarı yazılımları başta olmak üzere, yönelim ve yörünge yazılımları, tahlil yazılımları, yer istasyonu yazılımları da TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından geliştirildi. İMECE Uydusuna, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneli ile katkı sağladı.

İhracat potansiyeli

İMECE Projesinden elde edilen çıktılar, Türkiye’nin gelecekte sahip olacağı yeni uyduların yapıtaşını oluşturacak. Bu proje ile sahip olunan kritik uzay teknolojilerinin yanı sıra bu alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanımı da sağlanmış olacak. Proje kapsamında üretilen ekipmanların uzay tarihçesi kazanmasıyla Türkiye katma pahası yüksek sistemleri ihraç etme potansiyeli kazanacak.

Şubat’ta ABD’ye uçtu

Haziran 2022 tarihinden itibaren ısıl vakum, titreşim, akustik ve elektromanyetik uyumluluk testlerini muvaffakiyetle geçen İMECE Uydusu, Şubat ayında fırlatma üssünün bulunduğu ABD’ye gönderildi.

Hibya Haber Ajansı