Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BAHÇE BAKIMI KURSUNA KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bahçe Bakımı Kursu, 9 haftalık eğitimini Atatürk Arboretumu’na düzenlenen geziyle tamamladı.  Bahçıvanlık Sertifikası alacak kursiyerlerin en büyük hedefi bilinçli bir meyve ve sebze yetiştiricisi olmak.

Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde Hamid Aytaç Kültür Merkezi’nde verilen kursa 30 öğrenci kayıt yaptırdı. Kadınların da büyük ilgi gösterdiği kursta haftada 3 gün eğitim verildi.  Öğrenciler, aşılama tekniklerinden zararlılarla mücadeleye kadar geniş bir yelpazede verilen teorik derslerin yanı sıra öğrendiklerini uygulamalı olarak görme şansı da buldu.

Atatürk Arboretumu’nu gezdiler

Önce Pendik Belediyesi tarafından kurulan meyve bahçesinde uygulama yapan kursiyerler, ardından da Sarıyer’de bulunan en zengin ağaç parklarından Atatürk Arboretumu’nu gezdi. Kurs Öğretmeni Şefkat Çetin’in rehberliğinde ender nitelikteki ağaç ve bitkileri tanıyan ve öğrendiklerini pekiştiren öğrenciler, aynı zamanda keyifli bir gün yaşadı.  Hem kursu hem de geziyi düzenleyen Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğüne teşekkür eden öğrenciler, kendileri için çok faydalı olduğunu belirtti.

Amaçları bilinçli tarım yapmak

Kursiyerlerin en büyük amacı hem sebze hem de ağaç yetiştirirken bu işi doğru bilgilerle yapmak.  Erkeklerin yanı sıra kadınların da büyük ilgi gösterdiği eğitimi tamamlayanların birçoğunun hayali, kendi bahçelerinde bu işi yapmak.  Örneğin 30 yıl önce çıktığı memleketi Amasya’ya dönüş yapacağını söyleyen Fadime Ak (52): “Artık çocuklarım büyüdü. Kendime ait 5 dönümlük arazim var. Orada artık daha doğru bilgilerle sebze ve meyve yetiştirmek istiyorum. Burada çok şey öğrendim. Aşılamayı, gübrelemeyi köyde erkekler yapardı, artık ben de yapabilirim.” diyor.  Kursa katılan diğer hanımların da görüşleri aynı yönde.

Hatice Koç: Kendi terasımda bitki yetiştirmeye başladım. Gökçeada’da bir zeytinlik aldım.  Artık bu işe gönül verdim.

Sevgi Çetinkıran: Amacım Bilecik taraflarında organik meyve ve sebze yetiştirmek.

Suna Kalender: Sakarya’da meyve bahçesi aldık. Bilmeden bu işe başladık; ama kurs sayesinde çok bilgi sahibi oldum.  Ağaç budamadan hastalıklarına kadar birçok şey öğrendim.

Gülter Dal: Evimizin bahçesinde sebze ve meyve yetiştirmek için bu işe başladım; ama kursta teraryum (fanus bahçe) yapmayı da öğretmeleri sürpriz oldu. Bu işi çok sevdim ve ticarete dönüştürmek istiyorum.

Bahçıvanlık Sertifikalı kursun ikincisi de düzenlenecek

Programı başarıyla tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını alarak bahçıvanlık yapabilme yetkisine sahip olacak, özel veya kurumsal fidanlık, sera ve bahçelerde çalışabilecek. Kursun ikincisi de yakında düzenlenecek.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x