Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

AYŞE DEĞİL ESNAF TATİLE ÇIKSIN

Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki parolamız ‘Ayşe tatile çıksın’ idi. O yıllar çok geride kaldı. Mevcut ekonomik durgunluktan dolayı esnafımızın yaşadığı sıkıntıları değerlendirdiğimizde; tatil sezonunun yaşandığı şu dönemde, bu parolayı ‘Ayşe değil esnaf tatile çıksın’ şeklinde uyarladık.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın parolasıydı ‘Ayşe tatile çıksın’. O tarihte Ayşe tatile çıktı ve Kıbrıs Türkleri özgürlüklerine kavuştu. Yavru Vatan’ı kurtarmıştık.

Aradan geçen onca yıldan sonra, Anavatan Türkiye’de esnaflarla ‘tatil’ konusunu irdelerken aynı parola düştü aklımıza.

Çünkü söyleştiğimiz birçok esnaf, özellikle ekonomik nedenlerden dolayı tatile çıkamadıklarından yakınıyordu.

İşte muhabirimiz Ayşe Özyurt da hazırladığı haberini böyle oluşturmuş oldu. Başlığa ‘Ayşe değil esnaf tatile çıksın’ ibaresini kondurdu.

Evet. Ülkede bir ekonomik krizin yaşanmakta olduğu açık. Bu krizden öncelikle vatandaşlarla birlikte küçük ve orta ölçekli esnaflarımız etkileniyor. İşlerin durgun olması keyifleri kaçırıyor.

Daralan ekonomide bir kişinin tatil bedelinin dahi ciddi maliyeti varken, ailecek tatile çıkmak adeta hayal oluyor. Sabahın erken saatlerinden akşamın geç vakitlerine kadar iş yerinde mesai yapan esnaflarımız hak ettikleri, ihtiyaçları olan tatili sürekli ertelemek zorunda kalıyorlar.

Mevcut şartların zamanla tatil kültürünü körelttiği, insanların bu noktada ‘olmasa da olur’ anlayışına yöneldiği de konunun sosyolojik başka bir boyutu.

Ülkemizde bayram tatilleri oldukça fazla. Ama bu günleri tatil tadında değerlendiremiyorsanız, zaman boşa geçmiş oluyor.

Herkesin, gündeme getirdiğimiz esnaflarımızın da doya doya tatil yapabilecekleri şartların kısa sürede oluşmasını diliyoruz.

İşte mikrofon uzattığımız esnaflarımızın konuyla ilgili görüşleri:

SEVİM ERDEM (70): İlçemizde 20 senedir esnafım. Geçtiğimiz yıllarda tatile gidebiliyordum. İşler son zamanlar da hiç iyi gitmiyor. Bu yüzden tatile gidemiyorum. Hatta pazar günleri bile çalışıyoruz. Keşke belirli bir gün esnafa tatil olsa. Günlere ayırıp cadde cadde dönüşümlü tatil yapılabilir diye düşünüyorum.

ABDULKADİR KÖKNER (58): Esnaf olarak tatile çıkamıyoruz. Tatile çıkamadığımız gibi pazar günleri bile çalışıyoruz. 20 yıldır Pendik’te esnaflık yapıyorum. Son 3- 4 yıldır tatile gidemedik. Memurlar rahatlıkla tatil yapıyorlar. Ama esnafın durumu belli. İşlerimiz de çok durgun. Tatili hayal bile edemiyoruz.

ÜMMÜHAN ŞEN (23): 5 senedir bu sektördeyim. Her sene senelik iznimizi kullanıp tatile çıkıyoruz. Bu konuda rahatız. Ekonomik olarak vatandaşın durumu iyi olunca işlerimiz de iyi oluyor. Son zamanlarda işler durgun olsa da tatilimi yine aksatmayacağım. İş arkadaşım tatilden gelir gelmez, ben de gitmeyi düşünüyorum.

YAKUP GENYÜZ (26): Dükkanı başkasına bırakıp tatile gidemiyoruz. Pendik’te 13 yıldır esnafım. Satışlarımız da azaldı. Özellikle yaz aylarında vatandaş tatile gittiği için işlerimiz duruyor. Yine de ekmek parası, dükkanı kapatamıyoruz.

FATMA KARAKUŞ (50): 19 senedir esnaflık yapıyorum. İşlerimiz çok şükür iyi. Tatilden yeni geldim. Aslında özellikle rezervasyon yaptırıp da bir tatil planlamadım. Kız kardeşim Alanya’da ameliyat oldu. Onun yanına gitmişken tatilimi de yaptım sayılır. Zaten tek kişi bile tatile gitmek çok maliyetli. Ameliyatı bahane edip tatile gittim diyebilirim.

ALİ KURTOĞLU (21): Pendik’te 11 yıldır esnaflık yapıyorum. Ülkenin ekonomik durumunun kötüye gitmesinden dolayı son 2 yıldır tatile gidemiyorum. Bayramlar da bile çalışmak zorunda kalıyoruz. İşlerin durgun olması tatile gitmemize büyük bir engel.

MİKAİL YAKUP (42): 25 senedir esnafım. Her yaz tatile gitmeyi ihmal etmiyorum. İşlerimiz çok şükür gayet iyi. Tatil yapmak isteyen kişi, dükkanına bir yardımcı alıp istediği yere gider. Bence bizim insanımızın tatil kültürü yok. Yeter ki insanın içinde olsun.

HALİME AYDİN (45): Yeni bir işletme kurduk. Bu sebepten dolayı tatile gidemedim. Aslına bakarsanız 20 senedir esnaflık yapıyorum. 20 senedir de tatile gidemiyorum. İnşallah işlerimiz güzel giderse iş arkadaşımla dönüşümlü olarak tatil yapmayı düşünüyoruz.

ENGİN KÖSE (38): 16 yıldır esnafım. Kredi kartlarımızı kullanarak tatile gidiyoruz. Gittiğimizde de borçları düşünüyoruz. Tatilden bir şey anlamıyoruz. Tatil dönüşü aylarca borcunu ödüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda tatil yapmak daha ucuzdu. Şimdi her şey çok pahalı.

 

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x