Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

GAZETECİLERE KÜLTÜR AŞISI

AYGAD’ın kültür ve sanat gazeteciliği çalıştayında, gazeteciler hem seminerlere katıldılar hem de İstanbul’un kültürel yerlerini gezdiler

ANADOLU Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD), Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile ‘Kültür ve Sanat Gazeteciliği Eğitim Programı’ düzenledi. Pendik Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı programa Türkiye’nin 22 ilinden gazeteciler katıldı.

Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ; “Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti olarak, amacımız bu eğitim programı ile kültür, tarih, sanat ve turizm miras ve yatırımlarımızın bundan sonra haberleştirilmesi, halka anlatılması için yayınlar yapılması için bu alandaki haberciliğin nasıl yapılacağını aktarmaktır.

Bu program ile hem kültür varlıkları yerinde görülecek hem sanatın her alanındaki gelişmeler anlatılacak hem bunların nasıl sunulacağı öğretilecektir” dedi.

İlk eğitim çalıştayında Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de bir konuşma yaparak AYGAD yönetimini tebrik etti. Katılımcılara teşekkür plaketinin verildiği programda Prof. Dr. Erhan Eroğlu yerel gazetecilere iletişim ile ilgili bir sunum yaptı.

 TARİH SOLUDULAR

Seminer sonrası gazeteciler Aydos Kalesi’ni gezdiler. Kale gezisinde AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

Programının ikinci gününde; Maltepe Üniversitesi Sağlık İletişim Uzmanı & Dr. Öğretim Üyesi Dr. Abdülbeşir Ceylan ‘Pandeminin Kültür ve Sanat Üzerindeki Etkisi’ başlıklı bir konuşma  gerçekleştirdi.

Seminerin ardından boğaz turu yapan ekip Ayasofya Müzesini rehber eşliğiyle gezdikten sonra; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Valilik ziyaretinin ardından Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım tarafından ağırlanan AYGAD yönetimi ve Anadolu’dan gelen gazeteciler, millet bahçesini gezerek bilgi aldılar. Programda konuşan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a teşekkür etti.

 

DOĞAYLA İÇ İÇE

‘Dijital Dönüşümde Kültür ve Sanatın Yeri’nin anlatıldığı üçüncü gün programında da; Şile’ye geçen ekip, yemekten sonra ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’a Şile bezinden yapılmış atkı ile ilçenin tüm güzelliklerinin işlendiği bir tablo hediye etti.

 PROGRAM SERTİFİKA TÖRENİ İLE TACLANDI

Etkinliğin 4. ve son gününde Doç. Dr. Selva Ersöz Karakulakoğlu ‘Basımda Kültür ve Sanat Kavramlarına Yaklaşım’ konusunda gazetelerde ve web sayfalarında kültür – sanat haberlerinin oluşumu hakkında bilgi verdi.

Daha sonra sahnede sertifikalarını alan gazeteciler de  kısa bir konuşma yaptılar. Katılımcılara AYGAD ve Kültür Bakanlığı onaylı sertifika takdim edildi.

Çalıştay, çektirilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x