Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

AYDA 10 TON BAYAT EKMEK TOPLANIYOR

Pendik Belediyesinin sokak hayvanlarının beslenmesi için 120 noktaya koyduğu bayat ekmek toplama kutularından ayda ortalama 10 ton ekmek toplanıyor. İşletmelerden alınan yemeklerin karıştırılarak verildiği ekmeklerle her gün 2 bin 500 sokak hayvanı doyuyor.

Hem ekmek israfının önüne geçmek, hem de sokak hayvanlarını doyurmak üzere 2015 yılından itibaren Pendik Belediyesi tarafından yeni bir uygulama başlatıldı. Başta siteler ve muhtarlıklar olmak üzere pek çok yere özel üretilmiş ekmek kutuları koyuldu. Sayıları 120’ye ulaşan kutularda ayda 10 ton bayat ekmek toplanıyor. Böylece ekmekler çöpe değil sokak hayvanlarına gidiyor.

Vatandaşların kutuya bıraktığı bayat ekmekler her gün ekipler tarafından toplanarak önce depoya getiriliyor. Burada tasnif edilip uygun olanlar işletmelerden alınan atık yemeklerle karıştırılıyor. İlçedeki birçok ticari işletme, resmi kurum ve kuruluşlarla yapılan protokolle artan yemekler küçük dostlar için ekmeklerle birlikte mama haline getiriliyor. Ardından köyler bölgesindeki 2 bin 500 sokak hayvanının beslenmesi için her gün ekipler tarafından 50 besleme noktasına dağıtımı yapılıyor.

Önceki yıllarda sahipsiz hayvanları beslemek için yılda 60 ton mama dağıtan Pendik Belediyesi, bayat ekmek toplama kutularının sağladığı katkı sayesinde geçen yıl 20 ton mama kullandı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x