Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Atık Toplayarak Ödüllerini Aldılar

Pendik Belediyesinin geçtiğimiz yaz başında başlattığı “Atık Topalayan Sitelere Ödül” uygulaması sürüyor. Şimdiye kadar pilot bölgelerde atık toplayan 13 siteye piknik masasından oturma bankına kadar çok sayıda ödül verildi.
Pilot bölgeler olarak seçilen Harmandere, Kurtköy, Yenişehir ve Çamlık Mahallelerindeki sitelerin “Atık Toplayan Sitelere Ödül” uygulamasına ilgileri artıyor. Siteler, kampanyaya katılarak hem çevreyi koruyor hem de Pendik Belediyesinin ödülleri olan piknik masası ve kameriye gibi donatılarla yaşam alanlarını daha konforlu hale getiriyor. Şuana kadar 4 mahallede 13 sitenin ödüllendirildiği uygulamaya ilgi sürüyor.
3 site daha ödüllerini aldı
Toplanan atık miktarına göre ödüllerin verildiği uygulamadan son olarak Kurtköy 360, Çamlık Manolya ve Yenişehir Petekçiler Siteleri de yararlandı. Sitelere topladıkları atık miktarına göre çöp kutusu, oturma bankı ve ahşap piknik masası hediye edildi.
3 aylık periyotlar halinde tonaja göre ödül veriliyor
Teşvik ödülleri tonaja göre veriliyor. 1 tona kadar atık toplayan siteler çöp kutusu, 2 adet çınar ağacı, 4 adet ıhlamur ağacı, 2 metreküp toprak karışımı ve 10 kilo çim tohumu ödüllerinden birini seçerek sahip olabiliyor. 2 ton atık toplayanlar ise 1 adet oturma bankı ya da ahşap piknik masasından birini seçebiliyor. En büyük ödül olan kameriye için ise 25 ton atık toplanması gerekiyor.
Günlük 66 tona ulaşıldı, hedef 120 ton
Toplanan atıklar Pendik Belediyesinin Ramazanoğlu Mahallesi’nde kurduğu Atık Ayrıştırma Tesisi’ne gönderiliyor. Ambalaj atıkları burada cinslerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor. Böylece hem ekonomi hem de çevre kazanmış oluyor. Pendik’te toplanan atık miktarı ise her geçen gün artıyor. Günlük toplanan atık miktarı 66 tona ulaşmış durumda. Hedef ise günlük 120 ton atık toplamak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x