Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ASIL SORUN KLEPTOKRASİ

Mali Müşavir Muhasebeci Deniz Aydemir’e göre, bozulan ekonominin nedeni ‘kleptokrasi’

Mali Müşavir Muhasebeci Deniz Aydemir ülke ekonomisi ve gelinen son durumla ilgili olarak gazetemize çarpıcı bir değerlendirme yaptı.

Aydemir; “İktidarı elinde bulunduran güç, yaşanmakta olan kriz ile ilgili faturayı ABD’ye keserek, gerçekleri gizleme noktasında bir algı operasyonu sürdürüyor. ABD’nin Türkiye’ye yönelik ekonomik politikaları elbette bizi olumsuz etkiler. Fakat bu tek başına içine düştüğümüz ekonomik bataklığı açıklayamaz.Söz konusu ekonomik tablo, bir süreç sonunda oluşturulmuştur. Ben, bu süreci ‘kleptokrasi’ yönetimi olarak adlandırıyorum.

Kleptokrasi; ülkenin her türlü ulusal kaynağını ve hazinesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanan bir yönetiminin adıdır ve bizim ülkemizde yaşanan tam da budur.

Yapay olarak gündem de tutulan Rahip Brunson olayı olmasaydı da; izlenen yanlış ekonomik politikalar sonucunda bugün doların ülkemizdeki karşılığı 7 TL’nin üzerinde seyredecekti.

Bu süreçte Türkiye’nin tüm milli ve yerli kaynakları satılmış, üretim noktasında ise gözle görünen, ülke ekonomisine artı değer olarak yansıyan bir adım atılmamıştır.

Satışlardan elde edilen gelirlerin nerelerde kullanıldığı meçhul kalırken, ülkeyi idare edenler; saraylar, yalılar, villalar, otomobillerle ‘lüküs hayat, oh ne rahat!’ türünden bir yaşamın içinde adeta sarhoş durumda bulunmaktadırlar.

Bu yüzden de, artık ne sözlerine ne de krizden çıkmak için sundukları reçetelere güven kalmamıştır.

Şunun da altını çizmek gerekir ki; bu tür ekonomik tablolar zenginler için fırsat, fakirler için sefalet demektir. Nihayetinde, yaşanmakta olanlar da bu yöndedir.

Sonuç olarak altını çizmek istediğim şey şudur; Kanseri, ağrı kesicilerle tedavi edemezsiniz.

Çözüm bu illeti oluşturan habis urun tamamen sökülüp atılmasıdır. Türkiye için ise bu illet kleptokrasinin ta kendisidir.”

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x