Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

“AKİF, PEŞİNDEKİ HAFİYELER NEDENİYLE MISIR’A GİTTİ”

Moderatörlüğünü Turgay Anar’ın yaptığı ‘Akif’in Şehirleri” Paneli, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Konuşmacılardan Yazar Selçuk Karakılıç, Akif’in sanıldığı gibi inkılaplardan değil, peşindeki polis hafiyesi nedeniyle Mısır’a gittiğini iddia etti

Geçtiğimiz yıl ‘Akif’in Dostları’ adlı paneli düzenleyen Pendik Belediyesi, bu kez ‘Akif’in Şehirleri’ isimli bir panel ve sergi gerçekleştirdi. Mehmet Âkif Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen panel ve sergide Akif’in İstanbul’dan Berlin’e, Anadolu’dan Arap Coğrafyası’na yaşadığı ya da ziyaret ettiği şehir ve bölgeler anlatıldı. Panelin açılışında konuşan Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Pendik Belediyesi olarak çok önemli kültür – sanat çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu da onlardan biri. Akif’i anlatmaya zaman yetmez. Daha önce Akif’in dostları diye bir çalışma yapmıştık. Şimdi bu seriye Akif’in Şehirleriyle devam ediyoruz.” diyerek özellikle gençleri bu etkinlikleri takip etmeye davet etti.

“Akif bir şehir gezginiydi”

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin modertörlüğünü Turgay Anar yaparken Beşir Ayvazoğlu ve Selçuk Karakılıç da konuşmacı olarak katıldı. Akif’i bir şehir gezgini olarak nitelendiren Beşir Ayvazoğlu, ancak onun asla bir şehri anlatmak gibi bir derdinin olmadığını ifade ederek “İstanbul denilince akla, yazdığı şiirlerden dolayı Yahya Kemal Beyatlı gelebilir. Akif’i okuyunca İstanbul hemen aklımıza gelmez. Çünkü Akif’in derdi, İstanbul’u ya da bir şehri anlatmak değil. Onun derdi dönemin zorluklarını anlatmak.” dedi. Panelde konuşan Selçuk Karakılıç ise Akif’in Mısır macerasına değinerek “Akif, Mısır’a inkılaplardan rahatsız olduğu için gitmemiştir. Bununla ilgili elle tutulur bir kanıt yoktur. O, Mısır’a peşindeki polis hafiyesi yüzünden gitmek zorunda kalmıştır” iddiasına bulundu.

Sırada “Akif Ansiklopedisi” Projesi var

Panelde Mehmet Akif Ersoy’la ilgili projelerin devam edeceğini belirten Turgay Anar, daha önce Pendik Belediyesinin desteğiyle hazırladıkları “Akif’in Dostları” Projesinin ardından Akif’in Şehirleri” Projesini de nihayete erdirmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. Akif’i bir hazine olarak gördüklerini belirten Anar, yeni projelerinden de bahsederek; “Sırada Akif Ansiklopedisi Projemiz var. Hazırlık aşamasındaki projemiz yakın zamanda neticelenecek. müjdesini verdi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x