Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

AK PARTİ ANA MUHALEFET OLACAK!

Siyasi tahlilleri ile dikkat çeken isimlerden Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir, gazetemize gündem ile ilgili bir değerlendirme yaptı.

Mevcut şartlar göz önünde alındığında, Türkiye için bir erken genel seçimin kaçınılmaz olduğunu öne süren Aydemir; “ Pandemi dönemi erken seçimi geciktirmiş oldu. Fakat gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse de sosyo – kültürel gelişmelerin tamamı erken seçim şartlarını daha da güçlendirmiş durumda.

AKP de bunun farkında ve bir şekilde – ne pahasına olursa olsun – iktidarda kalmanın hesaplarını yapıyor.

Ayasofya’nın Camiye dönüştürülmesinin ardında yatan gerçek de budur.

AKP yöneticileri son kurşunlarını kullanarak oluşturduğu suni gündemlerle kendi tabanının çözülmesini engellemeye çalışıyor. Bunu yaparlarken kendi kendine çelişmekten de çekinmiyorlar.

Örneğin Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya ile ilgili olarak ; ‘Ben yaşadıkça Ayasofya Müze’den camiye dönüştürülemez. Bu bir tuzaktır ve ben bu tuzağa düşmem. Neticeleri ağır olur. Yurtdışında ki Müslüman kardeşlerimiz zor durumda kalırlar.’ şeklindeki sözlerini sosyal medyadan hala takip edebiliyoruz.

İşte bu noktada, ‘ Ne oldu da böyle oldu? ’ sorusu ancak; ‘ Kararın, siyasi bir karar olduğu’ şeklinde izah edilebilir.

Ayasofya ile ilgili kişisel görüşüm de, aklıselim herkesin ortak düşüncesi ile aynıdır. Kilisenin camiye, caminin de kiliseye dönüştürülmesini doğru bulmam. Üstelik Ayasofya’nın bir kültür mirası olduğuna, her yıl milyonlarca turistti ülkemize çektiğine de şüphe yok. İbadet noktasında ise zaten Ayasofya’da insanların namaz kılabileceği bir bölümün olduğu biliniyor…

Bu yüzden Ayasofya için ‘İbadete değil, siyasete açıldı.’ diyoruz.

AKP’nin böyle bir şeyi siyasete alet etmesi, aynı zamanda  ne kadar aciz durumda olduğunun göstergelerinden biridir.

Diğer taraftan, AKP’nin artık halka söyleyecek bir şeyinin kalmadığını görüyoruz.

Millet geçim derdinde, ülkede 14 milyon işsiz varken; ekonomi yerine, ekonomiden başka her şeyin suni olarak gündeme getirilmesi – temel problemin üstünün bir şekilde kapatılmaya çalışılması – bir yere kadar idare edebilir.

Ama bu daha fazla böyle gidemez!

AKP’li olsun olmasın, başta ülkedeki milyonlarca dar gelirli vatandaş olmak üzere; tüccarı, esnafı, iş adamı her kesimden insan, kendisine reva görülen bu dayatma düzene bir son verme kararlılığındadır.

Nitekim geçtiğimiz seçimlerde bu durum ‘neticelerle’ tescillenmiştir.

AKP İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde kaybetmiş, tekrar ettirilen ikinci İstanbul seçiminde ise, tüm imkânları kullanmasına karşın, tarihi bir hezimet yaşamıştır.

Tahlil edildiğinde görülecektir ki bu netice; daha önce AKP’ye oy verenlerin, oylarını CHP lehine değiştirilmeleriyle mümkün olmuştur…

AKP artık siyasi ömrünü tamamlamış bir oluşumdur. AKP’nin sonunu, öncelikle bu partiye oy vermiş seçmenler, bu sefer aynı hataya düşmeyerek; yani haksızlığa, adaletsizliğe, kibre, yalana, talana, tek adam rejimine göz yummayarak getireceklerdir. Bu biraz geç kalınmış bir tavır olsa da, problemin kaynağını kurutan bir tavır olacaktır.

Bugün ya da yarın, ilk seçimde mevcut yönetimin iktidarı kaybedeceğini ve onlar adına iyimser bir yorumlama ile ‘AKP’nin ana muhalefet partisi konumuna düşeceğini’ ifade ederken; gecenin en karanlık noktasının, aydınlığa en yakın mesafe olduğunu da hatırlatmak isterim…” sözlerine yer verdi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x