Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

AHİSİAD BAŞKANI İBRAHİM ÇAM: AHİLİK, DÜNYA HAYATINDA ÜRETEREK AHİRETİ KAZANMAKTIR

AHİSİAD Başkanı İbrahim Çam, 34. Ahilik Kutlama Programı çerçevesinde Ahilik anlayışı ve felsefesi hakkında çarpıcı bir bilgilendirme konuşması yaptı.
Çam konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Ol deyince olduran, gönüllerimizi iman nuru ile dolduran Yüce Allah’ın doksan dokuz adı ile muhterem dinleyicilerimizi selamlıyorum.
Anmakta olduğumuz Ahi Evran; “Letayifi Hikmet” adlı kitabında, Allah insanları; yemek, içmek, giymek, evlenmek ve mesken edinmek gibi ihtiyaçlara muhtaç yaratmıştır. Bu yüzden; demircilik, marangozluk , deri işlemeciliği ve benzeri mesleklerin icra edilmesi ve bu icrayı yapacak meslek adamlarının yetişmesi gerekmektedir.

İbni Haldun, meslek dallarını medeniyetin inşası için zorunlu görmüştür. Ahi Evran da toplumun huzuru ve refahı için bütün meslek dallarında insan yetiştirmenin zorunlu olduğunu belirtmiştir.
Moğolların Anadolu’da mal, can, namus korkusu yaydığı dönemde ahi evran ve ahileri dahi, eşi Fatma Ana’nın kurduğu Anadolu Bacıları Teşkilatı, ahlaklı meslek insanı yetiştirmek, kaliteli ürün üretmek, ürününün üretildiği yeri marka şehir haline getirmek ve kadın – erkek kılıç kuşanıp vatan için savaşmak üzere disipline edilmiş bir teşkilattır.

Ahiler, Hz. Peygamberin “Rızkın onda dokuzu ticarettedir” öğüdüne uymayı, rızkın aslında hayat olduğunu, hayatın neredeyse tamamının ticaret ve dahi üretmek olması gerektiğini ve yine ahi evranın ifadesiyle; mesele tekkede, zaviyede camide ibadet ile ahirete kazanmak değil, dünya hayatında üreterek ticaret yaparak ahireti kazanabilmektir” hedefini şiar edinen; ihtiyacı varken bile paylaşabilen, yardımsever, işine, aşına, eşine saygılı ve kötü alışkanlıklara uzak, yalan ile mal satmayan, kul hakkına riayet eden, müşteri velinimettir diyen meslek adamları idi.
Bu ahlaklı insanların kurduğu ahilik teşkilatı, özellikle mesleki eğitim, şehirleşme esnaf üretici düzeni, sanayi üretim modelleri, üretimde kalite standartları noktasında birçok disiplini içinde barındıran bir teşkilattır.

Ahilik bir tarikat – cemaat hareketi değildir. Sadece esnaf teşkilatlarımıza zimmetlenecek bir mesele de değildir. Bazı yetkili etkisizlerin övdüğü Alman disiplini, 6 yaşından itibaren çocukların yönlendirildiği ahilik mesleki eğitiminin özüdür. Bunu Alman resmi makamları kendileri açıklamıştır. Günlerce ekonomi ve üretim konuşan, makamlı kişilerin Uzak Doğu’da ve birçok gelişmiş ülkede kopyacı Michael Porter tarafından yazılan ve milyon dolarlara satılıp uygulanan ClustersTheorynin, aslında Ahi Evran’ın kurduğu marka şehir modeli olduğunu bilmemeleri acı bir durumdur.

Almanya’da Wolsburg’da bir marka araba fabrikasının o şehri marka yapıp, kalkındırdığını anlatanların; Şile Bezi’nin, Buldan Bezi’nin, Yatağan Palası’nın nasıl şehir ile markalaştığını göremeyecek kadar Batılılık budalası olduklarının kanıtıdır.

Kıymetli misafirler; 10 yıl önce anlatıldığında, sanayicimize ve devlet büyüklerimize hikaye gibi gelen ahilik teşkilatı, sektörel kümelenme modeli bugünlerde Ankara Ostim Sanayi Sitesi’nde 7 dalda olmak üzere, Pendik’te Teknopark’ta savunma, havacılık ve uzay kümelenmesi ile başarılı olmuş, devletimize ekonomik güç, milletimize güçlü Türkiye için umut olmaktadır.

Yol bulunmuş mesele kısmen anlaşılmıştır. Ahilik seferberliği başlatılmalı, devlet politikası ile desteklendirilip, ekonomik kalkınma programlarımıza; tarımda, sanayide, eğitimde, ahilik öğretileri ve yöntemleri dahil edilerek uygulamaya alınmalıdır.
Zira 2023 lider ülke Türkiye vizyonu ve güçlü ekonomi için iyi bir mesleki eğitim gereklidir. Bunun için gerekli disiplinler ahilik teşkilatı uygulamalarında net bir şekilde mevcuttur.

Bu vesileyle bu kutlama programı için, İstanbul Valiliği’ne, Pendik Kaymakamlığımıza, Pendik Belediyemize, iştirakçi kurum ve sivil toplum örgütlerimize, tüm misafirlerimize ve AHİSİAD’ın kıymetli üyelerine şükranlarımı arz ederim.
Ay gökte kaldıkça, ak sakalların ulu kocaların duası üstümüze olsun.”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x