Gündem Haber Girişi : 12 Nisan 2023 19:04

ABB Başkanı Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik”

ABB Başkanı Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir araya geldik”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır trafik sıkıntısı ve altyapı meselelerinin yaşandığı İstasyon Caddesi’nde hayata geçirdiği Alternatif Bulvar ve Altyapı Projesi’nin açılışı ile Etimesgut-Sincan projelerinin tanıtım merasimini gerçekleştirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın konut sahipliğinde yenileme çalışmaları yakın vakitte tamamlanan Etimesgut Kelebek Su Parkı’nda gerçekleşen merasime; İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Millet İttifakı partilerinin temsilcileri, ABB meclis üyeleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Yavaş: “Büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir ortaya geldik”

Konuşmasına “Bugün burada, 20 yıllık beklentiyi, hasreti, ümidi vuslata bağlayan bir projenin resmi olarak hizmete açılması için bir ortaya geldik. Bugün burada, 1,5 milyon hemşehrimizi ilgilendiren büyük bir çalışmayı tamamlamanın huzuruyla bir ortaya geldik” diyerek başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, “İstasyon Caddesi ve etrafında sık sık kazalar oluyor, vefat ve yaralanma haberleri bizleri üzüyordu. Ben üçüncü devir adaylığımda bu seçimi kazandım. Her periyot Etimesgut’a geldiğimizde Etimesgutlu, Sincanlılar daima olarak, ‘İstasyon Caddesi ne olacak? Nasıl tahlil bulunacak?’ diye soruyorlardı. Yeniden cumhurbaşkanları, başbakanlar, belediye liderleri seçilir seçilmez ‘Yapacağız, sorunu çözeceğiz’ diye tez ediyorlardı. Yapılamadığı üzere ayrıyeten kış ve bahar aylarında yaşanan her yağışta bölgede su baskınları yaşanıyordu. 2019 yılında vazifeye yeni başladığımızda yaşanan bir selde de tekrar bir vatandaşımız hayatını kaybetmişti” tabirlerini kullandı.

Konuşmasında vazifeye gelir gelmez İstasyon Caddesi ile ilgili çalışmalara başladıklarının altını çizen Yavaş, “Hemen kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Zira bizim çöp projelere boşa harcayacak bir kuruş paramız yok. Ne bir dakika vaktimiz ne de halkın sıhhati canı dururken öbür projelere harcayacak paramız yok. Kendi paramızı harcarken nasıl titiz davranıyorsak sizlerden aldığımız bu parayı da birebir titizlikle harcamak zorundayız” dedi.

“On yıllardır tahlil bekleyen sorunu yaklaşık 555 milyon lira maliyetle çözdük”

“30 yıldır değiştirilmeyen bir altyapı ile 20 yıldır sıkıntıya dönen bir üstyapının baştan aşağı yenilenmesinin memnunluğunu yaşıyoruz” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle devam etti:

“İşte bugün, Evvel Türk Kızılayı Caddesi’nde çalışmalarımıza başladık. Etimesgut Ağız Diş Sıhhati Merkezi önü ile askeri lojmanların kesişiminde oluşan araç trafiğinin rahatlatılması ve Sabancı Bulvarı-Türk Kızılayı ilişkisinin yapılması emeliyle 2 adet köprülü kavşağı öncelikle vatandaşımızın hizmetine sunduk. Türk Kızılayı Caddesindeki 2 adet köprülü kavşağımızı ve Hikmet Özer Caddesi temas yolunu toplam 56 milyon 250 bin lira maliyetle bitirdik. Daha sonra İstasyon Caddesi Alternatif Bulvar Projemiz için derhal harekete geçtik. Toplam uzunluğu 9 kilometre olan, 4 demiryolu geçiş köprüsü ve 1 alt geçitten oluşan projeyi geçtiğimiz yıl mayıs ayında 126 milyon lira maliyetle halkımızın kullanımına açtık. Çabucak akabinde mevcut İstasyon Caddesi’nin altyapı çalışmalarına başladık. Zira biraz evvel söylediğim üzere, şiddetli yağışlarda artık kent selleri oluyor. Yağmur sularının sellerinin neden olduğu bölgede kalıcı tahlil üreterek 3 farklı noktada büyük deşarj yağmur suyu sınırı imalatı gerçekleştirdik. Altyapısını baştan aşağı yenilediğimiz projeyi de 162 milyon 994 bin lira maliyetle tamamladık. İşte, on yıllardır tahlil bekleyen sorunu, Türk Kızılayı Caddesi ile birlikte toplamda yaklaşık 555 milyon lira maliyetle çözdük.”

“Ankara’nın asli gereksinimlerini çok çalışarak tamamlayacağız”

Etimesgut ve Sincan’da tamamlanan ve temeli atılacak projeler için bir ortaya geldiklerini hatırlatarak açıklamalarını sürdüren Yavaş, projeler ortasında park, üst geçit, aile ömür merkezi, e-spor merkezi, altyapı ve yüzme havuzu üzere projelerin bulunduğunu belirterek çalışmaların toplam maliyetinin yaklaşık 1 milyar lirayı bulduğunu kaydetti.

Millet ittifakı olarak farklı bir idare anlayışının sergilenmesi için kendilerine fırsat verildiğini kaydeden Yavaş, şöyle devam etti:

“Şimdi ise altı parti bir ortaya geldiniz. 11 büyükşehir belediye başkanlığında yapılan bütün anketlerde belediye liderlerinin hepsinin oyunun arttığını görüyoruz. Halbuki seçilmeden önce söylenenleri hatırlıyorsunuz; ‘Bunlar küçücük bir beldenin belediye lideri beceremezler, batırırlar…’ Bir başkası dedi ki; ‘Daha birinci aydan 50 milyon lira borçla başlayacak, personelin maaşını ödeyemeyecek. Nasıl yürütecek?’ Bir diğeri dedi ki; ‘Bunların kaygısı başka… Biz seçilemezsek, İstanbul için bilhassa, Kudüs elden sarfiyat Mekke elden gider’ dediler. Ne alaka Allah aşkına? Artık de aynılarını söyleyecekler. Ankara’da su sayaçlarını PKK’lılar okuyacakmış, DHKPC’liler de meskenlere fatura götürecekmiş. Bütün Türkiye’ye ilan ediyorum. Vatansever Türk gençleri götürüyor o faturaları.”

Seçim periyodunda seçilirlerse toplumsal yardımların kesileceğinin sav edildiğini de hatırlatan Yavaş, “Bırakın toplumsal yardımları kesmeyi, biz bunu toplumsal yardım olarak değil toplumsal takviye olarak görüyoruz” dedi. Öğrenci dayanaklarından Başşehir Kart’a, Doğal gaz dayanağından et dayanağına kadar vatandaşa sağlanan toplumsal dayanaklar hakkında bilgi veren Yavaş, şöyle devam etti:

“Biz baştan söyledik biz şeffaf olacağız, yaptığımız işi maliyetlerini herkese anlatacağız, ihalelerimiz açık olacağız dedik. Belediyeyi batırır dediler, 4,5 milyar onların borcunu ödedik. Şu anda kredibilitesi en yüksek belediye hala Ankara Büyükşehir Belediyesi. Paraları boşa harcamazsanız, nerede muhtaçlık varsa oraya harcarsanız her yere para yetiyor.”

ABB Lideri Yavaş, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Millet İttifakı olarak 61 milyon seçmenin oyuna talibiz. Şunun oyu, bunun oyunu diye ayrıyeten vaktimiz yok. Bu memlekette şu anda Türkiye'de Anadolu’nun her yerinde Hakkari'de ve Edirne'de ve Kars'ta da Ankara'da da herkesin sıkıntısı müşterek. İşsizlik, açlık ve pahalılık, geçim külfeti, herkesinki müşterek. O vakit hangi seçmeni sen Kürt seçmenisin, sen şu seçmenisin diye ayıracağız, tümünün oyuna talibiz. İşte hem demokratik gelişimi sağlamak hem de yeni bir anlayış getirmek için ortaya çıkan 6’lı Hükümet tertemiz bir sayfa açmak istiyor. Bu tertemiz sayfayı vakit zaman bozmak isteyenler oluyor. Bunlardan bir tanesi Kandil…. Kandil daima olarak 6’lı Masanın işini bu türlü zora sokacak açıklamalar yapıyor ve gayesi kirletmeye çalışıyor. Net bir biçimde söylüyoruz: ‘Kandil'i de başlarına yıkarız, Kandil'e de karşıyız, PKK’ya da karşıyız. Açık açık söylüyoruz, bizleri onlarla korkutamazsınız, halkımızı da inandıramazsınız.”

Hibya Haber Ajansı