Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

7. Türk Dünyası Ödülleri Pendik Ülkü Ocakları’nın ev sahipliğinde verildi

İstanbul Ülkü Ocakları’nın düzenlediği ve bu yıl yedincisi gerçekleşen Türk Dünyası ödül töreni, Pendik Ülkü Ocakları’nın misafirliğinde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ocak Başkanı Metehan Yurtbaşı; “Böyle büyük ve anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapmak, hem ilçemiz hem de Pendik Ülkü Ocakları açısından onur verici olmuştur. Türk dünyasının bir ve beraberliğine yönelik bu etkinlikler manevi açıdan da bizi besliyor” dedi.

Törene Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu, İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, MHP MYK-MDK üyeleri, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, MHP İstanbul İl Yöneticileri. Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcıları ile Ülkü Ocakları İl Başkanları, İl Yöneticileri. İlçe Başkanları, Akademisyenler, çeşitli STK’lar ve sanatçılar katıldı.

Tören, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları, Ülkücü ideolojisinin kurucusu Alparslan Türkeş ve ülkücü şehitler adına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

Törende açılış konuşmasını İstanbul Ülkü Ocakları Başkanı Kazım Erdi Aktunç yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım;” Şahadetinin sene-i devriyesinde dualarla andığımız Fırat Yılmaz Çakıroğlu kardeşimiz başta olmak üzere tüm ülkücü şehitlerimizi saygı ve minnetle yad ediyorum. Yine Gara Operasyonu’nda şehit düşen askerlerimiz ve sivil vatandaşlarımız nezdinde ülkemiz için canını vermiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Rahmetli Hüseyin Nihal Atsız “herkes bir özleyişle yaşar” demiştir. Bizler Altaylar ve Tanrı Dağları gibi önemli mekânlarımızda yaşamakla beraber; yâd ellerce bizden koparılan, ayrı bırakılan, uzak düşürülen kadim Türk yurtlarının hasreti ile büyüdük. Kaşgar’da zulme uğrayan kardeşimizin derdini derdimiz bildik. Hocalı’da katledilen, anasız-babasız bırakılan çocukları öz kardeşimiz saydık. Telafer’deki Türkmen analarının ağıtlarını duyarken, onları öz analarımızdan ayrı görmedik. Öz vatanlarından sürgün edilen Ahıskalı, Kırımlı, Karaçaylı soydaşlarımızın acılarını yüreğimizde hissettik. Kısacası nerede bir Türk varsa sevincini sevincimiz ve bilhassa kederini kederimiz bildik.

Sözlerime son verirken, Türk dilinin konuşulduğu, Türk adının yaşatıldığı topraklardaki soydaşlarıma sesleniyorum; memleketin istiklal ve istikbal teminatı Türk gençliğine sesleniyorum; umutsuzluğa kapılmayın, durmayı bir an olsun düşünmeyin. Türk birliği için daha çok çalışacağız, esir düşmüş soydaşlarımızın hürriyeti için savaşmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz, Turan’a giden yolda birlikte yürüyeceğiz. Ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi 21. Asır, Türk asrı olacaktır” dedi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım’ın konuşmasından sonra sıra ödüllerin sahiplerini bulmasına geldi. Törende çeşitli dallarda Türk Dünyasına hizmet etmiş kişi ve kurumlara ödülleri takdim edildi.

İŞTE ÖDÜL ALAN KİŞİ VE KURUMLAR

Yılın Onur Ödülü: Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli. Ödülü Bahçeli adına Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım aldı.
Yılın Akdemisyeni Ödülü: İÜ. Rektör yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal
Yılın Basın-Medya Ödülü: Star Tv Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik
Türk Dünyasına Yılın Hizmet Ödülü: Baykar (Haluk Byaraktar)
Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü: Ahi ve Sanayici İş Adamları Derneği (İbrahim Çam)
Yılın Yazarı Ödülü: ‘’Çekiç İle Örs Arasında Mehmet Akif Ersoy’’ eseriyle Ahmet Güner Sayar
Yılın Türk Kültüne Hizmet Ödülü: Türk Lehçeleri Haritası (Süleyman Aydın)
Yılın Sanatçısı Ödülü: Erol Sayan
Yılın Tv Programcısı Ödülü: Bengü Türk Tv Genel Yayın Yönetmeni Metin Özkan
Yılın Müzik Ödülü: Börteçine adlı eseriyle Mustafa Yıldızdoğan
Yılın Projesi Ödülü: Turan Kupası ( Gürkan Teoman ve Porf. Dr. Erdal Bay)
Yılın Türk Dünyası Etkinliği Ödülü: Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal bilimler Kongresi (Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x