Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü

Serbesti Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü ve Başyazarı olan Hasan Fehmi, İttihat ve Terakki yönetimini eleştirdiği için 1909 yılının 6 Nisan günü Galata Köprüsü’nde vurularak hayatını kaybetti. Türkiye’de ilk basın şehidi olarak tarihe geçmesi nedeni ile 6 Nisan tarihi “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak  kabul edilmiştir.

Öldürülen gazeteciler 6 Nisan 1909 tarihinden bu yana her yıl 6 Nisan’da anılmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) geçtiğimiz senelerde bir basın açıklaması yapmıştı.

TGC yaptığı açıklamada; “Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 yılında düşünceleri ve yazdığı yazıları nedeniyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin ardından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Hayatını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Hasan Fehmi Bey’in toprağa verildiği tarih  “6 Nisan” günü 1997 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir. 2005 senesinde yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, bugünün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x