Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (29.11.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

“GÜNLÜK HABERLER”

🔻

29.11.2021

 PARA CEZASI YAĞDI!! 

makas atarak trafik güvenliğini tehlikeye sokan araçlara yönelik seyir halinde yaptığı denetimler esnasında, D100 Karayolu Maltepe mevkiinde makas attığı görülen 34 GA 8304 plakalı kamyoneti durdurmak istedi. Ancak ekiplerin ikazlarına uymayarak Pendik istikametine kaçan araç sürücüsü B. Tosun takibe alındı. Şüpheli şahıs araçtan inerek ara sokaklarda yaya olarak kaçmaya çalıştı. Ekipler kovalamaca sonucu şahsı yakaladı.

Alkollü ve ehliyetsiz olduğu ortaya çıktı

Yapılan incelemelerde, 34 GA 8304 plakalı aracın ‘trafikten çekme belgeli’ olduğu, sürücünün 0.69 promil alkollü ve ehliyetsiz olduğu, ayrıca 16 ayrı suç kaydı nedeniyle şahıs hakkında yakalama kararı olduğu tespit edildi.

Sürücü B. Tosun ve araç sahibi hakkında ‘ehliyetsiz araç kullanmak’tan 2 bin 698 lira para cezası kesilirken, sürücü B. Tosun hakkında ayrıca, “alkollü araç kullanmak”, “makas atma”, “uyarı ve ikazlara uymamak”, “saygısızca araç kullanmak”, “yakın takip”ten toplamda 8 bin 676 lira idari para cezası uygulandı. 34 GA 8304 plakalı araç trafikten men edildi. Araç sürücüsü B. Tosun hakkında gerekli adli işlemler yapılması için Polis Merkezine teslim edildi.

 

29.11.2021

 BEKLENİLEN TEMEL ATILDI 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın “Pendik Arkatlı Evleri”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın “Pendik Arkatlı Evleri”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Çamçeşme Mahallesi Fabrika Sokak üzerinde kurulan şantiye alanında gerçekleştirilen temel atma töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ekonomik zorluklara rağmen böylesi bir yatırımı başlatmanın değerli bir adım olduğunu söyledi.

KİPTAŞ Pendik Arkatlı Evleri'nin temeli atıldı

29.11.2021

 GAZZE’YE 4 AMBULANS HEDİYESİ 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail ablukası altındaki Gazze’ye 4 ambulans hediye etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, uzun yıllardır zorlu şartlar altında yaşam mücadelesi veren Gazze’deki Filistinlilere yardımların ulaştırılmasına devam ediliyor. İHH, sağlık alanında yaşanan aksaklıkların giderilmesine destek olmak için ambulans projesi başlattı.

Kampanya kapsamında satın alınan 4 ambulans, Filistin Sağlık Bakanlığı yetkililerine ve Al-Awda Hastanesine teslim edildi. Projeye, Singapurlu Müslümanların yanı sıra İHH İstanbul, Pendik ve Fatih Kadın Kolları destek verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH Gazze Temsilcisi Eşref Yılmaz, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz mayıs ayında Gazze’ye yönelik İsrail tarafından çok acımasızca bir saldırı olmuştu. Sağlık sektörü çok fazla zarar görmüş ve ambulanslar kullanılamaz hale gelmişti. Biz de İHH olarak hızlı bir şekilde bir proje başlattık ve ilk etapta tam teşekküllü 4 ambulansı hizmete aldık.”

29.11.2021

PENDİK’TE ÖĞRETMENLER ARASI MASA TENİSİ TURNUVASI 

Pendik Belediyesi Öğretmenler Günü’ne Özel Masa Tenisi Turnuvası düzenledi. Turnuvaya ilçe genelinden 43 öğretmen katıldı.
Geçtiğimiz aylarda açılan Busenaz Sürmeneli Spor Kompleksi’nin masa tenisi alanında gerçekleşen etkinlikte öğretmenler, masa tenisinde çevik hareketler göstererek yarıştı. Final maçı sonrası kadınlar ve erkekler kategorisinde ilk dörde girenlere madalya takdim edildi. Aynı zamanda kazananlara seçtikleri bir branşta Pendik Belediyesi spor komplekslerinden yararlanma hakkı da verildi.

Pendik’te Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası Yapıldı

29.11.2021

 PENDİK’TE ŞOK EDEN  AKARYAKIT KUYRUKLARI

Benzin ve mazot fiyatlarına gece yarısından itibaren gelecek zamdan etkilenmek istemeyenler benzin istasyonlarına akın ettiler.

İlçe genelindeki akaryakıt istasyonlarında 24 Kasım gecesi uzun kuyruklar oluştu. 24.00’dan sonra benzinin litre fiyatına gelecek 1 lira 2 kuruşluk zamdan etkilenmek istemeyen vatandaşlar, hem araçlarının deposunu doldurdu, hem de yanlarında getirdikleri bidonları akaryakıtla doldurdu.

Yoğun talep üzerine akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu. Benzin almak isteyen sürücüler yaklaşık 1-2 saat sıra beklemek zorunda kaldı.

 

29.11.2021

PENDİK KAYMAKAMI VE MİLLİ EİTİM MÜDÜRÜ HANGİ LİİSEYİ ZİYARET ETTİ ?

Rauf Denktaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ziyareti

Pendik KaymakamıDr. Hülya Kaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz Bahçelievler Mahallesinde bulunan Rauf Denktaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz okul yöneticileri ve öğretmenler ile görüşerek okulumuz hakkında bilgi aldı.

29.11.2021

 LİSELİ GENÇLER KAMPTA SPOR YAPIYOR

Pendik Gençlik Kampı’nda liseli öğrenciler doğayla iç içe bir deneyim yaşıyor. Gençler spor etkinliklerinin yanı sıra oyunlar ve yarışmalarla eğlenceli vakit geçiriyor.

Pendik Belediyesi lise öğrencilerini Kurna Mahallesi’nde bulunan Pendik Gençlik Kampı’nda ağırlıyor. Öğrenciler kamp alanında spor aktivitelerinden eğlenceli oyunlara birçok aktiviteyi deneyimleme fırsatı buluyor. Kamp alanına getirilen gençler; basketbol, kum voleybolu, masa tenisi ve futbol oynuyor. 1.700 metreuzunluğundaki parkurda yürüyüş yapan gençler doğayla bütünleşerek temiz havanın tadını çıkarıyor. Kapalı alanda masa tenisi, satranç, mangala ve langırt oynayan gençler aynı zamanda açık alanda bulunan okçuluk parkurundan da eğitmenlerin gözetiminde okçuluk eğitiminden yararlanabiliyor. 27 okulun katıldığı etkinlikler sene sonuna kadar devam edecek.

29.11.2021

 HANGİ TESİS ÇEVREYİ VE EKONOMİYİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR? 

Pendik Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk otomatik Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi, hizmete girdiği 2018 yılından bu yana 63 bin 200 ton atığı ayrıştırdı. 2018 yılından bu yana 280 bin varil petrol, 1,2 milyon metreküp su ve 270 bin megawatt elektrik tasarrufu sağlandı.

Güllübağlar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi çevreyi ve ekonomiyi korumaya devam ediyor. 2018 yılında hizmete giren tesis bu yılın kasım ayına kadar 63 bin 200 ton atığı ayrıştırdı. Bu sayede281.240 varil petrol, 1.232.400 m3 su ve 270.970 MW elektrik tasarrufu sağlandı.

Toplanan atıklar fabrikalara gönderiliyor

Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi’ne gelen atıklar kağıt-karton, plastik, cam ve metal şeklinde ayrıştırılıyor. Daha sonra geri dönüşüme uygun olanları sıkıştırılarak büyük balyalar haline getiriliyor. Son olarak araçlara yüklenerek geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor. Bu fabrikalarda atık plastikler kullanılabilir plastiğe, atık kağıtlar da yine kullanılabilir kağıda dönüştürülerek diğer fabrikalara gönderiliyor. Aynı işlem cam ve metal atıklarda da gerçekleştiriliyor.

29.11.2021

PENDİK’TE HANGİ PROJE ÖDÜL ALDI? 

Pendik Belediyesi ‘Az Enerji Tüketen, Çevreci, Karbon Salınımı Düşük Bisiklet Yolu Projesi’yle Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması 2021 Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Pendik Belediyesi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması 2021’e katıldı. 17 Kasım’da Antalya’da gerçekleştirilen ödül töreninde ülke genelinden pek çok belediye projeleriyle yarıştı. Çevre dostu ve kaynakların daha bilinçli kullanılmasını hedefleyen ‘Az Enerji Tüketen, Çevreci, Karbon Salınımı Düşük Bisiklet Yolu’ Projesi, Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Ödül alan çevreci projeyle enerji tasarrufu sağlanıyor

Az Enerji Tüketen, Çevreci, Karbon Salınımı Düşük Bisiklet Yolu Projesi‘ ile hareketliliği artırarak sağlıklı bir toplum oluşturmak, obezite ve hareketsizliğe bağlı hastalıkların azaltılması gibi sağlıklı yaşam konularında bilinçlenme amaçlanıyor.Aynı zamanda kısa mesafe yolculuklarda araç kullanımını azaltılması,trafik ve araçlardan kaynaklanan çevresel kirlilik ve emisyonların azaltılması konuları da projede büyük önem taşıyor. İlçe genelinde şimdiye kadar 22 kmlik bisiklet yolu tamamlandı.Yenişehir, Çamlık, Kurtköy ve Harmandere bölgelerinde gerçekleştirilen “Bisiklet Yolları Projesi” tamamlandığında 50 km’yi bulması planlanıyor.

29.11.2021

BAŞKAN TÜRKER OĞLUNU EVLENDİRDİ

Pendik Kadın ve Erkek Berberler Odası Başkanı Sadık Türker’in oğlu Oğuzhan Türker ve Büşra Yenigün ömür boyu birlikteliğe evet dediler.

Genç çiftin Amour Plus Davet ve Balo Salonundaki düğün törenine yoğun bir ilgi vardı. Yaklaşık 1.000 kişilik davetli topluluğu düğüne iştirak etti.

Pendik Kadın ve Erkek Berberler Odası Başkanlığı’nı 2014 yılından buyana yürüten ve başarılı çalışmalara imza atan Sadık Türker, davetlileri kapıda karşıladı.

Federasyon Başkanı Bayram Karakaş’ta yaptığı konuşmada, ” Ankara’dan gelerek meslektaşım, yol arkadaşım sevdiğim kardeşimin bu mutlu günlerine şahitlik etmek istedim. Genç kardeşlerime ömür boyu mutluluklar diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum “diye konuştu.

Yaklaşık 8 yıldır Pendik Erkek ve Kadın Berberler Odası Başkanlığı görevini yürüten ve önümüzdeki kongrede yeniden Başkanlığa aday olan Sadık Türker yaptığı konuşmada, ” Çok kıymetli başkanlarım, Belediye Başkan yardımcım, STK’ların yöneticileri, muhtarlarımız, meslektaşlarım, odamızın üyesi saygıdeğer kadın ve erkek berberi arkadaşlarım ve davetliler, bu mutlu günümde şahsımı yalnız bırakmadınız. Hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız, Rabb’im hepinizden razı olsun. Bugün nikah larını kıydığımız oğlum ve kıymetli eşine ve dünya evine giren tüm çiftlere ömür boyu mutluluklar diliyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum “diye konuştu.

Düğün törenine; Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atakan Yüce, Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu işletmecileri Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, İstanbul Bayan Kuaförleri Odası Başkanı Haydar Alkoç, İstanbul Erkek Kuaförler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, Kartal Kadın ve Erkek Berberler Odası Başkanı ve İSTESOB Yönetim Kurulu Üyesi Adem Etirli, Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bilal Gündoğdu, Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Gündoğdu, Pendik-Maltepe Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Sezai Kantarcı, Pendik Şoförler Odası Başkanı Vehbi Bayraktar, İstanbul AFAD Başkanı Şebap Buluz, Afyonkarahisarlılar Dernek Başkan Yardımcısı Topselvi Mahalle Muhtarı Ömer Özaydın, medya mensupları, Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı Ünal Kaya, Pendikli Kadın Kuaförlerinin Üstadı Talat Öznur, Bayan Kuaförü Aydın Taner, kadın ve erkek kuaförleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

🔲 

“CENAZE & N.ECZANELER”

PENDİK İLÇESİ (29 KASIM) CENAZELER

29.11.2021

Adı Soyadı BELKIS ŞEN

Mahalle BAHÇELİEVLER MAH.

Ölüm Tarihi 29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama BAHÇELİEVLER MUHAMMEDİYE CAMİİ – İKİNDİ (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri AFYONKARAHİSAR

🔲 

Adı Soyadı MÜNİRE ÇAKIR

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama İL DIŞI – SAMSUN DÜN KALKMIŞ OLABİLİR

Doğum Yeri SAMSUN

 

Adı Soyadı OSMAN KURT

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama DUMLUPINAR MERKEZ CAMİİ – İKİNDİ (..MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri DAMLAÇİMEN

🔲 

Adı Soyadı SAFİYE BAKIR

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama İL DIŞI – RİZE

Defin Yeri RİZE

Doğum Yeri FINDIKLI

🔲 

Adı Soyadı ARİFE KAŞ

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi  29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama İL DIŞI – KASTOMONU

Defin Yeri KASTAMONU

🔲 

Adı Soyadı ŞAMİYE UYSAL

Mahalle YAYALAR MAH.

Ölüm Tarihi 29 Kasım 2021

Defin Tarihi 29 Kasım 2021

Açıklama İL DIŞI – KARABÜK

Defin Yeri KARABÜK

Doğum Yeri OVACIK

29.11.2021

 PENDİK İLÇESİ HAVA DURUMU

29.11.2021

PENDİK İLÇESİ NÖBETÇİ ECZANELER

“GÜNÜN (KİTAP, ŞİİR, SÖZ) ÖNERİLERİ”

🔻

29.11.2021

 GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ LEV TOLSTOY’DAN

Ölüm gerçeğini, kıtlık, yoksulluk ve hastalıklardan dolayı ölen insanların hallerinde müşahede eden Lev Tolstoy bu hikayede dünyanın anlamını kavramaya çalışmış ve sürekli sorgulama çabası sergilemiştir. … İnsan ne ile yaşar kitabının konusu ise bir meleğin tanrı tarafından cezalandırılmasıdır.

29.11.2021

  GÜNÜN ŞİİRİ CEMAL SÜREYA’DAN

İki Kalp

İki kalp arasında en kısa yol:

Birbirine uzanmış ve zaman zaman

Ancak parmak uçlarıyla değebilen

İki kol.

Merdivenlerin oraya koşuyorum,

Beklemek gövde gösterisi zamanın;

Çok erken gelmişim seni bulamıyorum,

Bir şeyin provası yapılıyor sanki.

Kuşlar toplanmışlar göçüyorlar

Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

26.11.2021

 GÜNÜN SÖZÜ SİGMON FREUD

Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için. 

 

  OKUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ 

🔻

29.11.2021

Çok eski bir yerleşim yeri olan Pendik’in bilinen en eski adı Pantikapion’dur. Roma İtinetarariumlarında Panticio, Pantecio, Panticia olarak geçer. Bizans Döneminde “her tarafı surlarla çevrili” anlamını taşıyan Pantichium-Pantichion ismini almıştır. Bu da bizi, Pendik’in egemen olan devletlerce bir savunma hattı olarak kullanıldığı bilgisine götürür.

” ALIŞVERİŞ & FOTOĞRAF ALBÜMÜ “

🔻

29.11.2021

 PEGAZONE 

Pendik Mağaza ve Dükkanlar

www.pegazone.com

İKİNCİ EL ÜRÜNLERİNİ SAT

Evinizde kalabalık yapan eşyalarınızı, giymediğiniz kıyafetlerinizi ve birçok ürünü PEGAZONE’DA satışa sunabilirsiniz.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ SAT

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kira ve komisyon bedeli ödemeden tamamen ücretsiz!

www.pegazone.com

Mağaza açmak için; SEN DE MAĞAZA AÇ butonuna tıkla

 

29.11.2021

 PENDİKGUİDE

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com

HATIRLADIĞINIZDA YÜZÜNÜZDE TEBESSÜM OLUŞTURACAK GÖRSELLERİ İLE  PENDİKQUİDE SİZLERLE

PENDİK DENİZ RESYAUTANT 

📌Hazırlayan: Rabia Hatun Bayram

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x