İslam Haber Girişi : 15 Mart 2023 16:25

2023 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi gün?

2023 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi gün?

Mart ayına girilmesiyle birlikte vatandaşlar tarafından 2023 Ramazan ayı tarihi araştırılmaya başlandı. On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının gelişiyle birlikte bu yıl yine ibadetler gerçekleşecek. Oruçlar tutulacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2023 dini takvimi yayımlandı. 2023 Ramazan tarihi belli oldu. Peki, 2023 Ramazan ne zaman? İlk oruç hangi gün tutulacak? Ramazan ayının önemi nedir?

2023 RAMAZAN NE ZAMAN?

Hicri takvimde belirlenen dini günler her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor. Ramazan ayı 2023 yılında Mart ayına denk geliyor.

Buna göre; Ramazan ayı, 23 Mart günü başlayacak ve son oruç 20 Nisan günü tutulacak. 21 Nisan ise Ramazan Bayramı’nın 1. günü olacak.

Ramazan Başlangıcı - 23 Mart Perşembe

2023 RAMAZAN TAKVİMİ

Ramazan Başlangıcı – 23 Mart Perşembe

Kadir gecesi – 17 Nisan Pazartesi

Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

ramazan ayı ve önemi

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Ramazan ayı Müslümanlar tarafından sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilir. Ramazanın başlıca özelliklerinden biri; Kur’an’ın bu ayda indirilmeye başlanmış olup ayet ve hadislerde bin aydan daha hayırlı olduğunun bildirilmesidir.

Müslümanlara Kur’an’ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi, bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi, Kadir Gecesi olarak kabul edilmektedir.

Bazı İslam bilginlerine göre ve hadislere göre ise Kadir Gecesi, Ramazan ayının son 10 günü içerisinde yer almaktadır. Hangi gün olduğu kesin olarak bilinmediği için Müslümanlar, Ramazan’ın bu son 10 gününü dikkatli ve bilinçli bir şekilde geçirirler.

Kadir Gecesi ile ilgili olarak, Kur’an’ın 97. suresi olan Kadir Suresi’nin ilk üç ayetinde “Şüphesiz, biz O’nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” denmektedir.