Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

18 Mart Çanakkale Zaferi Pendik’te Törenle Anıldı

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir başarıları ile taçlanan Çanakkale Zaferi her yıl olduğu gibi bu yıl da yurdumuzda ve Pendik’te kutlandı. 

Pendik Sahil tören alanında Çanakkale Zaferinin 107. Yılı ve Şehitler Günü anısına Atatürk anıtına çelenk koyma ile başlayan törene Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Garnizon Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Vahap Doğan ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Yöneticisi Gazi Necmi Şen ile birlikte siyasal parti ilçe başkan ve yöneticileri, ilçedeki kurum ve kuruluşların başkanları ve STK yöneticileri katıldılar.

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı coşkuyla okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği üyesi Gazi Kadir Akpınar kürsüye geldi ve 18 Mart tuhunu ve tarihini anlattı. Tören bu konuşma sonrası protokolün Atatürk Anıtı önündeki fotoğrafı ile son buldu.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?

Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Çanakkale Cephesi’nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir “anıt Cephe’dir” Çünkü Türk ordusu üstün muharebe taktiklerini, silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı ustalıkla kullanmıştır. Bununla beraber dünya harp tarihi, Çanakkale’de Türk askerinin insancıllığını savaş alanlarında bile yitirmediğine, düşmanına dahi merhamet gösterebildiğine şahit olmuştur.

Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da “Çanakkale Geçilemez!” ilkesini bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x