Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Dünya ve Avrupa Şampiyonu Pendikli Niyazi Kurt

Dünya ve Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonu olarak, Pendiklilerin gururu olan Niyazi Kurt kimdir? Spor kariyeri, hakkında yazılan haberler gibi birçok konuyu sizler için araştırdık. Kurt, aynı zamanda ülkemize çok değerli sporcular yetiştirmesi ile de dikkat çekiyor.

1971 yılında, Tokat’ in Artova ilçesinde dünyaya geldi. Yaklaşık 45 yıldır Pendik’te yaşıyor. 1989 yılında, Pendik İmam Hatip Lisesinden, 1997 yılında ise M.Ü. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, öğretmenlik bölümünden mezun oldu.  Aynı yıl beden eğitimi öğretmeni olarak atandı.

1998 Aralık – 1999 Ağustos arası, kısa dönem er olarak askerlik görevini yaptı. Pendik, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda, beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştı. Bir çocuk babasıdır.

1992-1998 yılları arasında Pendik’te vücut geliştirme ve bilek güreşi salon işletmeciliği yaptı. Badminton, voleybol ve yüzme (3.kademe), bilek güreşi (4. Kademe) antrenörlük belgelerine sahiptir.

Uzun yıllar yüzme antrenörlüğü  ve yaz spor okullarında koordinatörlük görevlerinde bulundu.

Bilek güreşi branşında, Milli Takım da yer alıp, ülkemizi başarıyla temsil eden sayısız sporcu yetiştirdi.

Öğretmenlik hayatında ise; aylıkla ödüllendirme, yılın en başarılı öğretmeni  olmak üzere birçok ödül kazandı.

1989 yılında başladığı spor hayatında, bilek güreşi branşında;

– 26 kez Türkiye şampiyonu,

-1998-1999-2010-2011 yıllarında olmak üzere 4 kez Avrupa Şampiyonu,

– 1998-2000 yıllarında 2 kez Dünya Şampiyonu,

– 1 kez Dünya ikincisi (1997),

– 2 kez Dünya üçüncüsü (2001-2006),

– 3  kez Avrupa üçüncüsü (2000-2002-2007) oldu.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’nda, Federasyon Başkanlığı görevinden önce; Bilek Güreşi Teknik Kurul Üyesi, Milli Takım antrenörü, Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

İlki 2011, ikincisi 2012, üçüncüsü ise 2016 yılında olmak üzere;  3 kez Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyon Başkanı olarak seçildi.

Niyazi Kurt adına yazılmış haberleri sizler için derledik:

Gücüne güvenen ‘bilek’ tuttu

Pendik Belediyesinin düzenlediği  ‘Gençlik Günleri Festivali’, futsal turnuvasının ardından bilek güreşi ile sürdü. Halka açık olan ve yaş sınırının bulunmadığı etkinlik oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Orta yaşlı delikanlıların bilek mücadelesi de tıpkı gençlerinki gibi nefesleri kesti.

Pendik Kuşlu Park’ta düzenlenen etkinliğe;  Türkiye Bilek Güreşi Federasyon Başkanı ve eski dünya bilek güreşi şampiyonu Niyazi Kurt da katıldı.

Etkinlikte konuşan Federasyon Başkanı Niyazi Kurt , spora ve sporcuya her zaman destek olan ve ilçede sportif etkinliklerle farklı spor branşlarına da dikkat çeken Pendik Belediyesine teşekkür etti. Ardından Pergel ve Kurt, sembolik bir bilek güreşi maçı yaptı.

Bilek güreşi sporunu yaygınlaştırmak için şehir şehir gezdi

TVGFBF FEDERASYONU BAŞKANI NİYAZİ KURT, ŞANLIURFA’YI ZİYARET ETTİ

Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu (TVGFBF) Başkanı Niyazi Kurt, Anadolu’da bilek güreşi sporunun yaygınlaşması adına gerçekleştirdiği ziyaretlere Şanlıurfa iliyle devam etti.

NİYAZİ KURT “2022 YILINDA YAPILACAK OLAN BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASINI ŞANLIURFA’DA YAPILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en genç nüfuslu illerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Kurt, “Şanlıurfalı gençlerimizin bilek güreşi sporuna her geçen gün daha fazla ilgi göstermesi federasyon olarak bizleri memnun etmiştir.Federasyon olarak Türkiye’nin en genç nüfusu olan Şanlıurfa’da 2022 yılında yapılması planlanan Şampiyonayı da Urfa’da düzenlemek için gerekli her türlü girişimlerde bulunacağım dedi.

Başkan Kurt,Bilek Güreşi alanında önemli bir farkındalık oluşturacağına inandığımız böyle bir Şampiyonanın Şanlıurfa’da da bir ilk teşkil edecek. Bilek güreşine Şanlıurfa’da gönül vermiş olan sporcularımıza,gençlerimize,yöneticilerimize ve antrenörlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Bilek güreşi konusunda Şanlıurfa’da önümüzdeki süreçte daha önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum. Bu kapsamda her zaman Şanlıurfalı yöneticilerimizin,hocalarımızın ve sporcularımızla iş birliği içerisinde olacağız. Onlara destek olmak için federasyon olarak üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Ziyaret videosunu izlemek için tıklayın 

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’nda  130 delegenin oyunu alarak Niyazi Kurt yeniden başkanlığa seçildi.  

 “Pandemi nedeniyle bazı sportif faaliyetleri gerçekleştiremedik”

Kurt, “Spor müsabakaları pandemi nedeni ile yapılamadı. Bu süreç içerisinde de biz de faaliyetlerin bir kısmını gerçekleştiremedik. Dünya ülkelerinde uygulanana karantina tedbirleri, ülkemizde sporcunun ve halkın korunması için sosyal hayatta bir kısım kısıtlamalar getirildi ve spor müsabakalarımız gerçekleştirilemedi” diye konuştu.

“En adil bir şekilde federasyonun imkanlarını, camianın sporcularına eşit şekilde dağıtmaya çalışıyoruz”

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına adil bir şekilde eleme yaparak sporcu götürdüklerini belirten Kurt, “Bilek güreşi camiasından geldiğimiz için bilek güreşini vücut geliştirmenin önüne taşıdığımıza dair iddialarla camiada ayrılığa sürükleyen açıklama yapıyorlar. Bilek güreşi senede bir yarışma yapar ve o yarışma ile hem Avrupa’ya hem de dünya şampiyonasına sporcu götürüyoruz. Avrupa’da derece alamayan hiçbir sporcuyu Dünya Şampiyonası’na götürmüyoruz. Vücut geliştirmede ise hem Avrupa hem de Dünya şampiyonası için farklı seçmeler yapıyoruz. En adil, en dürüst bir şekilde, federasyonun imkanlarını camianın sporcularına eşit bir şekilde dağıtmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“250 adet bilek güreşi sehpası yardımı yaptık”

Bilek güreşinin yakın zamanda okul sporları branşına girdiğini aktaran Kurt, “Altyapıdan yeni yetişen sporcular oluyor. Yaklaşık olarak kulüplere 250 adet bilek güreşi sehpası yardımı yaptık. Vücut geliştirme ekipmanları pahalı olduğu için de kulüplere yardımcı olamıyoruz ama bilek güreşi sehpası bin 100 TL’ye mal ettiğimiz için yaklaşık 20 ile 30 sporcu bu ekipmandan faydalanabiliyor” değerlendirmesini yaptı.

Atletik Conan Vücut Geliştirme ve Fitness Spor Kulübü Başkanı Nihat Söyler’den Federasyon Başkanı Niyazi Kurt’a tam destek

Atletik Conan Vücut Geliştirme ve Fitness Spor Kulübü Başkanı Nihat Söyler yaptığı açıklamada; mevcut başkan Niyazi Kurt’la birlikte yola devam etmek istediklerini dile getirdi.

3 dönem yönetim kurulu üyeliği, 15 yıl Adana İl Temsilciliği görevinde bulunduğunu söyleyen Nihat Söyler; 2012 yılında Milli Takım antrenörlüğü yaptığını, yanısıra da 1998 yılından bu yana Uluslararası Hakemlik Kokartına sahip olduğunu dile getirdi.

Söyler; 44 yıllık bilgi birikimine sahip olduğunu; Niyazi Kurt başkanlığındaki listede görev verilmesi halinde, bu spor dalının daha da ileriye gitmesine katkı koymaya hazır olduğunu ifade etti.

3 dönemdir başarılı bir şekilde başkanlık görevini sürdüren, spordan gelen ve sporu iyi bilen eski dünya şampiyonu Niyazi Kurt’u desteklediğini açıklayan Nihat Söyler; Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu başkanlık seçimlerinin Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi sporuna hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: Pendik Belediyesi, urfasiyaseti.com, habertakvimi.com, tvgfbf.gov.tr, www.adanaseshaber.com

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x